Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
firma Schallhorn
Autor Wiadomość
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-05-10, 19:43   

Chyba nieco poszaleliśmy z tym programem, bo już dzisiaj dzwonili z lokalnej gazety i pytali o godzinę premiery w kablowej TV. Będzie w gazecie zapowiedź programu, poza tym sama TV uznała, że program zapowie dużo wcześniej, a cały weekend leci zapowiadajka. Normalnie można sobie pogwiazdować nawet w Lesznie :-) )))))))))
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-11, 06:51   

nooo widziałam przedpremierę! nie przesadzone te opinie ;-) ...ambitnie, ambitnie i oby tak dalej :mrgreen: Wokal na końcu jest super, ale to nie jedyny głogowski akcent, więc podlinkujemy tu i ówdzie.
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-05-11, 20:17   

Oto link do programu:

http://www.telewizjaleszno.pl/index.php?id=24
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-11, 22:23   

Ja polecam program - szczególnie osobom zainteresowanym tematyką żydowską. Oczywiście jest już na fb :mrgreen:
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-05-11, 22:32   

Jak dla mnie rewelacja ;) Oby tak dalej!
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-05-12, 10:25   

Obejrzałem film i jestem zachwycony. Bardzo dobry poziom realizacji, sporo informacji i to w dodatku nieznanych a posiadających oparcie w źródłach. Wspomnienia świadka oraz uczestnika obozu są wielkim plusem, dają mozliwość pozostawienia potomnym informacji o tym obozie.
Mam tez i uwage ;-) nie był bym soba gdybym nie miał :D
W reportażu wspomniano o obrazie przedstawiajacym obóz, szkoda, ze zabrakło informacji dlaczego nie został pokazany ten obraz w repotażu (przyczyna). Jesli był dostep do obrazu do wielka szkoda, ze nie pokazano jego.
Czekam na nastepne realizacje, mam nadzieje, ze informacje o reportażach historycznych beda linkowane na forum.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-05-12, 10:37   

Tak, to prawda, że brak tego obrazu. Umówiliśmy się, że będzie, muzeum się zgodziło, ale monter nie zdążył z tym do czasu emisji programu i odpuścił. Wielki żal. No ale cóż... Zdarza się.

PS Dysponujemy takimi samymi środkami technicznymi jak TV Master. :) Poza pracownikiem TV wszyscy w tym programie pracowali nieodpłatnie.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-12, 10:43   

TadeuszFantom napisał/a:
W reportażu wspomniano o obrazie przedstawiajacym obóz, szkoda, ze zabrakło informacji dlaczego nie został pokazany ten obraz w repotażu (przyczyna). Jesli był dostep do obrazu do wielka szkoda, ze nie pokazano jego.

Dokładnie Tadeuszu, to jest też moja uwaga. Jestem bardzo ciekawa tego obrazu. Mam też jeszcze jedną. Marcin, mówisz o tym, że dokumenty pochodzą z jakiegoś tam archiwum i dodajesz, że z RFN :mrgreen: ...hmmm ;-)

P.S.
Może dałoby radę wrzucić zdjęcie obrazu chociaż na forum?
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-05-12, 20:01   

Balbina - Republika Federalna Niemiec to oficjalna nazwa naszego sąsiada. Nie wiem, co w tym śmiesznego...

Nie, nie mogę tego obrazu wrzucić na forum, bo go nie mam sfotografowanego. Problem w tym, że o obozie żydowskim w Lesznie dopiero teraz zaczyna się mówić. Nie ma jeszcze publikacji ujmujących temat całościowo, a obraz Rozpendowskiego stoi sobie gdzieś za szafą w muzeum.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-05-12, 20:15   

Zdjęcia z Gniezna przesłane przez dr Mirona Urbaniaka, który właśnie oddał do druku książkę o dworcu w Gnieźnie. W pobliżu budynku na zdjęciu, na rampie odnalazł element sygnowany przez głogowską firmę Schallhorn.

[img][/img]

[img][/img]

[img][/img]

W książce znjdzie się drugie zdjęcie - z podpisem P. Friedrim ze względu na datę. Poza tym będzie wzminka o firmie Schallhorn z Głogowa. Oba napisy znajdują się na tej samej płycie, ale są do siebie obrócone górą liter.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-12, 22:24   

Tulpar napisał/a:
Balbina - Republika Federalna Niemiec to oficjalna nazwa naszego sąsiada. Nie wiem, co w tym śmiesznego...

a wiesz co, ja sobie od razu jakoś pomyślałam o NRD, stąd faux pas... Czyli póki co nie będziecie się fatygować za muzealną szafę? ...szkoda. Ale dzięki za sygnatury :)
_________________
 
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-13, 16:08   

do TULPAR:

Bardzo ciekawy program, ciesze sié, ze moje skromne materialy mogly sie przydac :->
pozdrowienia z Krety

PRZEMYSLAW LEWICKI
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-01, 23:01   

do TULPAR:

Rozmawiałem dziś z Niemcem, którego ojciec do stycznia 1945 roku pracował w firmie "Schallhorn" w Głogowie. Nie wiem jeszcze na jakim stanowisku, ale z zawodu był "specjalistą od budowania autostrad" (cytat z rozmowy). Mój rozmówca, pewnie z racji swego wieku (w 1945 roku miał 8 lat), nie wie kompletnie nic na temat robót prowadzonych przez w/w firmę, a o robotnikach żydowskich dowiedział się z mojej książki. Wspomniałem mu o Twoim "dochodzeniu", był totalnie zaskoczony informacjami na temat Schallhorna, Żydów, Łodzi, Leszna, Głogowa, tego dworca w Gnieźnie czy też lotniska w pobliżu Oławy. Temat był dla niego trochę drażliwy, więc zbytnio nie naciskałem. Sądzę jednak, że w niedługim czasie uda mi się jeszcze porozmawiac z nim o tej sprawie.

Wiem już gdzie konkretnie mieściła się siedziba firmy "Schallhorn" przy Konigstrasse. Pewnie się ucieszysz, bo budynek ten stoi do dnia dzisiejszego w prawie niezmienionej postaci. Mój rozmówca odwiedzał go kilkakrotnie w ramach "podróży sentymentalnych", kojarzy układ pomieszczeń, wie w którym mieściło się biuro jego ojca. Totalną sensacją jest informacja, że jeszcze ok. 20 lat temu na budynku znajdowało się coś w rodzaju "godła" firmy "Schallhorn", które potem zniknęło w nieznanych okolicznościach.

Proponuję spotkanie za jakiś czas. Ja będę miał zdjęcia, dokładne informacje i tego Pana do dyspozycji, przynajmniej na kilka godzin. Ty przywieź ze sobą tego "kamerzystę" i nakręc dalszy ciąg. Myślę, że warto spróbowac...


PRZEMYSŁAW LEWICKI
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-07-01, 23:35   

Super, super! Czekam na dalsze wieści. Wprawdzie nie wiem, czy firma Schallhorn interesowałaby mnie do kolejnych odcinków naszych programów, ale biorąc pod uwagę, co nazbieraliśmy, taki program powinien być zrealizowany dla TV Głogów. :-)

Pomyślę, jak temat opracować. Bo warto go utrwalić.

Na zdjęcia budynku już się cieszę.

Firma Schallhorn jest na liście firm, które korzystały z pracy niewolniczej w okresie nazizmu. Tę listę można znaleźć w necie. Więc rozumiem, że sprawa może być drażliwa.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-07-02, 10:16   

yasar napisał/a:
Wiem już gdzie konkretnie mieściła się siedziba firmy "Schallhorn" przy Konigstrasse.

...a no to fajnie, pewnie dobrym tropem szłam, sądząc że numeracja przedwojenna nakłada się na obecną ;-) Tulpar, bierzcie sprzęt i przyjeżdżajcie kręcić, wiesz że ja to chętnie przy okazji się spotkam :mrgreen:

Tulpar napisał/a:
taki program powinien być zrealizowany dla TV Głogów.

...pewnie, że powinien, ale chyba będzie problem :-P Ktoś musiał by zrealizować coś od zera, nie było by skąd zrobić "kopiuj - wklej" :lol: :lol: :lol:
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła