Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fort Brückenkopf (przyczółek mostowy)
Autor Wiadomość
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-02-08, 00:09   Fort Brückenkopf (przyczółek mostowy)

Modele dzielą się na technicznie trudne (jak Malakoff), pracochłonne (jak Kriegschulle) oraz takie, które zawierają te dwie cechy oraz taką dodatkową, że są trudne w rekonstrukcji pod względem historycznym. Jak już napisałem - w kwestii fortyfikacji wciąż czuję się profanem, stąd prośba do bardziej zaawansowanych ode mnie…
Fort Brückenkopf - obiekt, który na dzisiaj mnie przerasta, ale kusi. Prośba o „wrzucanie” tutaj wszystkiego co można na ten temat (za obiekt zabiorę się pewnie za jakieś 2 miesiące).
Co mamy na początek (mało i dużo):

- widoczny w Google Earth do dzisiaj zarys obiektu (problem geolokalizacji jest „z głowy”)


źródło: Google Earth

- przynajmniej jedno dobre zdjęcie lotnicze (dające ogólny pogląd i uściślenie zarysu kształtu)


źródło: TZG, zdjęcie zlinkowane bezpośrednio z serwera

- kilka dobrych zdjęć koszar w forcie z kilkoma umiarkowanie pewnymi elementami do fotogrametrii (jest jakaś baza wyjściowa), można je obejrzeć tutaj: zdjęcia z portalu Fotopolska

Mapy:


źródło: TZG, zdjęcie zlinkowane bezpośrednio z serwera


źródło: TZG, zdjęcie zlinkowane bezpośrednio z serwera


Na dużą ilość zdjęć raczej nie liczę (każde będzie na wagę złota), ten model – jak sądzę – będzie trzeba „wydedukować” ze źródeł. Oczywiście sam szukam, zakładam jednak, że z Wami będzie łatwiej i szybciej.

Rozwojowość tematu i edukację w zakresie fortyfikacji urozmaicę sobie robieniem modelu Synagogi.
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-03, 06:47   

Witam, dopiero znalazlem ten temat! Udalo sie zdobyc jakies fotografie, cos ruszylo sie w temacie?
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-04, 20:01   

Cóź, niewiele udało się znaleźć, zapewne również dlatego, że pomysł modelu tego obiektu szybko „zawiesił się” w mojej głowie…

Rzecz jest bardzo złożona, mała ilość danych, jeszcze mniejsza ilość zdjęć i rysunków pomocniczych, mnóstwo form ziemnych, trudności w ocenie relacji i wymiarów, gigantyczne rozmiary, problem z teksturowaniem, nierówny teren w Google Earth itd..

Można byłoby oczywiście iść tropem badania podobnych przyczółków mostowych, na przykład tego zaprojektowanego dla Twierdzy Koźle (może są lepiej udokumentowane), ale primo – byłaby to jednak swobodna twórczość, secundo – byłoby to skrajnie czasochłonne. Od biedy mógłbym zrobić same koszary (te są w miarę udokumentowane) ale po co, skoro – jak sądzę - w nich samych jest niewiele ciekawego kiedy są oderwane od reszty kontekstu… Muszę jednak napisać, że bardzo pomogły – nie tylko w przypadku Fortu – ale w ogóle całej Twierdzy (a w szczególności w zrozumieniu ewolucji systemu bastionowego) te tablice, które podczas ostatniej „Zimy w Twierdzy” wystawiło TZG. Na bazie tego wszystkiego ogólny zamysł Fortu Brückenkopf mam ale ostatecznie jednak stwierdziłem, że na razie z motyką na słońce porywał się nie będę i aktualnie – pomimo całej mojej awersji do klasycyzmu - próbuję „wyklikać” Łódź Chrystusową, niebawem wrzucę grafiki.

Niemiej jednak przyszłościowo temat wciąż pozostaje aktualny, więc jeśli ktoś coś posiada albo wie… Już nawet niekoniecznie w kontekście potencjalnego modelu bo temat jest ciekawy a chyba nie do końca rozpoznany… Muszę się zresztą wreszcie po tym terenie pokręcić, chociaż został „przeryty” na chyba wszelkie możliwe sposoby – najpierw wojną, potem drogą a na koniec ogródkami działkowymi :). Co nie zmienia faktu, że z perspektywy satelitarnej ślady obiektu zaskakują, te kilkaset metrów przed Fortem w kierunku północnym było celowo zmienione w błoto. Bardzo rozsądny pomysł - wyobraźmy sobie dowolnego rodzaju jednostkę z dowolnego rodzaju sprzętem, która próbuje się przez to błoto w kierunku Fortu przedostać, wystawiona jak na strzelnicy…
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła