Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Głogowskie sukiennice
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-11-15, 18:23   Głogowskie sukiennice

Powstałe w średniowieczu, prawdopodobnie w okresie XIII i XIV w. sukiennice głogowskie ujrzały ponownie światło dzienne. Jko, że na forum historycznym jak na razie nie został zainicjowany ten temat to go postanowiłem zapoczątkować.
1) W Gazecie Lubuskiej można było przeczytać:
Cytat:
Jak przekonuje rzecznik, odkryte miejsce to sukiennice z kramami. - Widać jak przez 700 lat miasto zmieniło swój poziom, poszło do góry. Sukiennice są poniżej obecnego poziomu miastu.

Opinię, że to, co widzimy to sukiennice a nie ich piwnice, można było usłyszeć także od ekspertów z Politechniki Wrocławskiej oraz przedstawicieli wrocławskich firm archeologicznych, które zajmować się będą opracowaniem ostatecznej koncepcji zabezpieczenia resztek sukiennic.
Czy jednak na pewno? Okazuje się, że opinie są różne. - To świetnie zachowane piwniczne części sukiennic - zapewnia prezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej Rafael Rokaszewicz. - Pana rzecznika mógł zmylić bruk. Ale to nie są uliczki. Wtedy brukowano także podłogi piwnic, gdyż przechowywano w nich cenne towary. Ponadto, sukiennice były na jednym poziomie z ratuszem, którego części, mające swój początek także w XIV wieku, zachowały się. Trudno sobie aż wyobrazić, że ratusz był na górce, a sukiennice trzy metry niżej na skarpie.

Ciekawe czy piwnice sukiennic czy sukiennice?
Ja jednak sądzę, że same sukiennice:
-kunszt i solidność wykonania jak na średniowiecze wskazują na obiekt docelowy a nie piwnice
-niektóre elementy (duże okno z łukiem, łuk przy posadzce wskazujacy na jakąś zejściówke na niższy poziom, belki drewniane w posadzce, same posadzki wykonane z dobrego materiału i w sposób bardzo wysokiej jakośći) wskazuja na to, że to sa sukiennice a nie piwnice sukiennic
-piwnice ratusza o których jest mowa w cytowanym artykule. Sądze, ze chodzi o piwnice gotyckie - dawniej stanowiły parter budynku ratuszowego
Cytat:
Z najstarszych budowli ratusza pochodzą na parterze 4 około 3-metrowej szerokości napięte w przybliżeniu kwadratowe jarzma, które bogatymi sklepieniami gwiaździstymi są wsklepione na żebra, jak również ozdobnymi sklepieniami komorowymi. Kryte jarzmo, które należy obecnie do piwnicy ratuszowej. Jako czas powstania sklepienia należy przyjąć koniec XV wieku lub I połowę XVI wieku.

cytat z fragmentu książki Juliusa Blaschke pt. "Historia miasta Głogowa i Ziemi Głogowskiej"
http://wroclaw.hydral.com.pl/1001,artykul.html

W ten sposób mozna stwierdzic, ze owe sukiennice sa na zblizonym poziomie co aktualne piwnice ratusza będące kiedys jego parterem. Dodam jeszcze, że w okresie średniowiecza poziom gruntu miasta przybywał około 1-2 centymetrów na rok ze wzgledu na nieczystości które były bezpośrednio wyrzucane na ulice i place, nikt wówczas nie zajmował się ich wywożeniem czy usuwaniem w inny sposób.
Pniżej link do zdjecia porównawczego poziomy starej częsci ratusza z wykopanymi sukiennicami
http://picasaweb.google.c...175278125750194
jak widać są tylko nieco głębiej niz piwnice ratusza które stanowiły onegdaj parter dawnego ratusza.
Więcej zdjęć prezentuję na stronie:
http://picasaweb.google.c...skieSukiennice#
są to niektóre fotografie wykonane w okresie:
-01.10.2010r.
-06.11.2010r.
Mam nadzieje, że temat ten zostanie przedyskutowany na forum.
Oczywiście interesujacym zagadnieniem jest też ich aktualne zagospodarowanie oraz wyeksponowanie, może uda sie wymyslić tutaj jakis pomysł w tym wzgledzie.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-11-15, 22:17   

Masz racje Tadeusz, brakuje dyskusji w tej kwestii, aczkolwiek u nas na GFH coś już raczkowało w tym temacie: http://www.gfh.glogow.pl/viewtopic.php?p=2713#2713. Bardzo dużo linków powrzucałam na FB... Również uważam, że jest duże prawdopodobieństwo, że to jednak niekoniecznie piwnice. To normalne, że poziom miasta przez wieki się podnosił, jest jak piszesz - nowe powstawało na starym, szczególnie po licznych perypetiach, którym miasto musiało stawić czoła (m.in. pożary), a tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że jako twierdza, mogło rosnąć tylko w górę... dla mnie jest nierealne, żeby Głogów utrzymał ten sam poziom przez 800 lat! Tej tezie kategoryczne NIE mówi prezes TZG... np. tu: http://www.tv.master.pl/informacja.php?news=12617 Jakoś mnie nie przekonuje sam fakt, że istaniały plany zagospodarowania tego, ale szczerze mówiąc chciałabym wiedzieć na czym bazował projektant i czy miał świadomość z jaką materią się mierzy. Jasna sprawa, że przed wojną coś tam było, ale szczerze wątpię, by ta osoba miała świadomość, że te pozostałości to XII-wieczne sukiennice. Jeśli tak, to chciałabym poznać ten dokument :-P Myślę, że nie tylko ja...
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła