Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Miasto jakiego nie znacie...
Autor Wiadomość
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-05-07, 14:55   

Teraz Ślązak odpocznie a reszta GFH ruszy zadki, aby ujrzeć i sfotografować to co się dzieje w fosie miejskiej :-) ! Dla podpowiedzi i porównania pocztówki:

http://wroclaw.hydral.com.pl/47999,foto.html

http://wroclaw.hydral.com.pl/162718,foto.html

http://wroclaw.hydral.com.pl/48000,foto.html

http://wroclaw.hydral.com.pl/264851,foto.html

http://wroclaw.hydral.com.pl/296069,foto.html
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-05-07, 16:38   

pewnie spieszą się na Dni Głogowa, ciekawe czy nimfa wróci...
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-06-10, 20:20   

A tymczasem trwa termodewastacja zabytkowej willi przy ulicy Wały Chrobrego. To dowód głupoty właścicieli wynikającej z ignorancji i niewiedzy... Niestety - to powszechny proceder :-( .





Obawiam się, że obiekt będzie czekał podobny los, który spotkał naprzeciwległą dawną piekarnię twierdzy.



Podjąłem się dzisiaj porządkowania wspomnianego na początku tego wątku grobu. Stoczyłem przy tym ciężki bój z mrówkami, który doprowadził do ich exodusu.

Pragnąłbym jeszcze ustawić pomnik na cokole. Do tego potrzebuję jednakże pomocy drugiej osoby. Warto byłoby również wstawić nową tabliczkę w puste miejsce - myślę o dwujęzycznej tabliczce upamiętniającą dawnych mieszkańców miasta. Sama płyta zaś nie należała do pomnika, najprawdopodobniej pochodzi z innego pochówku.









Inskrypcja z płyty:

Hier ruhen
in Gott unsere lieben
Eltern und Groβeltern
Gasthofbesitzer
August Klose,
16. Juni 1830, 25. Juni 1898
Emilie geb. Fuchs
11. Okt. 1832, 9. Jan. 1913
vereint mit ihrem Sohne
Paul
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-06-11, 08:34   

Ladnie to wyglada, dobra robota. Moge pomoc przy dźwiganiu, jednak dzis (sobota) odpada. Slazak - mam cos nowego dla Ciebie (trafienie sprzed 2 dni, spoczywaja za Kolegiata), mozna by pomyslec o jakims skladowaniu takich 'odpadow':









_________________

 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-06-11, 14:49   

Zelektryzowałeś mnie :-) . Kiedy będziesz mieć czas wolny możemy również udać się pod kolegiatę. Myślę, że można choćby porozmawiać z proboszczem czy pozwoliłby nam na odpowiednie wyeksponowanie pomników przed świątynią. Jako dobry przykład przedstawiam lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Trzebczu koło Polkowic.



_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-10-05, 00:06   

Ostatnio jednak bardzo negatywnie zaskakuje mnie Głogów. Jestem mocno rozczarowany :-( .

Udało mi się odnaleźć na Ostrowie Tumskim obiekty, ukazane powyżej przez Yedynego. Pochodzą one najprawdopodobniej z cmentarza katolickiego, znajdującego się niedaleko kolegiaty. Obecnie spoczywają pośród różnych odpadów z dawnego warsztatu kamieniarskiego. A okazuje się, że są to pomniki nietuzinkowych postaci - rzekłbym elity intelektualnej dawnego Głogowa.

Pierwszy monument, granitowy, upamiętnia Gertrud Trzensiok (z rodziny Reichpietsch) i jej dziecko - zmarłych 23 marca 1925 roku. Kobieta umarła w połogu, mając 34 lata.



Okazały głaz upamiętniający doktora nauk humanistycznych Hansa Grabsa. Zmarł 1 stycznia 1923 roku, mając 25 lat.



Najciekawsze zostawiłem na deser. Ten granitowy pomnik upamiętnia znamienitego Głogowianina, Otto Herkta oraz jego żonę, Idę Herkt. Otóż Otto Herkt był regionalnym kartografem i geografem (patrz: inskrypcja na pomniku). Mieszkał w Głogowie na Wingenstraße 1 (obecnie ulica Kołłątaja). Piastował stanowisko kierownika wydziału geograficznego w wydawnictwie Carla Flemminga. W tymże wydawnictwie (choć również w Wydawnictwie Geograficznym w Lipsku) publikował swoje atlasy, mapy i globusy. Publikacje: Allgemeiner Handatlas, Sohr-Berghaus Handatlas. Obecnie jego dzieła zasilają niejedną kolekcję i są sprzedawane w wielu sklepach aukcyjnych na świecie (w tym w USA). W rodzinnym mieście znalazł się zaś na śmietniku historii...



Poniższe zdjęcia pochodzą z różnych stron internetowych (głównie aukcyjnych):

Stopka redakcyjna pochodząca z Sohr-Berghaus Handatlas.



Pełny tytuł wspomnianej powyżej publikacji:
Allgemeiner Hand-Atlas über sämtliche Teile der Erde
48 Kartenblätter mit 184 Karten, Diagrammen, Tabellen und Stadtplänen
Herausgegeben von Otto Herkt
Geographischer Verlag, G.m.b.H. Leipzig


Tłumaczenie:
Podręczny atlas świata
48 kart ze 184 mapami, diagramami, tabelami i planami miasta
Wydane przez Otto Herkta
Wydawnictwo Geograficzne, G.m.b.H. [spółka z ograniczoną odpowiedzialnością] Lipsk




Globus.





Plakat reklamowy (wydany w Głogowie).



Te, jak i inne pomniki kryją fascynującą historię, która naprawdę zasługuje na uznanie...[/i]
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 10:51   

Co możemy zrobić? Moja propozycja, byśmy to jakoś tymczasowo zabezpieczyli i zaproponowali oficjalnie kilka rozwiązań. Mogę niemal ze 100% pewnością stwierdzić, że jak nie my, to nikt...
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-10-05, 11:04   

Cieszę się, że chcesz działać. Szukam właśnie sojuszników. Myślę nad współpracą z TZG - mam nadzieję, że to ich zainteresuje. A tymczasem zbieram materiały i staram się utworzyć stosowny dokument.

Co do kwestii własnościowej terenu, na którym znajdują się pomniki - obiekty leżą prawdopodobnie na terenie należącym do kolegiaty. Wobec tego warto byłoby obmówić ich sprawę z proboszczem. Dobrze byłoby wyeksponować pomniki przy kolegiacie, bądź bezpośrednio na miejscu dawnego cmentarza.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 11:10   

Jak najbardziej, chętnie spotkam się z proboszczem w tej sprawie!
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-10-05, 11:17   

Najlepiej zrobić to wspólnie. Jednak po sytuacji z zabytkową kamieniarką, osobiście nie chcę nawet widzieć proboszcza na oczy...
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 11:34   

Ślązak napisał/a:
Najlepiej zrobić to wspólnie.

Jasne, nie inaczej. Najlepiej połączyć jedno z drugim, nagrobki plus kamieniarka.
_________________
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-05, 11:47   

Ślązak napisał/a:
Myślę nad współpracą z TZG - mam nadzieję, że to ich zainteresuje.


Ich nowe biuro już chyba działa, więc mogę się do nich przejść. Do ich siedziby mam teraz rzut burakiem.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 11:53   

TZG zagląda do nas na GFH, myslę że ktoś od nich wypowie się w tej kwestii na forum... No chyba, że nie ;-)
_________________
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2011-10-05, 12:59   

Witajcie ;) Moim zdaniem nagrobek Otto Herkta powinien być zabezpieczony i to w trybie natychmiastowym. Ze swojej strony jak zawsze mogę zadeklarować gotowość do działania.

Zio serdecznie zapraszam do naszej nowej tymczasowej siedziby w PWSZ, lecz z uwagi na trwającą jeszczę organizację biura nie wyznaczono godzin zebrań. Na stronie TZG podane są numery do członków ścisłego Zarządu i Alicji Kościańskiej - Kierownik Biura - proszę śmiało dzwonić z pytaniami.

Pozdrawiam
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 13:14   

Wpadniesz dzisiaj na 17:00?
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła