Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Blockhaus Schanze i schrony bierne (przy torach) - pytanie
Autor Wiadomość
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-03, 19:52   Blockhaus Schanze i schrony bierne (przy torach) - pytanie

Dzisiaj pojechałem w to miejsce i mam niemal komplet potrzebnych danych. Miejsce dobrze zachowane, zamieszkane przez bardzo kontaktowych bezdomnych, zatem skorzystałem z "zaproszenia" i obejrzałem też "zagospodarowanie" wnętrza największego schronu. Może rozwieję wątpliwości niektórych, co do aktualnej funkcji tradytora. Nikt tutaj już nie mieszka, właściciel się wyprowadził, chociaż - jak poinformowali mnie obecni lokatorzy - "miał tam wszystko, nawet centralne ogrzewanie".
Do tego kompleksu nie mam zatem wiele pytań ale jedno jest. Jak mogły wyglądać drzwi tradytora? Otwór wejściowy do budowli oczywiście jest (chociaż jest tam przybudówka) - ale pytanie o same drzwi, może ktoś ma zdjęcia? Zrzesztą generalnie mało jest zdjęć historycznych tego obiektu... Może były na nim jeszcze jakieś dodatkowe, mniej trwałe elementy (nie wiem: lampy, znaki kolejowe e.t.c. - usytuowanie obiektu może coś takiego sugerować)?. Wiem także, że był tam też wał ziemny, może jest jakieś fotografia, która to pokazuje?
Teraz pytanie trochę poza tematem. Jak to jest obecnie ze zwiedzaniem "Fortu Luneta"? Wiem, że jest w rękach prywatnych i sądzę, że można się jakoś z włascicielem dogadać. Dzisiaj już było za późno aby podjąć taką próbę lecz w najbliższym czasie chcę spróbować. Może ktoś ma doświadczenia?
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-01-03, 22:22   

Co do Fortu Luneta, TZG robi tam co roku Piknik Forteczny, świetna sprawa - spotkanie pasjonatów historii Głogowa w kameralnym i zaprzyjaźnionym gronie. Dwa lata temu Yedyny nakręcił tam fajny filmik ze zwiedzania, muza powala na kolana :-P , ale ogólnie polecam http://www.youtube.com/watch?v=sqyZaodqz_M

Na co dzień jest tam chyba jakiś stróż, duże psy... więc chyba lepiej zadzwonić do właściciela. Też myślę, że temat jest do dogadania.
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-03, 22:38   

O to Ci chodzi? http://www.youtube.com/watch?v=WmQIxy6OzOo
Mam duzo fotek, z piwnicy tez.
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-03, 23:07   

Tak Yedyny, o to mi chodzi, jeśli masz jakieś fotki historyczne, będzie super. Ala, widziałem ten film już wcześniej i w przyszłym roku napewno się wybiorę, problem w tym, że ja tam muszę trochę pomierzyć i dłużej pokręcić się po tym obiekcie, napewno się dogadam wcześniej z właścicielem.
Generalnie jednak widzę, że z Lunetą będzie większy problem, stąd zamiast lunety biorę się za to co było przewidziane w dalszej kolejności, czyli za "Królewską Szkołę Wojskową" a stąd następna prośba o pomoc: obiekt jest dobrze udokumentowany z przodu, rzut boczny z obydwu stron też jest do odtworzenia, problem jest z widokiem obiektu z tyłu i z góry - a potrzebuję wszystkich rzutów. Stąd już wyprzedzająca prośba o wszelkie dane na temat tego obiektu...
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-04, 08:34   

O fotkach historycznych zapomnij, bo to w sumie obiekt wojskowy i pewnie nie pozwalali fotografowacv, ale jest jedno zdjecie fragmentu bramy (nie przyda sie) i moja powiekszona i obrobiona fotka widzianego zarysu, fotgrafowanego az spod Malakoffa (nie przyda sie). Kriegsschule mam z kazdej strony, pozniej podesle.
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-04, 10:14   

Yedyny, jeśli mogę mieć prośbę do Kriegsschule. Gdybyś miał jakieś zdjęcie z człowiekiem stojącym maksymalnie blisko obiektu... Potrzebne mi to do określenia wysokości, szerokości e.t.c. ...
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-04, 11:30   

Do Hooya Waclawa, ja nie mam? Ja nie ma?? Mam ! Hehehe.
Poza tym elewacja od strony rzeki. Tu bedzie ciezko, bo zauwaz ze jest masa schodkow, murkow itp. pierdool, ewentualnie z czasem mozna cos dodawac.

kr4.JPG
Plik ściągnięto 88 raz(y) 125,22 KB

kr3.JPG
Plik ściągnięto 84 raz(y) 83,6 KB

kr2.JPG
Plik ściągnięto 95 raz(y) 97,73 KB

kr1.JPG
Plik ściągnięto 83 raz(y) 54,23 KB

_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-04, 22:36   

Dobra, uporałem się z tym. Poniżej pierwsze grafiki. Jutro lub w poniedziałek powinien być gotowy film i model w wersji finalnej. Później będzie mniej aktywnie, bo trzeba wrócić do pracy :)

Rzut z góry na obiekt. Tradytor i 2 bliźniacze schrony bierne wybudowane w 1914.

Widok z torów na Tradytor, w tle jeden z bliźniaczych mniejszych schronów.

Tradytor widziany z tyłu, perspektywa spod jednego z mniejszych schronów.

Panorama grupy obiektów fortyfikacyjnych Blockhaus Plateau
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-05, 12:32   

A jak rozmiesciles budynki, dzieki GoogleEarth?
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-05, 13:59   

Yedyny, generalnie tak. Budynek widać w Google Earth i model w Google Earth będzie stał oczywiście tam gdzie stoi budynek. Najczęściej jednak zapisuję lokalizacje używając GPS albo po prostu mierzę stopami odległości. Generalnie wiadomo gdzie stały budynki Twierdzy, problemem niekiedy bywa ustalenie dokładnych kątów pod którymi stały. Stąd problem z np. z taką Lunetą, tam relacje są już trochę bardziej złożone, w zasadzie mógłbym je określić na podstawie fotek ale w przypadku budynków, które istnieją wolę sprawdzić empirycznie. Co do szkoły wojskowej - fotki, które wrzuciłeś naprawdę dobre a już szczególnie urzekły mnie te lampy przy wejściu do obiektu. Potrzebne mi jeszcze trochę zdjęć z różnymi detalami ale to już na spokojnie - założę nowy wątek. Wbrew pozorom szkoła ta nie jest taka trudna do odtworzenia, z tymi detalami przy wejściu będzie dobrze.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-05, 18:40   

Lepiej tak jak piszesz - co obiekt, to osobny temat. Bez robienia balaganu. Mam Ci podsylac ewentualne pomoce na ten email z Twojej strony np. z Malakoffem?
Te latarenki ladne :)

kr00.JPG
Plik ściągnięto 15937 raz(y) 7,82 KB

_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-05, 20:17   

Poszło w sieć:
film - jak zwykle proponuję ustawienie jakości HD
model
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-06, 14:57   

Alicja poinofmowała mnie o komentarzach na FB. Konta tam nie mam, więc odpowiem tutaj. Przede wszystkim dziękuję za konstruktywną krytykę, jest naprawdę ważna. Obiekt był robiony na podstawie oglądu na dzisiaj, nagrałem film i z tego odtwarzałem.
Kwestia piwnicy: ona w modelu jest, jest również w filmie - jeśli się dobrze przyjrzeć na samym dole obiektu widać kawałek jej okien. Całej piwnicy nie widać z prostego powodu - Google Earth zawiera dane dotyczące ukształtowania terenu, piwnica znajduje się pod dzisiejszym poziomem gruntu jak to widać na poniższym obrazku (linia wyznacza poziom gruntu).


Filmy i grafika są tylko efektem ubocznym głównego założenia - twierdza ma stanąć w Google Earth w miejscu w którym kiedyś stała ! Wszystkie te kwestie wyjaśnię dokładniej, kiedy uporam się ze szkołą wojskową i stroną internetową, która zacznie konsolidować te obiekty. Finalnie oczywiście będę musiał utworzyć sztuczny teren pod model, ponieważ nie przeskoczyłbym inaczej tematu fosty i bastionów, wtedy piwnica będzie widoczna. A dzisiaj wygląda ona tak:



Kwestia 2 "sam zasadniczy blokhaus posiadał strzelnice, (ambrazury armatnie) nie zaś okna jak tutaj widzimy.": otóż z perspektywy modelu nie jest nawet istotne czym były otwory w ścianach, zresztą model nie daje przesłanek do implikowania, że są to okna, ważne, że ich wygląd jest zgodny z rzeczywistością. Poniżej (niewyraźny) zrzut ze zrobionego w piątek filmu:



i ta sama perspektywa w modelu:


kwestia 3: "Dach blokhausu nie jest płaski, i wbrew temu co by się mogło wydawać nie jest też murowany. Jest wykonany z drewna, obecnie pokrytego papą." - tutaj zgoda, tego nie sprawdziłem, za 15 minut dach modelu będzie pokryty papą, filmu już nie zmienię bo to jakieś 15 godzin przetwarzania w programie :)

Kwestia 4: "W 1914 i później, w skład szańca wchodziły też dwa mniejsze schrony o konstrukcji drewniano - ziemnej. Poza tym formy ziemne... Ciekawostka - oba schrony piechoty, mają konstrukcję zbliżającą je do typowych schronów pogotowia, stosowanych szeroko w fortyfikacji niemieckiej tego okresu. Lokalizacja tych budowli klasyfikowałaby je jako wartownie (znajdują się bezpośrednio pod wałem szańca). Natomiast na rysunku inwentaryzacyjnym oznaczono je jako schrony piechoty !".
O fortach w konstrukcji drewniano-ziemnej nic nie wiem ale być może jest to jedna z tych wielu rzeczy, których nie wiem. Autora prosiłbym o źródła. Nie do końca wiem o co chodzi z formami ziemnymi, jeśli o nasyp, to został zlikwidowany, kiedy budowano bunkry, stąd nie może go być na jednej wizualizacji z bunkrami. Jeśli chodzi o to, że bunkry są pokryte ziemią, to fakt ale tego nie odtwarzam, ponieważ są to formy zmienne, nietrwałe i z punktu widzenia architektury akcydentalne. Co do klasyfikacji tych obiektów nie jestem specjalistą, być może to wartownie. Generalnie w kwestii opisu budowli szczerze zachęcam do przesłania własnego opisu, ponieważ w kwestii fortyfikacji jednak wciąż czuję się profanem. Wszystkie teksty będą podpisane na finalnej stronie imieniem i nazwiskiem autora, to samo w GE i Youtube. Co do samego wyglądu bunkrów, to jednak wyglądają one tak:

i ta sama perspektywa z modelu:
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-01-07, 00:00   

urbweb.pl napisał/a:
Alicja poinofmowała mnie o komentarzach na FB.

to jeszcze je tu dorzucę, co by się na facebooku nie zawieruszyły w przepastnych odmętach...

fb_gfh_01.jpg
cz. 1
Plik ściągnięto 74 raz(y) 84,38 KB

fb_gfh_02.jpg
cz. 2
Plik ściągnięto 61 raz(y) 132,29 KB

fb_gfh_03.jpg
cz. 3
Plik ściągnięto 60 raz(y) 103,11 KB

 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-07, 09:51   

Czytałem komentarze na FB i nie wszystkie były zgodne z prawdą historyczna. Nie ma wiarygodnego źródła mogącego potwierdzić np:
-czy były dwa budynki tradytora czy jeden (według mojej dotychczasowej wiedzy jeden)
-gdzie były blockhausy i czy można znaleźć ich pozostałości czy choćby ślady istnienia, aktualnie mamy tylko 2 schrony ceglane i jeden betonowy. Zdjęcie jakim dysponuję tradytora pochodzi z czasów jego funkcjonowania ale za wiele nie widać, jedynie można zobaczyć wysokość murów Carnota biegnących w kierunku mostu.
Dlatego wklejam 2 zdjęcia oraz zamieszczam linki do galerii na których są fotografie współczesne tych miejsc:
https://picasaweb.google.com/tadeuszfantom/ZimaWTwierdzy2012c

https://picasaweb.google.com/tadeuszfantom/ZimaWTwierdzy2011

Blochhaus Plateau, Blockhaus Schanze wpe1B.jpg
Plik ściągnięto 15818 raz(y) 18,95 KB

Rejon tradytora kolejowego..jpg
Plik ściągnięto 67 raz(y) 28,43 KB

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła