Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Miasto jakiego nie znacie...
Autor Wiadomość
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-01-13, 20:31   Miasto jakiego nie znacie...

Witam! W tym wątku informujmy o ciekawostkach, na jakie możemy natrafić w mieście i jego bezpośrednich okolicach (a co niekoniecznie jest powszechnie znane). Bo jak się okazuje, Głogów może nas jeszcze zaskoczyć.

Na początek - ostatnio nogi poniosły mnie na osiedle Nadodrze. Zaciekawiło mnie to miejsce, ze względu na ilość zachowanej architektury przedwojennej (analogiczna sytuacja jak we wrocławskim Nadodrzu) - ciągi modernistycznych i po części eklektycznych kamienic. Nieźle jak na głogowskie warunki.


"VIVA WAŁĘSA" - cudem zachowane "malowidło" z przełomu lat 80/90 :-) ; Ul. Jana Matejki


Secesyjna płaskorzeźba nad wejściem do jednej z kamienic; Ul. Aleja Wolności 77


Eklektyczna kamienica - ewenement na skalę Głogowa ;-) ; Ul. Aleja Wolności 79

Idąc dalej - blokhauz przy ulicy Wały Chrobrego. Jak się okazuje, niedawno zamontowano kraty przy wejściu (wreszcie!). Niestety nie skuszono się przy tym na posprzątanie wnętrza i otoczenia zabytku... To sprawa dla nas!




...przypadkiem, bądź specjalnie zachowano ceny na kłódkach - 8, 80 zł :lol:
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-01-13, 21:03   

Ślązak napisał/a:
Eklektyczna kamienica - ewenement na skalę Głogowa ; Ul. Aleja Wolności 79

dokładnie! ...moje stare rejony. Szkoda, że do kompletu nie sfotografowałeś na Mickiewicza "niech żyje Lechu!" ;-) Też zabytkowy napis :mrgreen:
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-01-14, 11:01   

Dobrze, ze wzieli sie za bunkry, schrony itp. tylko troche za pozno :/

Kamienice pamietam, zreszta naprzeciwko poczty "przydworcowej" zachowaly sie nad wejsciami jakies scenki - płaskorzeźby.
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-01-14, 18:31   

glogauYedyny napisał/a:
Dobrze, ze wzieli sie za bunkry, schrony itp. tylko troche za pozno :/


Jedna jaskółka wiosny nie czyni...
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-01-18, 09:34   

A ja ostatnio właśnie z powodu kraty założonej rzekomo dla ochrony kaponiery rewersowej na Cytadeli w Poznaniu niemożebnie się wkurwiłem!

Jest reduta, jest kaponiera. Otwory strzelnicze, chodniki kontrminowe, poterna... Eldorado! Tylko to uporządkować i trzepać kasę na turystach. Co robi miasto? Zamyka kaponierę kratą, bo ktoś w środku nasikał. Nosz kurwa! Ja wiem że to prostsze niż zatrudnienie gościa, który by tam pilnował i oprowadzał. Ale czy ci ludzie nie myślą do przodu? Takie rzeczy, jakie my tu mamy, inni (Niemcy na ten przykład) budują od zera żeby przyciągnąć turystów! Mieszkam w mieście rządzonym przez mongołów! Tych pisanych małą literą.

Najlepsze, że zakładając kratę zamknęli dostęp do kaponiery głównie dla tych, którzy opowiadali w niej przypadkowym przechodniom historię Festung Posen oraz sami z siebie raz na tydzień przychodzili tam posprzątać, czego miasto też nie robiło.

KURWAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Czy rozumiecie mój ból? Pewnie tak...
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-01-18, 09:46   

Spoko, spoko - jakby jakies stowarzyszenei sie za to wzielo, to pewnie dostaliby obiekt gratis i jeszcze troche kasy daloby sie zarobic - na turystach jak wspomniales. Ale trzeba by sie bylo przylozyc.
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-01-19, 17:07   

Dla tych co nie znają :lol: ... [Oglądanie tego filmiku na własną odpowiedzialność!]

http://www.youtube.com/wa...player_embedded
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-01-19, 17:13   

Stare, ale czad za kazdym razem, kiedy sie to oglada :D
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-01-19, 18:07   

aaach ten Gracjan :mrgreen:
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-02-04, 21:59   Cmentarz przy ulicy Legnickiej

Tym razem kolej na cmentarz komunalny (katolicki) przy ulicy Legnickiej. Jest tam parę ciekawych grobów zarówno przedwojennych, jak i powojennych. Ciekawostką są m.in. pochówki osób o niemieckojęzycznych nazwiskach, które prawdopodobnie pozostały w Głogowie po 1945 roku oraz powojenne grobowce mieszkańców sprzed tegoż roku.

Jeden z ciekawszych pochówków - pomnik z piaskowca i granitowa tablica nijak jednak do siebie pasują (tablica pochodzi zresztą prawdopodobnie z innego pochówku - grobowca). Na tablicy widnieją 3 nazwiska. Otóż mamy na niej wzmiankowanego właściciela gospody (Gasthausbesitzer) - August Klose, ur. 16 czerwca 1839 roku, zm. 23 czerwca 1898 roku. Możecie powiedzieć jaki konkretnie zajazd, gospodę posiadał ów mąż?







Znalazł się i weteran I wojny światowej :-) .

_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Tadek 
Tadek


Wiek: 59
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 91
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-04, 23:07   

Wydaje mi się, że kiedyś pod tym płotem było więcej nagrobków, ale mogę się mylić.

Dorzucę też coś od siebie, zdjęcia wykonane niecałe 20 lat temu, na tym samym cmentarzu.







O ile dobrze rozumiem, to panowie z nagrobka na moim trzecim zdjęciu "nie zdążyli umrzeć"?
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-02-04, 23:18   

Ładny ten pierwszy - szkoda, że się nie zachował :-( .
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2011-02-05, 12:35   

Ślązak napisał/a:
Ładny ten pierwszy - szkoda, że się nie zachował :-( .

Z tego co pamiętam jeszcze rok temu stał oparty o składzik na narzędzia w rogu cmentarza.


Tadek napisał/a:
O ile dobrze rozumiem, to panowie z nagrobka na moim trzecim zdjęciu "nie zdążyli umrzeć"?


Bracia Michael zmarli w Niemczech w latach 50tych i tam zostali pochowani. W grobowcu spoczywa jedynie Clara Michael ich siostra. Co ciekawe płaskorzeźbę zdobiącą w/w grobowiec zaprojektowali sami.

Krótka notka o nich:

Bracia Paul i Alfred Michael tworzący rodzinną spółkę, przez trzy pierwsze dziesięciolecia XXw. współkształtowali architekturę Głogowa. Ich dziełami są klasztor i kościół św. Klemensa przy ul. Sikorskiego i kaplica na cmentarzu przy ul. Legnickiej. Zaprojektowali i wybudowali również kilka bardzo okazałych kamienic, które jednak nie przetrwały wojny. Ich dzieła to również - wieża ku czci kanclerza Bismarcka, kościół w Krzepowie oraz Sczyglicach i Kurowicach
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-12, 16:17   

Jeszcze na początku lat siedemdziesiątych niemal połowa cmentarza przy ul. Legnickiej była zapełniona przedwojennymi grobami. W latach siedemdziesiątych zaczęto likwidację grobów, większość została usunięta (podobno ogłaszano w jakiejś gazecie, że jeśli nie zostaną opłacone miejsca za pochówek to będą likwidowane - ale tego nie jestem pewien, jedynie o tym słyszałem). W owym czasie też całkowicie podupadł i został zdewastowany cmentarz ewangelicki (obecnie park południowy), następnie dokonano jego rozbiórki. Podobny los spotkał inne pozostałości cmentarzy w Głogowie.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2011-02-12, 17:53   

A co Wy na to żeby posprzątać trochę przy grobie rodziny Michael? Mam na myśli usunięcie trawy i postawienie płotka w około. Będzie to pół dnia roboty jak nie mniej. Ktoś chętny?
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła