Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żydzi w Głogowie
Autor Wiadomość
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-02-13, 15:54   Żydzi w Głogowie

W projekcie Sztetl ujęto także Głogów:

http://www.sztetl.org.pl/...=826&lang=pl_PL

Jednak w porównaniu z innymi miastami nie ma zbyt dużo materiałów. Może ktoś zechce uzupełnić?
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-02-15, 07:53   

Podstawowe informacje są i więcej pozostało niewiele - pomnik na miejscu po Synagodze. Kilka reliktów. Jeżeli, ktoś znajdzie chwile czasu to propozycja Tulpara godna uwagi.
Pamięć o Żydach głogowskich nie zaginęła. Widać to chociażby w publikacjach Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Ukazało się też główne dzieło syna ostatniego rabina:
Lucas Franz D., Heitmann Margret, Stadt des Glaubens: Geschichte und Kultur der Juden in Glogau, Hildesheim 1992, II wyd.
Wśród wielu znanych przedstawicieli tej nacji wywodzących się z Glogau był min. Arnold Zweig, Munkowie. Lekarzem głogowskich lazaretów był dr Emanuel Gabriel.

Pozdrawiam
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-02-15, 08:30   

Tulpar - moge podeslac Ci kilka plikow do Galerii jesli chcialbys je umiescic, bo sam nie chce sie tam bezsensownie rejestrowac.

Sztetl (jid. שטעטל sztetl, l.mn. sztetlech – "miasteczko", zdrobnienie od sztot – "miasto") – w literaturze popularnonaukowej, genealogicznej, etnograficznej jest to małe skupisko miejskie zachowujące tradycyjną obyczajowość żydowską.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-02-15, 13:23   

Wieslaw napisał/a:
Pamięć o Żydach głogowskich nie zaginęła. Widać to chociażby w publikacjach Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Ukazało się też główne dzieło syna ostatniego rabina: Lucas Franz D., Heitmann Margret, Stadt des Glaubens: Geschichte und Kultur der Juden in Glogau, Hildesheim 1992, II wyd.


No tak, książka wydana prawie 20 lat temu...

Cytat:
Chociaż Żydzi głogowscy byli częściej obiektem badań naukowych niż żydzi z innych miast, nawet Wrocławia, to jednak jeszcze wiele zostaje do zrobienia. Wartościowy materiał np. przechowywany jest w archiwach Zielonej Góry i Wrocławia, gdzie miałem przywilej zapoznania się z kilkoma źródłami dzięki pomocy miejscowych archiwistów. Nieszczęśliwie się skłąda, że wiem bardzo niewiele na temat polskich wydawnictw dotyczących tego przedmiotu
Potem są jeszcze krótkie podziękowania dla Chutkowskiego....

to ostatni akapit referatu o głogowskich Żydach wygłoszonego przez F.D. Lucasa z okazji odsłonięcia Pomnika Głogowskich Żydów w 1993 r. Tak się dziwnie składa, że mamy 2010 r. i aktualnie ja też wiem bardzo niewiele nt. polskich wydawnictw. Czy ktoś się chociaż pofatygował do tych archiwów zgodnie ze wskazówkami Lucasa? Czy przez te 17 lat doczekaliśmy się czegoś, co mogłoby zostać docenione, dostrzeżone i pokazane przez TZG z taką pompą jak ostanie 2 wydawnictwa dot. Festung Glogau? A temat naprawdę jeden z istotniejszych w historii naszego miasta.... We wrześniu specjalnie wybrałam się na referat dot. Żydów głogowskich (konferencja z okazji rocznicy 1109) i co? NIE BYŁO GO! nadmienię, że nie ja jedna przyszłam specjalnie po to i nawet słowa wyjaśnienia nie było...

P.S.
Glogau, jak tam? Pochwal się wreszcie co tam Ci się urodziło! ;-)
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-02-15, 15:51   

Nie jestem (sub)koordynatorem tego projektu. Kiedyś byłem na kursie jidysz i miałem kontakt z koordynatorem projektu Sztetl, jednakże nie mogąc zajmować się wszystkim, przekazałem sprawę w ręcę Dariusza Czwojdraka. On zajął się przygotowanie materiałów i przesłaniem ich na stronę.

Wyślijcie to wszystko, co ciekawe i cenne, na kontakt podany na stronie.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-02-15, 18:55   

Cytat:
Glogau, jak tam? Pochwal się wreszcie co tam Ci się urodziło!

Narodzila nam sie kolejna głogowska tradycja :p
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-02-15, 19:03   

no to Gratulacje, stary! Pozdrowionka dla mamuśki ;-) ...czekałam aż sam się pochwalisz... ale chyba bym się nie doczekała :-P
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-02-15, 19:13   

Nic sie nie urodzilo, zartowalem <plask>.
 
 
bartlomiej 
bartłomiej

Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 94
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-02-18, 17:24   

http://picasaweb.google.c...feat=directlink
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-02-18, 17:32   

A skad pewnosc, ze to z Synagogi? Jakies sygnatury na odwrocie?
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-18, 17:48   

Ksiądz w sutannie w otoczeniu pielęgniarek, rekonwalescentów i żołnierzy szykuje się do uroczystej wieczerzy wigilijnej. W tle tabliczka z napisem "Frohliche Weinachten", czyli "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia", na lewo od niej choinka obwieszona lampkami. Oczywiście wszystko we wnętrzu synagogi. Gratuluję...
 
 
bartlomiej 
bartłomiej

Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 94
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-02-19, 02:17   

zdjęcie udostępnione przez Omri Lernau
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-02-19, 09:17   

Dlaczego to nazwisko miałby nas przekonać? Myślę, że sugestie Yasara bardzo słuszne...
_________________
 
 
 
bartlomiej 
bartłomiej

Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 94
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-02-19, 14:55   

kto szuka ten znajdzie
pozdrawiam
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-02-19, 17:15   

i to ma być rzeczowa dyskusja :-/ Nie interesuje mnie, kim ten człowiek jest, ważne na jakiej podstawie twierdzi, że to głogowska synagoga. Nie bawmy się w podchody... Znalazłam oczywiście stronę, z której sobie ściągnąłeś foto, Bartłomieju, ale chyba nie w tym problem. Stronka jak najbardziej w temacie, więc pozwolę sobie podlinkować
Cytat:
Dzięki współpracy z p. Lernau odtwarzamy unikalną historię żydowskiej rodziny, która mieszkała w Głogowie przed II wojną światową. Następnym etapem jest stworzenie drzewa genealogicznego i omówienie go przez ocalałych i żyjących członków rodziny Lernau i Schmitzmeyer.Z korespondencji prowadzonej z Izraelem, wiemy że nasz projekt został przyjęty z ogromnym wzruszeniem i zaskoczeniem. Już niedługo spotkanie z osobami, które opowiedzą o tych starych fotografiach...

http://www.fodz.pl/PP/?d=4&id=809&l=pl

i...
Cytat:
W dniu 5 października uczniowie uczestniczący w projekcie"Pamięć niedokończona" mający na celu odtworzenie historii przedwojennych Żydów głogowskich spotkali się z Sarą i Omri Lernau z Izraela. Rodzina Lernau mieszkała przed wojną w Głogowie. Zobaczyliśmy unikalne fotografie wnętrza Synagogi Głogowskiej oraz zdjęcia rodzinne ocalone przez babcię p. Lernau, która przeżya holokaust w Terezinie. W trakcie wizyty zaprezentowaliśmy naszą wystawę fotograficzną "I dla nich te łzy", która była podsumowaniem działań w roku szkolnym 2008/2009

http://www.fodz.pl/PP/?d=4&id=808&l=pl

Może Glogau spyta prezesa o frapujące nas kwestie :lol:
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła