Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
FaceBook-GFH
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 53
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-10-10, 14:48   

Jest nowy profil na FaceBook o którym warto napisać, chodzi o "Oderstellung Glogau".
https://www.facebook.com/OderstellungGlogau/
Schron bojowo obserwacyjny nr. 410 zlokalizowany jest przy wschodnim narożniku jednostki wojskowej w Widziszowie, wybudowany w latach 1933-36, w późniejszym okresie zmodernizowany. Schron posiada pomieszczenie bojowe na karabin maszynowy MG08 i pomieszczenie obserwatora z poziomą płytą pancerną pod peryskop.
Poniżej tekst cytowany z tej strony dotyczący schronu Oder Stellung nr. 410 z profilu na FB:
Cytat:
Tak czy inaczej Stowarzyszeni GROT wlasnymi silami pomimo bólu (BULU - pozdrawiamy Bronka) oraz zimna w ciagu kilku dni wyniosla malymi wiaderkami -ciaganymi w gore na sznurkach- kilka ton ziemii, znalezlismy takze granitowe kostki z wysepek na Odrze, ktore zostaly wrzucane do srodka.

Znalezlismy kilak ciekawych przedmiotow, takze stolik forteczny i podstawe (lawete) pod karabin MG08, bardzo unikalna rzecz. Dzieki nam zostala poddana renowacji oraz doprowadzona do stanu uzytkowania. W miesci znajdywala sie jeszcze jedna, ale wedlug relacji zostala pocieta i nastepnie wyciagnieta z innego obiektu. Mamy nadzieje, ze zostala jednak zlozona i upieksza podobny obiekt militarny.


Najciekawsze moim zdaniem zdjęcia:

Laweta pod ciężki karabin maszynowy MG 08 (w trzech ujęciach)


Ogólny widok na pomieszczenie załogi z dobrze widocznymi napisami niemieckimi wskazujacymi gdzie są rury do komunikacji głosowej oraz rury kablowe
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1724
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-10-13, 21:00   

Taaa.
Yedyny założył ten portal i słusznie
Kto jest maniakiem fortyfikacji drugowojennych będzie mógł w jednym miejscu zobaczyć to co mamy w Głogowie.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 53
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-02-03, 13:35   

Kolejna dawka ciekawych tematów na profilu GFH na FaceBooku.
Będę linkował w miarę możliwośći tematy opisywane a nie będę linkował zdjęć ponieważ fotografie tutaj linkowane "uciekają" pozostawiając puste miejsca.

W roku 1876 następuje poszerzenie terenów miasta o wschodnie rejony między dawnym murem obronnym a fortem Stern. W obliczu zmian architektonicznych nastąpiło zagospodarowywanie tego terenu nazwanego Neustadt a w późniejszym okresie Wilhelmstadt (od powstałego placu Wilhelma). Decyzja została oficjalnie ogłoszona w ustawie Rzeszy z dnia 30 V 1873. Północną część nowej dzielnicy zagwarantowało dla siebie wojsko. Miasto otrzymało 68.833 m2 terenów pod zabudowę. Wstępny plan przewidywał przeznaczenie pod zabudowę 30.415 m2 najlepszych terenów budowlanych, na których wyznaczono 59 działek. Kolejne 10.495 m2 podzielono na 24 działki. Planowano również likwidację starego cmentarza katolickiego i uzyskanie w ten sposób 2.523 m2 terenu podzielonego na 5 działek. W kwietniu 1876 r. władze policyjne ogłosiły oficjalne zamknięcie cmentarza, gdyż zamierzano założyć cmentarz komunalny w innym miejscu (założono przy obecnej ul. Legnickiej). Plan ten nie doszedł jednak do skutku i cmentarz pozostał na swoim miejscu.
Warto zapoznać się szerzej o zmianie granic głogowskiej twierdzy pod koniec XIX w. Link do Glogopedii:
http://www.glogow.pl/ezg/...,_Wilhelmstadt)
A zamieszczona galeria zdjęć przedstawia różne plany katastralne związane ze starym cmentarzem katolickim z nanoszonymi zmianami w okresie od 1877 - 1935r. Plany te są w zbiorach Państwowego Archiwum w Zielonej Górze.
link do tematu gdzie są zdjęcia:
https://www.facebook.com/...057149520978098
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 53
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-02-03, 13:36   

Historia chórów śpiewaczych w naszym mieście jest b. długa. Obecnie możemy podziwiać i posłuchać m.in chór Beati Cantores a sami z wielką nostalgią wspominamy nasz udział w chórze jaki w SP9 prowadził Pan Władysław Binczarowski (gdzie istniała nawet klasa chóralna!)
A historia chórów zaczyna się 30 października 1844 kiedy to założono "Liedertafel" które później przemianowano na "Sangerverein" czyli "Stowarzyszenie Śpiewacze". 11 listopada 1874r powstał "Kriegersangerchor" ("Chór wojowników") a rok później tzw. "Schutzensangerbund" (Stowarzyszenie Śpiewacze Bractwa Kurkowego). Występy chórów na pewno cieszyły się dużą popularnością, fakt że związki tego typu wygasły razem z całą niemiecką historią miasta Glogau w 1945r. Dziś już nikt nie pamięta kompozytorów chóralnych: Ludwika Meinardusa, Juliusza Kniese, Juliusza Lorenza czy Aleksandra Seifferta.
Ale wówczas w całych Niemczech, a na pewno na Dolnym Śląsku organizowane były tzw. Sangerfest na którym zapewne chóry popisywały się ku uciesze mieszkańców swoimi umiejętnościami i bogatym repertuarem. Dotąd myśleliśmy że jedynie Wrocław urządzał tego typu "Festy". Dzięki cennych dwóch informacjach mamy powody przypuszczać że jednak i w Głogowie przynajmniej w 1894r została taka zorganizowana taka śpiewacza uroczystość. Co ciekawe nawet najbardziej znany niemiecki historyk J. Blaschke milczy na ten temat, więc sprawa jest mocno zastanawiająca...
Podziękowania dla Patrycjusz Makowiec za "nawinięcie" tematu oraz zdjęcia.
Link do tematu gdzie są zdjęcia:
https://www.facebook.com/...055902451102805
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 53
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-02-03, 13:58   

To może spróbujemy rozwikłać ten temat co to tak naprawdę jest jedni mówią że żeton wojskowy ( kantynowy ) inni że rodzaj odważnika monetarnego z tą opinia się nie zgadzam .Ciekawy tok poszukiwań więc przytoczona zostanie dyskusja w postaci tekstów komentarzy:

Cytat:
Tadeusz Kowalski Szkoda, że nikt nie podał przybliżonych wymiarów tego przedmiotu.


Cytat:
Patrycjusz Makowiec Głogowskie Forum Historyczne materiał brąz waga 1,7 +- grama wymiary : 18 mm na 18 mmCytat:
Głogowskie Forum Historyczne Patrycjusz Makowiec czy na forum Odkrywcy pytano o ten przedmiot? Bo jeśli nie to zapytam, mam tam konto.


Cytat:
Patrycjusz Makowiec Głogowskie Forum Historyczne zapytaj


Cytat:
Marcin Makuch odważnik monetarny


Cytat:
Tomasz Łuckiewicz prawdopodobnie odważnik apteczny


Cytat:
Głogowskie Forum Historyczne Chyba tak.Albo odważnik apteczny albo monetarny, wygląda na to, że pisze na nim 1/8 łuta co w przybliżeniu daje 1,7 grama. Jeszcze pozostaje datowanie.


Cytat:
Patrycjusz Makowiec Głogowskie Forum Historyczne odważnik apteczny owszem ale wojskowy , orzełek przedstawiony na tej blaszce jest z okresu panowania >> Fryderyk Wilhelm III (ur. 3 sierpnia 1770 w Poczdamie, zm. 7 czerwca 1840 w Berlinie) – z dynastii Hohenzollernów, król pruski od 1797 r. i tak bym ją datował


Cytat:
Głogowskie Forum Historyczne A czemu Patrycjusz Makowiec nie zgadzasz się że nie jest to odważnik monetarny?


Cytat:
Patrycjusz Makowiec nie zgadzam się bo bardzo długo i na poważnie zajmuję się numizmatyką od X- XVII w i z tym tematem związanym . Odważniki monetarne przedstawiają jakąś grafikę motyw nawiązujący do danego okresu ,miejsca , władcy lub kraju . A na tej blaszce motyw jest powtarzalny z wyjątkiem nazwy miast bo już kilka widziałem z Legnicy ,Głogów i inne miasta dolnośląskie


Cytat:
Tadeusz Kowalski Wydaje mi się, że to może być odważnik, może nie monetarny, orzełek wybity chyba stanowi sposób poświadczenia, że odważnik ma zakładaną wagę (taka forma jak obecna legalizacja odważników), wartość przypuszczam, 1/8 łuta ( (Lot, Loth)


Cytat:
Patrycjusz Makowiec Tadeusz Kowalski monetarny na bank nie :) przychylam się opinii że apteczny a jeszcze sądzę że na dodatek wojskowy .


Końcowy komentarz:

Jak widać w ramach profilu i to o zasięgu lokalnym można ustalić, że przedmiot ze zdjęcia jest:
Jest to odważnik apteczny, prawdopodobnie wojskowy (bo ma cechy z czasów panowania Fryderyka Wilhelma III, orzełek typu wojskowego jako potwierdzenie wiarygodności masy) z okresu pierwszej połowy XIX w. rzeczywiście o wadze 1/8 łuta (1/8 Lot, Loth). Legalizacja wojskowa mogła też wynikać z tego, że Głogów jako twierdza posiadał wiele urzędów zmilitaryzowanych.

Również zamieściłem zapytanie na forum Odkrywcy i uzyskałem mniej satysfakcjonującą odpowiedź w dodatku po małym konflikcie z moderatorem, dlatego zarzucę link:

Najpierw zamieściłem zapytanie:
http://odkrywca.pl/co-moz...391.html#761391

gdzie temat zablokował moderator a jako "wyjaśnieni" wrzucił jedynie link do regulaminu działu nic nie pisząc samodzielnie.

Założyłem wobec tego drugi temat gdzie częściową odpowiedź otrzymałem ale już znacznie spóźnioną bo na naszym profilu pojawiły się o wiele bardziej fachowe odpowiedzi.

Link do drugiego tematu który założyłem na Odkrywcy:
http://odkrywca.pl/przedm...396.html#761396
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1724
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-02-03, 17:56   

Myślę Tadek że zamiast tu opisywać recenzje tego co się dzieje na FB lepiej zakładać takie same wątki np. o chórach czy tym odważniku
O wiele łatwiej będzie można nawet później cokolwiek znaleźć gdy zajdzie taka potrzeba. A i łatwiej będzie na dany temat dyskutować
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1724
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-02-03, 17:57   

Zresztą zauważ że o Sangerfest już założyłem wątek
:-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 53
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-02-03, 18:29   

Kiedyś postanowiłem pewne informacje z profilu FB zapisywać na forum bez względu czy coś już było omawiane. Na FB po jakimś czasie jest problem ze znalezieniem a nie wspominając, że niektóre informacje "wyparowują", jak widać zdjęcia linkowane do FB zniknęły. Tutaj dość łatwo się wyszukuje.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1724
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-02-03, 20:49   

Tak. Ale lepiej tworzyć nowe wątki niż wrzucać wszystko do jednego worka
Tak mi się wydaje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła