Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wykład 21.10.2014 r., godz. 17.00 Klub Batalionowy
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-16, 08:32   Wykład 21.10.2014 r., godz. 17.00 Klub Batalionowy

Oddana zostanie niebawem kolejna inwestycja, która udostępni fragment fortecznej przeszłości Głogowa. Dziś obowiązuje najmniej fortunna ale jednak zakodowana w procesie inwestycyjnym i społecznym odbiorze nazwa – Blok Koszarowy.
Jednym przeszkadza innym nie. Ci którzy uczestniczyli w pierwszym oglądaniu odkopanego fragmentu pamiętają ślady na elewacji po nazwie - Kazamata Bramy Pruskiej. O nazwie pisało tez kilku autorów, w tym Krzysztof Motyl i Grzegorz Podruczny.
I właśnie Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza w najbliższy wtorek - 21.10.2014 r., godz. 17.00 do Klubu Batalionowego. Tam właśnie dr Grzegorz Podruczny wystąpi z wykładem „Budowle garnizonu głogowskiego w latach 1740-1806 na tle pruskiej architektury wojskowej epoki fryderycjańskiej”. Ten uznany naukowiec i specjalista od śląskich fortyfikacji wypowie się i na temat nazwy udostępnianego obiektu.

A ilustracją niech będzie fragment architektonicznego planu, zatytułowanego jak chce napis „Wielkiej Kazamaty przy Bramie Pruskiej w Głogowie”.
źródło:
https://www.facebook.com/...lczasu?fref=nf#

Ja niestety nie będę mógł uczestniczyć, będę w pracy. Jeśli ktoś będzie na tym wykładzie to przydało by się o relację. Grzegorz Podruczny jest jednym z lepszych znawców obiektów głogowskiej twierdzy zwłaszcza z okresu pruskiej rozbudowy.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-10-16, 08:43   

Niestety też mnie nie będzie... dostałam jakiś czas temu maila od Wiesława w sprawie nazwy. Szkoda, że takie rzeczy ustalają urzędasy z ratusza a nie specjaliści. Za jakiś czas pewnie Malakoffa nazwą oficjalnie 'barbakan' :lol:
_________________
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-16, 09:48   

Alicja napisał/a:
Za jakiś czas pewnie Malakoffa nazwą oficjalnie 'barbakan' :lol:

A najlepsze jest to, że Fort Malakoff też ma widoczną pozostałość nazwy nad wejściem głównym (Yedyny mi ją pokazał bo ja nawet nie zauważyłem :D )
Są pozstałości metalowych liter napisu "Turm Reduit"
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła