Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żydzi w Głogowie
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-08-04, 16:56   

No i praca Tanity czyli pani Tamary Włodarczyk się ukazała!
Na razie dostępna jest w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk ale rozmawiałem z autorką i praca ma być bezpłatna i dostępna w formie wydrukowanej.

http://jbc.jelenia-gora.p...8&from=pubstats

Jak dla mnie napisana jest praca ciekawie i nie nuży jak to bywa w przypadkach historycznych opracowań. No i dołączenie do pracy biografii poszczególnych osób pochodzenia żydowskiego dodało książce kolorytu i atrakcyjności

Mam kilka uwag co do "głogowskiego" tematu, ale je przemilczę. Sam dowiedziałem się kilku ciekawostek a biografia ścinawskiego lotnika po prostu ścina z nóg :-)
Pozycję uważam za udaną i cieszę się że mogliśmy autorce pomóc.

Mały kolaż
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-08-06, 12:52   

Na razie przeczytałem rozdział o głogowskich żydach (od str. 26), jestem zadowolony, że powstała taka książka. Warto ją przeczytać.
Jest również wspomniane nasze forum i badanie losów rodziny Levy - Lernau.
Gratuluję Tanicie za ciekawą lekturę.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2016-08-06, 20:16   

Witam

Przeczytałem z zainteresowaniem bowiem praca pokrywa się z jednym z moich zainteresowań. Oczywiście przy tak obszernym temacie , z konieczności musi być kondensatem co pozbawia ją " smaczków detalicznych " , jednak doskonale spełnia swe zadanie informacyjne . Jak dla mnie poważnym mankamentem jest brak żródeł archiwalnych obojętnie w jakiej formie .

Na marginesie , warto by było aby społeczeństwo tworzące naród polski nareszcie wyciągnęło wnioski z historii Izraela , która jasno i dobitnie wskazuje jaka rolę odgrywa nauka i .... religia w przetrwaniu i TRWANIU społeczeństw . Niestety Polska wielbi .. tradyyyycyję .

Pozdrawiam MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-08-27, 13:59   

A ja wysłałem tę książkę jako pdf do Omriego
Zwrócił uwagę na kilka błędów dotyczących jego rodziny
I coś o czym my już chyba zapomnieliśmy a Omri cały czas drąży temat.
Chodzi o miejsce wykonania tego zdjęcia z czasu świąt Bożego Narodzenia. W opisie u Tamary jest tekst: cyt. "Po bokach dobudowano dwa skrzydła posiadające oddzielne wejścia - w prawym zamieszkał sługa synagogalny Pohl, w lewym znajdowała się mała sala modlitwy". Potwierdzenie opisu Tamary znalazłem jeszcze w innej pozycji na temat żydów głogowskich, ale muszę to odnaleźć.
Omri sugeruje że właśnie w tej małej sali modlitw mogło zostać wykonane zdjęcie.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-09-30, 21:24   

Yedyny wyłapał to zdjęcie na aukcji
Ciekawe co to za stowarzyszenie było - zwróćcie uwagę na flagi
Zdjęcie chyba gdzieś z Ostrowa
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2016-10-05, 20:17   

Przytoczę swoją wypowiedź z facebook'a: "Mylne założenie – nie każdy heksagram to Gwiazda Dawida. Zwłaszcza, że kontekst gospody i barw Rzeszy Niemieckiej podpowiada zgoła inne znaczenie: może być to gwiazda browarnicza. Zakładam więc, że przed budynkiem widnieje chorągiew organizacji piwowarskiej (dopiero w drugiej kolejności, że żydowskiej!), do której przynależał właściciel. Zwróćmy nadto uwagę, że fasada gospody została uroczyście wystrojona, najwyraźniej z okazji święta narodowego lub ważnego wydarzenia (ponad wejściem widnieje nawet portret jakiejś osobistości!). Pod oknami powiewają zaś flagi/chorągiewki Cesarstwa Niemieckiego i Królestwa Prus, które w latach 30. nie znajdują już zastosowania – datowanie fotografii należy więc cofnąć maksymalnie do 1919 roku."
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-05, 20:56   

Całkiem być może
O tej symbolu gwiazdy jako symbolu piwowarskiego już tu też było na forum. Omyłka jest całkiem możliwa, tym bardziej że argumenty są mocne.
Ja dopiero teraz zauważyłem te statki po bokach :-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-06, 11:27   

Zdjęcie które zrobiłem w Szprotawie, na ścianie budynku jest też gwiazda sześcioramienna ale związana z działającą tam lożą masońską. Gwiazda widoczna jest (częściowo) na ścianie.

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-14, 16:21   

HA!
A ja już wiem co to za impreza była!
Szczegóły niebawem
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-11-18, 07:28   

To mogła być ta impreza ----> http://www.gfh.glogow.pl/viewtopic.php?t=1226
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-11-18, 07:44   

Dostałem taką ciekawą informację. Niestety nie spotkałem się gdziekolwiek indziej z takim faktem. Czy mógłby ktoś wypowiedzieć się na ten temat. Ewentualnie potwierdzić/zanegować?

W latach 30tych ubiegłego wieku naziści powiedzieli Żydom i pół-Żydom że jeśli udowodnią że 7 pokoleń mieszkało w Niemczech - ich przyszłość będzie ocalona - nie będzie wyciąganych w stosunku do nich żadnych reperkusji. W związku z tym przeszukiwali oni archiwa, gromadzili informacji i spisywali dzieje swoich przodków.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-11-18, 19:28   

Nie słyszałem o takim czymś.

Jeśli zaś chodzi o udowadnianie kilku pokoleń to wiem, że esesmani mieli to udowadniać, że nie było żydowskich przodków w jego drzewie genealogicznym.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-12, 22:15   

O esesmanach czytałem
Zadziwia mnie jednak bogactwo wspomnień, zdjęć, schematów geneaologicznych jakie posiada Omri.
Właśnie On mówi że właśnie z powodu takiego faktu ma tak wielką i imponującą ilość danych na temat członków swojej rodziny. Zwraca uwagę jednak fakt że byli to Żydzi materialnie dobrze usytuowani w XX i XIXw- przedsiębiorcy, bankierzy etc. Jego przodkowie pochodzili m.in z Wschowy czy Legnicy (żeby patrzeć tylko na Dolny Śląsk). A również ma informacje że Jego rodzina była obecna i w Glogau tyle że to już XVIIIw!!!
Ze znajomym z Legnicy trochę pomogliśmy Omri w znajdowaniu różnych notatek, informacji i zdjęć. Może kiedyś o tym napiszę wątek bo sprawa b. ciekawa i wciągająca. Teraz "oddałem" ją temu znajomemu - Marcinowi Makuchowi, który być może co nieco odsłoni w kolejnym wydaniu książki (napisał "Sekrety Legnicy") i nie chcę tu się przed Niego wychylać.
No ale zostają jeszcze do przeszukania dane dotyczące Glogau i rodziny Omri z XVIII wieku. Może niedługo się nad tym pochylę i liczę ze w tym weźmiecie też udział :-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-12, 22:16   

A co do pracy Tamary Włodarczyk to udało mi się dostać formę wydrukowaną!
I jest to rewelacyjnie wydana książka na dobrym papierze z twardą okładką.
Aż żal że tej pozycji nie można nigdzie dostać!
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-01, 17:02   

Dzisiejsza gazeta "Głos Głogowa"
Słyszeliśmy o tym z Alicją i Yedynym jak byliśmy w UM w rozmowach dotyczących "naszych" macew.
Ciekaw jestem jak tę imprezę przyjmie ta "bardziej polska" część Głogowa :)
A o gettcie pierwsze słyszę...

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła