Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ein Mann Bunker
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-12-26, 10:50   Ein Mann Bunker

Informacje z Gazety Lubuskiej:

"To był niemiecki bunkier"
Działacze Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic planują wyremontować jednoosobowe poniemieckie bunkry, które odnaleźli w kilku miejscach. Prace przy pierwszym bunkrze już się rozpoczęły, wkrótce będzie można go oglądać.
Mało kto wie, ale taki bunkier jeszcze kilka dni temu stał na terenie jednej z hurtowni przy ulicy Elektrycznej. Nawet mało kto wiedział, że to w ogóle był bunkier. O tym, że coś się przy tej budowli dzieje, zawiadomili nas głogowianie.

- Od 60 lat jak tu mieszkam miałam przed oknami taką dziwną budowlę. Nie wiem czy to był jakiś słup ogłoszeniowy, czy jakaś dyżurka a może strzelnica. Moja sąsiadka kiedyś tam kury trzymała. A ostatnio wstaję i patrzę, że ktoś przy tej budowli coś majstruje. Następnego dnia zauważyłam, że ją ktoś przewrócił, a teraz już jej w ogóle tam nie ma - zawiadomiła nas nasza Czytelniczka.

Znaleźliśmy miejsce, gdzie stała ta budowla. Okazało się, że był to poniemiecki bunkier jednoosobowy, którym zainteresowało się stowarzyszenie Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic.

- Przyszli do mnie i opowiedzieli, że jest to jeden z czterech takich bunkrów, które zostały na tym terenie po wojnie. Oni je chcą odszukać i wyremontować. Zgodziłem im się więc oddać tę budowlę za darmo, mi ona przecież niepotrzebna. Myślę, że oddaję ją w dobre ręce - opowiedział nam właściciel hurtowni, na którego terenie stał ten bunkier.

Działacze stowarzyszenia najpierw wymontowali drzwiczki, potem zdjęli kopułę budowli. Na koniec przy pomocy specjalnego dźwigu zabrali główną jej część, która ważyła prawie pięć ton.

O zamiarach stowarzyszenia opowiedział nam Łukasz Jedynak. - Jako odkrywcy tajemnic staramy się ocalić od zapomnienia takie budowle. Na terenie Głogowa są cztery takie jednoosobowe bunkry. Myślę, że trzy z nich uda się nam odnowić i zagospodarować. Ten jest pierwszy, do którego dotarliśmy - powiedział. - Dwa kolejne są przysypane na Ostrowie Tumskim. Zamierzamy je odkopać. Czwarty jest prawdopodobnie na terenie poligonu wojskowego. Raczej nie uda się nam go odzyskać.

Stowarzyszenie odrestauruje bunkier i chce go udostępnić głogowianom.



Poniżej 4 obiekty z terenu Głogowa.
Fot. Lukasz Jedynak, GROT







Ocalony obiekt.



------------------------------------------------------------------------------------

GROT poszukuje informacji o podobnych obiektach: zalanych, zasypanych i zapomnianych. Brakuje nam także 2 kopuł do innych jednoosobowych schronow - KTOKOLWIEK WIDZIAL, KTOKOLWIEK WIE: yedyny@poczta.fm, krzysiek121@o2.pl
_________________

 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-12-26, 11:52   

Nawet nie wiedziałem, że coś takie istnieje. Myślę, że może nie teraz, ale za kilkadziesiąt lat będzie to mega gratka.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-12-26, 14:23   

Muzeum Wojska, foto Zbigniew Urbanski; rozne wzory "einmann'ów":







Inne przyklady z calego swiata:
http://www.google.pl/sear...=og&sa=N&tab=wi
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-12-27, 19:23   

ja też nie miałam pojęcia o tym, że coś takiego w ogóle istnieje :-D zarzuciłam temat na fb, poczytaj komentarze, Yedyny :-P ...m.in. informacja o takim obiekcie w Sławie.
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-12-27, 19:34   

Wlasnie widzialem, dzieki! Juz napisalem do czlowieka. Oczywiscie nie bedziemy tego ruszac, ciekawi nas jaki typ tam zamontowano.
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-12-27, 19:45   

a to nie dziwne, że taki bunkier znajduje się w Sławie?
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-12-27, 19:54   

A co w tym dziwnego? Stawiali je w poblizu dworcow, fabryk, wewnatrz zakladow, swoje einmanny mialy tez maszyny (!), silniki, nawet widzialem stolik pancerny na maszyne do pisania :) Wszystko po to, zeby ocalic sprzet podczas nalotow.
Jakies 50 m dalej od miejsca skad wzielismy einmanna byl browar glogowski.



_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-12-27, 20:35   

ja rozumiem jakie jest przeznaczenie takiego bunkra. Chodzi mi raczej o miejscowość.
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła