Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czerwona Lista Zabytków Dolnego Śląska
Autor Wiadomość
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-05-27, 13:05   Czerwona Lista Zabytków Dolnego Śląska

Czerwona Lista Dolnośląskich Zabytków, to projekt informacyjny. W jego rezultacie powstanie dokument, który przyczyni się do popularyzacji tematu ochrony zabytków w naszym regionie. (Per analogie do "czerwonych list" zagrożonych gatunków, opracowywanych przez organizacje ekologiczne).

Pierwszym etapem projektu jest identyfikacja istotnych zabytków kultury materialnej, zagrożonych dewastacją bądź zniszczeniem oraz ich usystematyzowany opis. Zakończenie etapu nastąpi w momencie zgromadzenia liczby danych, uzasadniającej oddanie ich do analizy ekspertom.

W drugim etapie, przeprowadzone zostaną szczegółowe konsultacje z historykami sztuki, konserwatorami zabytków oraz specjalistami dziedzin pokrewnych. Powstanie dokument ("Czerwona Lista Dolnośląskich Zabytków") złożony z 2 części:
- krótkiej listy najcenniejszych dolnośląskich zabytków zagrożonych dewastacją bądź zniszczeniem (prawdopodobnie 10 pozycji), a także
- otwartego katalogu, zawierającego podlegający dalszym aktualizacjom spis zabytków zagrożonych dewastacją bądź zniszczeniem.

W trzecim etapie dokument - ze szczególnym uwzględnieniem krótkiej listy - przekazany zostanie do wglądu urzędnikom, w rękach których leży los wyszczególnionych na "czerwonej liście" zabytków. Otrzyma także stosowną promocję (lokalne media, partnerzy społeczni gotowi zaangażować się w kampanię informacyjną).

Katalog "czerwonej listy" aktualizowany będzie sukcesywnie.

Masz informacje o popadającym w ruinę zabytku? - Daj znać! Zachęcam do współpracy przy projekcie.
Szczególnie istotna będzie pomoc:
- architektów i historyków sztuki (merytoryczna),
- lokalnych i regionalnych dziennikarzy (patronaty medialne, podejmowanie tematu zabytków z listy oraz ich losu),
- pasjonatów zabytków oraz wszystkich lokalnych patriotów (informacje z terenu).

Na chwilę obecną, wpisy gromadzone są pod adresem:
http://zabytki.blox.pl/html
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-06-08, 15:20   Sytuacja Fortu Luneta n. jeziorem Zamkowym

Mam parę pytań dla zorientowanych w kwestii Fortu Luneta:

Jak wygląda obecnie jego ogólna kondycja?
Jak wysoki jest stopień dewastacji?
Kto jest właścicielem (firma, osoba prywatna)? Jaki stosunek ma do zabytku? I dlaczego ma takowy? Od którego roku go posiada? W jaki sposób go użytkuje? Czy przedsięwziął jakieś działania renowacyjne i odpowiednie zabezpieczenia? Czy ma jakieś plany na przyszłość Fortu?
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-06-16, 01:06   

Odnośnie głogowskich zabytków, garść przydatnych informacji można też znaleźć tutaj: http://sit.glogow.pl w zakładce "Gminna Ewidencja Zabytków Nieruchomych".
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-06-16, 13:07   

O, dzięki :-) . Bardzo rzetelny i rzeczowy dokument.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-07-23, 13:02   

ten artykuł to o Twojej liście? http://glogow.naszemiasto...-gina,id,t.html
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-07-23, 13:31   

O kurczę - tak, to o naszym projekcie :mrgreen: .
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-07-24, 17:30   

Inicjatorem i pomysłodawcą tego projektu jest mój znajomy, Maciej Wołodko. Wspólnie pracujemy nad Czerwoną Listą oraz staramy się o utworzenie Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Śląskich "Regio Silesia" - organizacji zajmującej się ratowaniem i propagowaniem dorobku kulturowego Śląska (przede wszystkim Dolnego, ale i tym samym Górnego). Nasze działania mamy zamiar realizować, np. poprzez upamiętnanie i porządkowanie zdewastowanych miejsc pochówku sprzed 1945 roku. Dla przykładu - moja inicjatywa związna z rewitalizacją niemieckiego cmentarza w Sobinie koło Polkowic - http://slaskwroclaw.info/index5.php?wiersz=0 . Nasze tymczasowe forum: http://www.fmks.fora.pl/ .

Dla zainteresowanych pełna treść artykułu o Czerwonej Liście Zabytków Dolnego Śląska w załączniku.

Red2.jpg
Czerwona Lista - dalej
Plik ściągnięto 147 raz(y) 236,95 KB

Red1.jpg
Czerwona Lista - pierwsza strona
Plik ściągnięto 226 raz(y) 169,73 KB

_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-07-24, 23:32   

ooo, dzięki za skany. Tego drugiego artykułu nie czytałam. Wrzuciłam go już na facebook'a. Jutro wrzucę artykuł, który podlinkowałeś. Forum baaardzo mi się podoba. Właśnie się rejestruję ;-)
Cytat:
Dolnośląskie zabytki niszczeją, ponieważ nie istnieją w naszej świadomości (...) Nic dziwnego, znamy je bliżej dopiero od 1945 r. W takich warunkach łatwiej o milczące przyzwolenie dla dewastacji historycznych budowli
Muszę powiedzieć, że w 100% utożsamiam się z całą wypowiedzią Twojego kolegi dla gazety, a już z tą diagnozą w szczególności. Zapraszamy kolegę na forum! ;-)
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-07-25, 00:07   

balbina napisał/a:
Forum baaardzo mi się podoba. Właśnie się rejestruję


Cieszę się, już przywitałem :-> .

balbina napisał/a:
Muszę powiedzieć, że w 100% utożsamiam się z całą wypowiedzią Twojego kolegi dla gazety, a już z tą diagnozą w szczególności. Zapraszamy kolegę na forum!


To fajnie. Już wysłałem zaproszenie 8-) .
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
RegioSilesia 
Towarzystwo

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2010-09-19, 22:52   

O naszym konserwatorze zabytków. We Wrocławiu miało miejsce wyburzenie kamienicy przy ul. Kanonia 9: http://www.gazetawroclaws...ienic,id,t.html . Z racji, że obiekt jest w strefie historycznej ma zostać odbudowany. A oto wypowiedź naszego konserwatora na ten temat:

"Nie jestem za wiernym odtwarzaniem budowli, teraz to i tak nie będzie
już ta sama kamienica. Jeśli zostanie odbudowana, to z innych materiałów
i przy użyciu innej technologii. W tej sytuacji najważniejsze będzie
zachowanie gabarytów oraz klimatu i atmosfery zburzonego obiektu -
komentuje Andrzej Kubik, wojewódzki konserwator zabytków."

Czy to mówi konserwator czy deweloper?
_________________
URBIBUS O PRODI TOT FIRMA SILESIA TUTIS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła