Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
nowy pomnik na placu Wilhelma
Autor Wiadomość
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-23, 10:47   nowy pomnik na placu Wilhelma

W zeszłym roku mielismy na malachu emocjonującą dyskusję nt. zagospodarowania cokołu po pomniku Cesarza Wilhelma... Dziś stawia nas się niemal przed faktem dokonanym. Kilka dni temu GPI podał informację, że miasto chce tam postawić pomnik Ofiarom Katynia. Przynajmniej takie są wnioski z lakonicznej informacji, którą podał portal http://www.glogow-info.pl...=12213&Itemid=2 ...jestem w szoku, ponieważ wiem dobrze, że władze miasta znają temat i kontrowersje z nim związane. Widocznie chcą nas uszczęśliwić na siłę... szkoda, że kosztem rodzin ofiar katyńskich. W podanym linku jest wizualizacja pomnika. Z całą pewnością warto pamiętać i upamiętniać, ale czy kosztem totalnej ignorancji wobec toczącej się swego czasu dyskusji?

w celu przypomnienia dyskusji o Wilhelmie podam linki
1. http://glogowianin.blox.p...ana-majora.html
2. http://www.malach.org/art...za-wole-ksiecia
3. http://www.malach.org/art...omnik-czlowieka
4. http://www.malach.org/art...wskich#comments


...echa tej dyskusji słychać było potem na konferencji dot. rocznicy Obrony Głogowa. Szkoda, że została, brzydko mówiąc, olana....
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-03-23, 12:00   

Moim zdaniem stawianie pomników politycznych będzie zawsze budzić sporo kontrowersji, z tego co wiem Andreas Gryphius nie ma swojego pomnika a jest w końcu znanym twórca i trudno go utożsamiać z polityką. Dlaczego nikt nie pomyśli o takim pomniku.

Ten projekt pomnika jest koszmarny pod względem artystycznym i ogólnego wyglądu.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-03-23, 12:18   

Cytat:
Ten projekt pomnika jest koszmarny pod względem artystycznym i ogólnego wyglądu.


Chyba widzialem ten projekt, prostokat z przekrzywionym krzyzem? Nie zapominajmy, ze to miasto pomnikow z nieokreslonej masy i głazów z tabliczkami, wiec ten na pewno przypadnie glogowianom do gustu.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-23, 12:33   

glogau napisał/a:
Chyba widzialem ten projekt, prostokat z przekrzywionym krzyzem?

...no tak, nie będę tu wklejać, żeby nie było, że łamiemy prawa autorskie, ale kliknij TUTAJ
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-03-23, 12:42   

No dokladnie to widzialem, ale myslalem, ze cos mi sie przysnilo. Czy mi sie zdaje, czy artysci robia coraz slabsze wizualnie dzieła?
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-23, 12:50   

to ten sam facet, co robił pomnik upamiętniający głogowskich Żydów.... spytam nieco prowokacyjnie :mrgreen: ...czy to czyjś ziomal? :lol: Nawet jeśli uparcie będą forsować ten pomysł, to jakiś konkurs by się zdał....
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-03-23, 12:54   

Konkurs jak najbardziej, bo skoro mamy demokracje (hehehehehehehehehe :))) to przydaloby sie jakies glosowanie samych glogowian co chcieliby mijać przechodzac obok i wizualnie nie odstraszaloby turystow.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-23, 13:02   

Jak ja bym miała głosować, to po pierwsze chciałabym odpowiedzieć nie na pytanie czy ma tam stać pomnik Ofiar Katynia... a po drugie chciałabym by debata Ożóg vs Dominiak znalazła swój finał na cokole w formie zmaterializowanej. Mamy teraz festiwal 7 kultur! Niech by było to coś ponad podziałami ;-)
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-23, 17:54   

To ja trochę poegzemplifikuję z podwórka leszczyńskiego...

W 2009 r. miał koniecznie powstać pomnik króla Stanisława Leszczyńskiego. Rada Miejska miała tak mało czasu na podjęcie uchwały, że nie było czasu na ogłoszenie konkursu (oczywiście taka była wersja oficjalna). Artysta też był wybrany. Też już coś w Lesznie robił. Niestety tak pojechał po bandzie, że Rada nie przyjęła projektu - ku zaskoczeniu zaangażowanych.
Przy okazji, żeby pościemniać z konsultacjami, w net wrzucili trzy wersje projektu. Gmin miał sobie wybrać ulubiony i ten by stanął. Tyle, że te projekty były do siebie tak podobne, jak obrazki z serii - znajdź 10 szczegółów.
No ale przez nacisk medialny udało się władzy miejskiej wybić ten pomysł z głowy!
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-03-23, 19:42   

Cytat:
Przy okazji, żeby pościemniać z konsultacjami, w net wrzucili trzy wersje projektu


Przekroj poziomy, przekroj pionowy i widok z gory :D
A serio mowiac, to wedlug mnie kazdy pomnik dobry, zeby tylko ten plac zagospodarowac.Nawet taki:

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-04-07, 15:21   

Glogau, myslę że nie ma szans, by to przeszło :lol: ...będziemy mieć natomiast na placu wokół synagogi? ...a może wokół cokołu po Wilhelmie? dęby katyńskie czy jak kto woli dęby pamięci w liczbie sztuk 7. :mrgreen: http://miedziowe.pl/content/view/41437/189/

Nadmienię że pierwotnie dęby miały wg mnie o wiele bardziej przyzwoitą lokalizację - przy kolegiacie... szkoda, że odstąpiono od tego pomysłu.

Cytat:
Kamienie i tablice pamiątkowe, które staną obok młodych dębów zostaną sfinansowane z pieniędzy z budżetu miasta.


http://www.gazetalubuska....IAT03/683514924
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-05-26, 23:43   

To się nazywa pomnikowy terror. Podobnie jest z monumentami we Wrocławiu (potworny pomnik Bolesława Chrobrego oraz Ofiar Katynia). Nie pozwólmy zrobić i w tym mieście politycznej szopki.

Czy naprawdę ciężko upamiętnić rzecz naprawdę godną dla Głogowa? Stworzyć pomnik bez zbędnego patosu, przyjemny - cieszący oko, dający przy tym do myślenia? Obejmujący wielokulturowy kontekst tego miejsca?

Może warto byłoby wreszcie wziąć pod uwagę głos mieszkańców?
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-05-27, 08:18   

Ślązak - witamy na Forum! Widzisz, w tej naszej 'dziurze' jast za wielu ludzi, ktorym za czesto cos nie pasuje; postawia pomnik, to na drugi dzien odezwa sie glosy, ze za wysoki, nie ten kolor, ze zaslania drzewa, ze ptaki za czesto srają itp :/
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-27, 10:11   

Dobre określenie, "pomnikowy terror" :lol: ...ja też bym wolała coś pozytywnego upamiętnić, ale kogo w ratuszu obchodzi moje zdanie, czy Wasze. Oni tam zapewne myślą, że są mistrzami intelektu i nikt ich nie przebije ze swoim pomysłem. Robią sobie co chcą, bo opozycja jest do d***, inaczej by się liczyli z odmiennym zdaniem. Od ostatniego mojego wpisu w tym temacie zmieniło się jedynie tyle, że dopiszą gdzieś tam, że pomnik poświęcony jest też ofiarom katastrofy w Smoleńsku :-/
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-05-27, 10:42   

Ostatnio zgłosiła się do mnie pewna pani z Powiatu Górowskiego, która wiedziała, że zajmuję się historią Leszna. Pomyślała, zresztą słusznie, że jakieś materiały na temat Góry też mam. Pani, która nota bene jest nauczycielką (zatem zakładam, że uczy dzieci!), poszukuje nazwisk mieszkańców Góry, którzy zginęli w Katyniu, ponieważ chciałaby ich upamiętnić.

Pani jakoś nie wyłapała tego, że Góra do 1945 r. (a więc jeszcze długo po morderstwach w Katyniu) nie leżała w granicach Polski i najprawdopodobniej nie wywieziono z niej polskich oficerów do ZSRR.

Podejrzewam, że pani poszukuje dalej tej listy. Mam jedynie nadzieję, że dzieci nie dowiedzą się, że lista w tajemniczych okolicznościach zginęła w archiwum w Moskwie.

Pomnik katyński to po prostu hit sezonu. "Jany-pawły" już się przejadły, są pasee.

Polski patriotyzm, w swej dużej części, wydaje mi się taki niezmącony refleksją. Wciąż jest na etapie Powstania Listopadowego. Wciąż Niemiec nie może pluć nam w twarz i... tym podobne pieszczoty martyrologicznej subkultury.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła