Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
FRIEBEL - błędy w nazwisku
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-28, 09:45   FRIEBEL - błędy w nazwisku

Chodzi mi o bledna pisownie jego nazwiska na przestrzeni lat. Byl to jedyny ewenement w tamtych czasach (do ok. 1900 roku), o czym ponizej.

PAUL FRIEBEL - to nazwa (imie i nazwisko dla scislosci) wystepujaca na miejskich porcelankach (korkach porcelanowych - zamknieciach dawnych butelek). Posiadal restauracje/gospode przy Neue Wallstraße 2.

Trafilem ostatnio na bardzo unikatowe szklo ze szklana pieczecia sygnowana FRIEBE. Zastanawialem sie czy to nie produkt 'naszego' czlowieka i mysle, ze jak najbardziej. Nawet czesciowo zgadza sie pisownia - porownujac ja do tej z butelki glinianej.

Poza tym na innych butelkach glinianych wystepuje czesto nazwisko FREIBEL (zamieniona kolejnosc liter) czy nawet FRIBEL, a wedlug mnie w 100% chodzi o te samą osobe. Jak sie uda wrzuce fotki tych 'przekretow'.

D7483.JPG
Plik ściągnięto 33 raz(y) 45,77 KB

D7482.JPG
Plik ściągnięto 27 raz(y) 46,99 KB

fr7517.JPG
Plik ściągnięto 28 raz(y) 28,59 KB

fr7516.JPG
Plik ściągnięto 30 raz(y) 45,71 KB

_________________

 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-05-29, 01:51   

Yedyny, wydajesz się być "fanatykiem" (w dobrym tego słowa znaczeniu) porcelanek, dokumentów itp. Moje pytanie: czy proceder podrabiania tego typu rzeczy w ogóle istnieje na rynku? Czy są ludzie, którzy siedzą nad tym i podrabiają... sam nie wiem co, pieczątki, wklejają zdjęcia itp., itd.? Czy to się dla nich opłaca? Jeśli tak, to czy Glogau, Głogów jest obszarem na którym można "zarobić"?
_________________
Eulenburg
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-29, 07:41   

Wszystko da sie podrobic, slyszalem nawet o szkicach Lengrena (Profesor Filutek sie klania), gdzie kartki byly postarzane.... kawą inką :) papier wtedy ciemnieje. Dokumentow miejskich sie nie podrabia, bo szkoda czasu na to. Za niskie stawki i jest to nieoplacalne. Poza tym przy wiekszych dokumentach z XVIII w np. wystepuja pieczecie suche, lakowe, wiec mase pracy trzeba wlozyc w przygotowania, poza tym dodac znaki wodne papieru... Podrabia sie takie dokumenty, ktore kosztuja tysiące i maja znaczenie historyczne (podpis władcy itp.) - tak zakladam, choc nigdy sie z tym nie spotkalem, bo mnie na takie nie stac. Ja mam swoich starych i sprawdzonych dostawcow od lat, wiec wiem, ze na nich moge polegac.
Porcelanek nie ma jak podrobic - chyba ze ktos jakims cudem przygotuje stempel lub kalkomanie, co jest bez sensu przy cenach od 5 do 20 zl za korek.

Tu mozna zarobic tylko na oryginalach, gdzie cena np. pocztowki z kobiata o skrzydlach motyla, gdzie na kazdym byl widoczek z Glogau (z roku ok. 1902) sprzedana zostala za ponad 200 Euro. Nie wspomne o mleczniku z widokiem Glogau sprzedanym za ponad 1000 zl. O tyle dobrze, ze te przedmioty wracaja do miasta i sa skupywane na calym swiecie.
_________________

 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-05-29, 12:28   

Dzięki ;)
_________________
Eulenburg
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-30, 12:49   

Pisownia poprawna oraz błędna.

good.jpg
Plik ściągnięto 25 raz(y) 53,74 KB

bad.jpg
Plik ściągnięto 26 raz(y) 41,58 KB

_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła