Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląski zeszyt - numer poświęcony miastu Głogów
Autor Wiadomość
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-05-31, 17:14   Śląski zeszyt - numer poświęcony miastu Głogów

Witam! Chciałbym się pochwalić swoim nabytkiem, który zdobyłem ubiegłego roku na giełdzie staroci w Bolesławcu. Mianowicie chodzi mi o niezwykle ciekawy ślaski zeszyt o kulturze, poświęcony naszemu miastu.

Okładka:



Przetłumaczę dla Was wstęp (proszę się nie śmiać :lol: ):

Do zgromadzenia Związku Miast Śląskich
16 czerwca 1926 w Głogowie


Pierwszy raz Związek Miast Śląskich odbył swoje walne zgromadzenie w szacownym odrzańskim mieście

Głogów

Głogów jest znany wielu Ślązakom głównie jako miasto żołnierzy i twierdza. Wielu za mało zna dzisiejszy Głogów, w którym po upadku murów twierdzy z niezwykłym zapałem została przeprowadzona modernizacja w nowoczesne mieszkalne i przemysłowe miasto; jako takie chce się Głogów członkom Związku Miast przedstawić.
Zarząd Związku Miast Śląskich tego powodu chętnie odpowiedział na zaproszenie miasta i przedstawiciele śląskich miast mianują na ten rok Głogów.
Życzymy z serca, aby urzędowi miejskiemu powodziło się, rozwoju najważniejszych planów miasta, budowy portu i modernizacji Dworca Kolejowego, urzeczywistnienia ich w nieodległym czasie.

Wrocław, 15 lipca 1928 roku

W imieniu zarządu
Dr. Wagner, nadburmistrz
Pierwszy przewodniczący Związku Miast Śląskich

Uwaga, ZAGADKA! Proszę przetłumaczyć tytuł czasopisma pisma na okładce i wskazać jaką czcionką jest napisany :mrgreen: !
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-31, 17:40   

Ślązak napisał/a:
Życzymy z serca, aby urzędowi miejskiemu powodziło się, rozwoju najważniejszych planów miasta, budowy portu i modernizacji Dworca Kolejowego, urzeczywistnienia ich w nieodległym czasie.

Ja myślę, że te życzenia nie straciły na aktualności :lol: Z chęcią się przyłączam! :mrgreen: Co za przewrotność losu. Obecnie miasto chce się promować poprzez pozostałości fortyfikacyjne... (przynajmniej tak gadają :-/ ) Niemcy, chcieli odczepić tę łatkę. Z chęcią zapoznałabym się z całą treścią. Możesz pokrótce naświetlić na czym koncentrowali się ówcześni spece od PR? ;-)

Co do czcionki, nie mam pojęcia, ale pewnie Tulpar przetłumaczy ;-)
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-05-31, 18:19   

Ladne cacko.... co do 'promowania miasta-twierdzy', to proponuje pamiatkowe cegly wszystkim przyjezdnym :D ;)
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-05-31, 18:32   

balbina napisał/a:
Ja myślę, że te życzenia nie straciły na aktualności Z chęcią się przyłączam! Co za przewrotność losu. Obecnie miasto chce się promować poprzez pozostałości fortyfikacyjne... (przynajmniej tak gadają ) Niemcy, chcieli odczepić tę łatkę.


Racja, coś w tym jest. Po kilku stuleciach miasto chciało się wreszcie wyzwolić z żelaznych pęt twierdzy, która blokowała jego rozwój. Oswobodzone, ochoczo kroczyło ku nowoczesności. I nastąpiła katastrofa. Sytuacja się odwróciła, z powodu zniszczenia rodzimej kultury (wyrażającej się również poprzez architekturę). A modernizacja w wydaniu komunistycznym wszyscy wiemy jak wyglądała. Nic więc dziwnego, że nawiązuje się dzisiaj do fortyfikacji. Nawiązuje się, bynajmniej z jednym właśnie ale ;-) .

glogau napisał/a:
co do 'promowania miasta-twierdzy', to proponuje pamiatkowe cegly wszystkim przyjezdnym :D ;)


Coś a la sprzedaż kawałków muru berlińskiego :lol: ?

balbina napisał/a:
Z chęcią zapoznałabym się z całą treścią. Możesz pokrótce naświetlić na czym koncentrowali się ówcześni spece od PR?


Być może zeskanuję Wam całość publikacji. Ładnie przedstawia całokształt, dorobek ówczesnego Glogau. Myślę, że warto byłoby ją przetłumaczyć i powtórnie wydać. Moglibyśmy ujrzeć Głogów z innej perspektywy. Dawałoby nam to dobre pojęcie czym był dawniej i do czego aspirował Głogów jako miasto.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła