Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
To dopiero zagadka!
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-29, 08:15   To dopiero zagadka!

Natknalem sie na to w dwoch miejscach w miescie, czy te zygzaczki po bokach to jakis rodzaj pisma? Hebrajskie?

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-29, 09:42   

Nie znam języków hebrajskiego ani arabskiego ale w moim pierwszym odczuciu chyba będzie to język arabski, dla porównania przykładowe alfabety jezyków:
hebrajski:
http://www.iwrit.pl/alefbet.php

oraz arabski:
http://www.sgh.waw.pl/kat...29/alf_arab.pdf

Moga byc arabskie bo swego czasu polskie firmy wykonywały duzo usług budowlano - drogowych dla Iraku, potem było embargo na Irak i być może odlane przykrywy studzienek przewidzianych dla Iraku zostały wykorzystane w Polsce (pewnie sprzedawano je po nieco nizszej cenie).
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-07-29, 10:36   

Gdzie tam hebrajski?! :-)

Już wysyłam zdjęcie do kolegi z Libanu. Jak mi powie, co tam jest, to napiszę.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-29, 10:50   

No tam jest taka mala kropka hebrajska... ;)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-07-29, 11:43   

Fajne! Ty to zawsze coś wynajdziesz, Glogau :-P A to GW? Czcionka nie wygląda na arabską :mrgreen: ...Głogowskie Wodociągi? :mrgreen:
_________________
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-07-29, 14:25   

Fajna ciekawostka . gdzie ty to Glogau wynajdujesz ?;) możliwe ze to GW to Glogau Wasserwerk
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-29, 16:25   

Przychylam sie do slow Patricka - na pierwszy rzut oka jest to przedwojenny przedmiot; jeden znajduje sie przy skrzyzowaniu Bol. Chrobrego (niedaleko mojego dawnego pawilonu), prawie przy swiatlach; druga sztuka niedaleko tzw. "sklepu niemieckego" -o ile pamietam; natknalem sie na to lata temu, ale dopiero niedawno zarchiwizowalem.
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-29, 21:54   

To na na pewno arabski. Przez jakiś czas uczyłem się tego języka, więc chyba mogę stwierdzić na 100%:)
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-07-30, 15:07   

Interesujące. Ciekawe jak to cudo trafiło do Glogau...
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-07-30, 17:21   

Kolega z Libanu odpowiedział, że napis oznacza:

"the Municipality of Benghazi... Water dispenser"

a więc: "Urząd Miejski w Benghazi... Rozdzielacz wody"

(nie znam się na wodociągach, więc może "dispenser" ma lepszy odpowiednik)

Benghazi znajduje się w Libii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bengazi

A to Ci historia! :-) )))))))))))
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-07-30, 17:26   

Może to jest wyjaśnienie:

Cytat:
Im Zweiten Weltkrieg wurde die Stadt durch Bombardierungen schwer beschädigt. Am 4. April 1941 eroberten deutsch-italienische Panzereinheiten die Stadt.[1] Beim Einzug des Deutschen Afrikakorps wurde ihm von der italienischen Bevölkerung ein triumphaler Empfang bereitet, welcher für die Moral der Truppe von hoher Bedeutung war.


link.: http://de.wikipedia.org/wiki/Banghazi
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-30, 21:12   

A moze wyslano pracownika wodociagow na delegacje, a wiadomo ze zawsze przywozi sie jakies "pamiątki" ;) Tak czy inaczej interesujaca sprawa.

Tulpar - dzis przejezdzalem przez Leszno... drogi to koszmar, stanowia chyba polowe miasta, ale za to budyneczki bajka, piekny przyklad architektury przedwojennej - szczegolnie koszary.
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-07-30, 21:41   

Zależy którymi drogami jechałeś. Pomieszkuję w Łodzi i za każdym razem, gdy wjeżdżam do Leszna, "szczęka mi opada", jak u nas jest dobrze. Myślę, że nie wypadamy źle na tle innych miast. ;-)

Jeśli chodzi o architekturę, to w Lesznie niemal wszystko się zachowało. Tzn to, czego po wojnie Polacy sami nie zniszczyli. Ani Niemcy, ani Rosjanie specjalnie do zniszczeń się nie przyłożyli.

Koszary, o których wspominasz, były jedną z największych inwestycji przełomu XIX i XX w. Wynajmowane były przez państwo i były źródłem dużego dochodu. Śliczne są nawet bramy, czysta secesja!
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-08-02, 08:11   

Dostalem od znajomego nastepujace informacje, ktore chyba wyjasniaja cala tajemnice:

"Logo pochodzi z odlewni Węgierska Górka, czyli to na 100% nie jest i nie było logo głogowskich wodociągów.
http://metalpol-wg.engine...p?menu=1&lang=1 na dole, na zdjęciu widać ich logo.
Takie samo występuje na pokrywach zaworów gazowych. Co ciekawe te gazowe mają na ogół napis "GAZ" ale też na drodze do ratusza widziałem z napisem "GAS". Zwykle na pokrywach występuje napis "WODA", czyli całkiem polskiego pochodzenia. Moim zdaniem wyjaśnienie tego fenomenu jest bardzo proste - odlewnia produkowała na zamówienie różnych odbiorców, w tym zagranicznych. Jak zalegali z płatnościami, to towar był sprzedawany każdemu, kto akurat pojawił się z pieniędzmi. Za komuny Polska współpracowała z Libią, więc akurat informacja o ich wodociągach mnie nie dziwi.
Maciek"

Wystarczy jeszcze poczekac na tlumaczenie i sprawa rozwiazana :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła