Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Johann Pol
Autor Wiadomość
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-02-02, 14:04   Johann Pol

"Johann Pol, niem. Johann Pohl (ur. 2 poł. XVI w., zm. po 1622) – śląski rzeźbiarz czasów manieryzmu, czynny w Głogowie w latach 1609-1622, jedyny znany z nazwiska rzeźbiarz tego środowiska w tym czasie.

Warsztat Johanna Pola zajmował się głównie tworzeniem portali do dworów szlacheckich, kamienic oraz kościołów. Wykonywał także nieliczne płyty nagrobne dla reprezentantów śląskiej szlachty. Dzieła Johanna Pola cechuje niezwykłe bogactwo dekoracji ornamentalnej o motywach floralnych oraz zwierzęcych. Ornamentyka pokrywa niemal każdy element dzieła. Wykorzystywał w swoich dziełach motywy groteskowe i niemieckie wzory graficzne.

Najważniejsze dzieła:
- portal południowy kościoła św. Marcina w Jaworze (1615-1617);
- portal kamienicy przy ul. Legnickiej 3 w Jaworze (1617–1619);
- portal kamienicy Rynek 26 w Głogowie (1617), obecnie wmurowany w ścianę dawnego kolegium jezuitów;
- portal dworu w Osetnie (1618), z zachowaną sygnaturą artysty;
- portal dworu w Mojęcicach (1620), z zachowaną sygnaturą artysty oraz datą." [cyt. za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Johann_Pol]


Portal głogowskiej kamienicy Rynek 26. Fot. Łukasz Wojnar.


Wydana niedawno monografia artysty autorstwa Jakuba Jagiełły - więcej informacji na: http://www.cmsklep.eu/jak...ogowa-p-53.html.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-02-02, 23:25   

Ooo! Mam tę książkę, kupiłam na konferencji o małych ojczyznach na styku regionów... niestety nie zaczęłam jeszcze czytać :-/ Z dobrych wieści, wiem z dobrego źródła, że TZG ma w planach zaproszenie Jagiełły na wykład do Głogowa.
_________________
 
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-03-02, 20:30   

Zdjęcia współczesne z Osetna.

https://plus.google.com/112041163303289456580/posts/KQt3QnFCJeb
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-03-02, 22:27   

...żal :-(
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła