Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
firma Schallhorn
Autor Wiadomość
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-19, 09:02   firma Schallhorn

Firma Juliusa Schallhorna zajmowała się budowlami podziemnymi. Poza tym budowała drogi i nasypy kolejowe. Znajdowała się przy Koenigstrasse 40a, czy przy obecnej ul. Jedności Robotniczej. Czy ktoś z Was wie, w którym konkretnie budynku działała ta firma? Czy ten budynek wciąż stoi? Ma ktoś może zdjęcie?
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-19, 11:59   

Firma Schallhorn brała czynny udział w likwidowaniu głogowskich fortyfikacji na początku XX w. Później, już za czasów Hitlera budowała także m.in. lotniska na terenie Dolnego Śląska. Mam gdzieś jakiś "papierek" z nazwą tej firmy i kilkoma linijkami tekstu. Znajdę to wyślę Ci na maila, bo dodawanie zdjęc do tego forum jest ponad moje nerwy...
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-19, 15:12   

a dank!
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-03-19, 15:34   

yasar napisał/a:
dodawanie zdjęc do tego forum jest ponad moje nerwy...


Może to Cię poratuje :)

http://www.gfh.malach.org/viewtopic.php?t=265
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-21, 09:25   

do Tulpar:

Na razie przesyłam zdjęcie z działalności firmy Schallhorn z 1920 r. Nie jest może pierwszej jakości, ale nazwa na tablicy w tle jest doskonale widoczna. Jak tylko znajdę tamten "dokument", to dam znac...

http://img714.imageshack....enjuliussch.jpg
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-21, 14:51   

Kubuś Puchatek zawsze powtarzał: "Skoro nie ma go tu, musi byc gdzieś indziej" ;-) Przesyłam link do fotki tego "papierka" związanego z firmą Schallhorn. W całości to jest taka "torebka" na tygodniową pensję wypracowaną w w/w firmie. Zapłatę otrzymał FRANZ KATARCZYŃSKI, którego skierowano do pracy w miejscowości METTKAU (Mietków) koło Wrocławia...

http://img408.imageshack....90/img0141n.jpg
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-21, 19:03   

A czy dało by pozyskać te dwa skany do publikacji w Lesznie?
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-21, 19:47   

Zdjęcie grupy ludzi na tle tablicy firmy Schallhorn mam tylko w takiej jakości i rozmiarze, w jakim zamieściłem na forum. Wspomnianą "torebkę" na zapłatę posiadam w oryginale, więc tu będzie znacznie lepiej. Powiedz na kiedy potrzebujesz, to zeskanuję. Oczywiście zgadzam się na użycie tego w planowanej publikacji...

A przy okazji krótka informacja na temat firmy Schallhorn, potwierdzająca jej wojenne związki z Litzmannstadt:

"e) obóz pracy – „Judenlager”. Istniał od 1941 do 1945 r. Mieścił się na terenie firmy „Julius Schallhorn” (głogowska firma budowlana specjalizująca się w robotach podziemnych, siedziba przy Königstrasse, obecnie ul. Jedności Robotniczej). W obozie przebywali Żydzi przywiezieni z getta łódzkiego, w 1944 r. – ok. 200 osób".

Siedziba firmy momentami jakby się przemieszczała. Raz znajdowała się pod 41, raz pod 40, chociaż wg mnie na "bannerze" reklamowym z zamieszczonej fotografii po nazwie ulicy znajduje się jednocyfrowy numer.
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-21, 20:17   

Jest jeszcze reklama firmy Schallhorn następującej treści:

Julius Schallhorn, Bauunternehmung, Glogau, Fernruf 1682
Ausfuhrung von Tiefbau-Arbeiten
Eisenbahn-, Strassen-, Beton-, Kanalbauten usw.


Reklama pochodzi z "Einwohnerbuch fur Stadt und Kreis Glogau 1943".
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-21, 23:10   

yasar napisał/a:


A przy okazji krótka informacja na temat firmy Schallhorn, potwierdzająca jej wojenne związki z Litzmannstadt:

"e) obóz pracy – „Judenlager”. Istniał od 1941 do 1945 r. Mieścił się na terenie firmy „Julius Schallhorn” (głogowska firma budowlana specjalizująca się w robotach podziemnych, siedziba przy Königstrasse, obecnie ul. Jedności Robotniczej). W obozie przebywali Żydzi przywiezieni z getta łódzkiego, w 1944 r. – ok. 200 osób".


Skąd ta informacja? Źródło?

Skan - no tak w ciągu tygodnia by dało radę?
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-21, 23:32   

Informacja pochodzi z mojej książki "Festung Glogau 1944-1945", a dokładnie z fragmentu poświęconego obozom pracy na terenie Głogowa i najbliższej okolicy. Zaczerpnięta została z opracowania GKBZH pod tytułem "Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939-1945" (Warszawa 1979. str. 178). W oryginale użyto tam błędnej nazwy "JULIUS SCHALHARN", pozwoliłem sobie na jej poprawienie.

Jesli chodzi o skan, to do końca tygodnia na pewno się wyrobię. Poproszę tylko o adres mailowy, na który wszystko wyślę.

Znalazłem jeszcze jedno zdjęcia do tego tematu:

http://img651.imageshack.us/img651/1646/051915.jpg


Pochodzi z 1915 r. i przedstawia jedną z ekip firmy SCHALLHORN w trakcie prac przy likwidowaniu głogowskich fortyfikacji. Opis takiej treści znajdował się na odwrocie fotografii. Od razu informuję, że posiadam tylko ten kiepski skan i zamieszczam go bez żadnego zmniejszania.
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-21, 23:50   

O! Dzięki. Twojej książki jeszcze nie przeczytałem. O ten leksykon cytuję. O Schallhorn mam też relację więźniów.

mój mail: tulpar/interia.pl

Dzięki!
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-21, 23:54   

To ja poproszę o tą relację więźniów. Mój adres:

festungglogau@wp.pl
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-21, 23:55   

Noooo Tulpar, tylko cytuj za autorem, który poprawnie wymienia nazwisko! ;-)
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-21, 23:59   

yasar napisał/a:
To ja poproszę o tą relację więźniów. Mój adres:

festungglogau@wp.pl


Jest mały problem.... Dostałem to od Internationaler Suchdienst i nie wolno mi ujawniać nazwisk, a to jest prywatny list. Więc mogę albo skierować Cię do archiwum, albo wymazać nazwisko więźnia. Jak wolisz?

Prace jednak odbywały się w Lesznie, nie w Głogowie.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła