Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Alicja
2012-02-20, 10:21
Wojacy głogowscy
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-05-31, 08:40   Wojacy głogowscy

W tym dziale chcialbym zapoczątkować identyfikacje - odznaczeń, umundurowania, guzików itp. wyposażenia głogowskich żołnierzy.Na początek fotka do identyfikacji - czy jest to muzyk, członek orkiestry wojskowej?
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-05-31, 11:00   

Tak, to członek orkiestry wojskowej. Można to łatwo rozpoznać po charakterystycznym mundurze z pasiastymi obszyciami na ramionach (nie wiem jak to się nazywa w praktyce ;-) ).
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-31, 12:45   

no proszę, jak dobrze mieć fachowca na forum! :-D
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-05-31, 12:59   

Dzieki za info, mi sie to kojarzy z klawiszami pianina, wiec skojarzylem z muzyka :p Moze mi sie uda wrzucic pozniej zbiorowke muzykow glogowskich.
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-05-31, 14:04   

balbina napisał/a:
no proszę, jak dobrze mieć fachowca na forum! :-D


Ja wiem czy taki fachowiec :-P . Bynajmniej dziękuję bardzo :mrgreen: !

Orkiestry wojskowe
Każda samodzielna jednostka wojskowa (niektóre bataliony i prawie zawsze regimenty) posiadały własną orkiestrę wojskową, uświetniającą uroczystości wojskowe i państwowe. Najczęściej jednak koncertowały dla mieszkańców miasta. Miały one wysoki poziomi artystyczny. Potrafiły grać nie tylko marsze wojskowe, ale także muzykę symfoniczną. Dla mieszkańców koncertowały w trakcie przemarszów, na promenadach, w ogródkach kawiarnianych oraz w salach miejskich, hotelowych, szkolnych itp.

Analogiczne zdjęcia z Oleśnicy:



Orkiestra Batalionu Strzelców (Jegrów) z ok. 1905 r.
Zdjęcie wykonano na poligonie Gęsia Górka



Orkiestra Regimentu dragonów w mundurach służbowych. Zdjęcie wykonano przed 1904 r. W środku siedzi stabstrompeter (w 1910 r. mający stanowisko Obermusikmeister) H. Fitting, mieszkający w 1921 r. przy M. Reja (Bahnhofstrasse) 8.

Informacje i fotografie za: http://www.olesnica.niena..._w_Olesnicy.htm
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-05-31, 14:53   

Od końca XIX w. następuje unifikacja ubioru wojskowego i zostają dostrzeżone jego zadania maskujące. Orkiestranci otrzymywali więc takie same mundury jak wojsko liniowe.
Ponieważ muzycy zaczeli pełnić coraz częście funkcje defiladowe i reprezentacyjne otrzymywali odpowiednio pyszne dodatki do mundurów. By odróżnić umundurowanie od innych formacji wojskowych, orkiestranci na ramionach w górnej ich części noszą dodatkowo pasiaste nakrycia części rękawa. W armii pruskiej przed 1914 r. nazywano je „Jaskółczymi gniazdami”.
Glogau słynął muzykami wojskowymi. Poniżej kilka przykładów.
Kapelmistrz orkiestry 5 batalionu saperów skomponował „Steinmetzmarsch” – marsz gen. Steinmetza, dowódcy V Korpusu Armijnego z Poznania, w składzie którego były głogowskie jednostki. Marsz powstał po sławnej dla głogowian bitwie pod Nachodem w 1866r.
Inny muzyk, kapelmistrz orkiestry garnizonowej Mulle, w 33 lecie służby otrzymał w podzięce tytuł „Królewskiego Dyrektora Muzycznego”.
Mozna by długo....
Ale i Głogów miał orkiestrę wojskową - niezła.
Dziś pozostała hutnicza, w której, pan Zbyszek, ostatni wojskowy tamburmajor dlaej dowodzi.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-31, 16:14   

No to ja mam jeszcze takich grajków, podpisane było, że Głogów 1911 r.

_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-05-31, 18:25   

Balbina - ja to zdjecia mam w oryginale :) ale dzieki za wstawienie, przynajmniej oszczedzilas mi czasu :* A na fotce 58 pułk piechoty, rok 1911.

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-31, 19:49   

Enooo, Ty byś wstawił z jakimś śmiesznym fifakiem na środku i nikt by z tego pożytku nie miał :-P
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-06-30, 21:49   NOWA FOTA

Jak ktos napisal - 5 Batalion Saperow, zdjecie wykonane przez glogowskiego fotografa.Ciekawostka jest bagnet z 'piłą'; jesli ktos kojarzy film "Na zachodzie bez zmian", to pewnie przypomnie sobie cytat -moze nie doslowny- ale brzmial m.in tak:
"Bagnet z piłą robi straszne rany. Jesli cie z nim zlapia, to wylupia oczy i do srodka nasypia trocin". Kto wie, na ile jest to prawda, ale wiekszosc kadetow szybko spilowywala ząbki.



Na glowie helm zwany Pickelhauba, a wygladal tak:


Orzel pruski, wewnatrz litery FR - Fridericus Rex - Król Fryderyk z tego, co pamietam.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-06-30, 22:53   

taaaaa, widziałam te zdjęcie na e-bay'u :mrgreen: Podpisane było, tak jak piszesz, że 5 Batalion ...i że na przedwojennej Oderstrasse ;-) Szkoda, że ktoś wrzucił fotkę z takim śmiesznym fifakiem, bo bym tu od razu podlinkowała :lol: :lol: :lol:
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-06-30, 22:55   

Tak - to bagnet do karabinu Mauser Gewehr 98 w wersji saperskiej. I rzeczywiście, ciężko było takowy wyciągnąć po wbiciu...

Zdjęcia i garść informacji: http://www.knives.pl/foru...c,89388.20.html

Pickelhaube - przy "FR" widnieje jeszcze "Mit Gott für Koenig und Vaterland"/"Z Bogiem dla Króla i Ojczyzny".
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-06-30, 23:48   

dobra, na szybkiego pozbyłam się wstrętnego fifaka :mrgreen:

_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-01, 06:38   

Balbina - specyalistka od Adobe ;)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-07-01, 15:04   

hahahaahhaha :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła