Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
firma Schallhorn
Autor Wiadomość
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-22, 00:00   

balbina napisał/a:
Noooo Tulpar, tylko cytuj za autorem, który poprawnie wymienia nazwisko! ;-)


W moich dokumentach też jest Schallhorn.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-22, 00:02   

no widzisz, a ja myslałam, że pytasz o fragment z Festung Glogau :mrgreen:
_________________
 
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-22, 00:03   

Sądzę, że wystarczy wymazanie nazwiska więźnia.
O jakich pracach wspominasz, które odbywały się w Lesznie, a nie w Głogowie?
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-22, 00:06   

a tutaj jest ten wątek http://www.gfh.malach.org...highlight=lissa
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-22, 00:40   

Lista przedsiębiorców, którzy skorzystali z pracy przymusowej więźniów w czasach narodowego socjalizmu.:

http://www.zweitausendeins.de/cmsImgDB/ZA.pdf

Jest Schallhorn.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-22, 17:44   

W Telewizji Leszno jest dzisiaj krótki materiał o obozach pracy przymusowej w moim mieście. Wspomniałem o firmie głogowskiej:

http://www.telewizjaleszn...p?id=1442&str=1

No i jeszcze drugi news już bardziej "okołosesyjny", choć w tym temacie:

http://www.telewizjaleszn...p?id=1440&str=1
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-04-05, 14:32   

W "Zarysie monografii miasta" pod red. Matwijowskiego jest Julius Scholkorn :mrgreen: ...pewnie chodzi o naszego Schallhorna.

Cytat:
Obóz Żydowski. Znajdował on się przy firmie Juliusa Scholkorna. W 1941 r. przebywało w obozie 200 robotników żydowskich, przywiezionych z łódzkiego getta.

str. 227
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-04-05, 15:09   

oj jakiś plagiacik widze chyba - dokładnie tak samo pisze Królak w ,,Głogów w czasie wojny - powiat głogowski - obozy pracy" (1946)
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-04-05, 16:08   

Królak jest wymieniany w blibliografii, ale z pracą Głogów i ziemia głogowska W-wa 1954. Podejrzewam, że zarówno autor rozdziału w monografii jak i Królak, korzystali z jakiś archiwalnych dokumentów. A jakie nazwisko wymienia Królak, też Scholkorn?
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-04-05, 18:09   

W tym opracowaniu które ja mam to tak
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-04-09, 14:42   

Szykuję małą niespodziankę... a że się tradycyjnie wygadam, to niech już będzie, że to jest zapowiedź. Jutro rano nagrywam program TV o obozie żydowskim w Lesznie. Będzie nawiązanie do Głogowa - po pierwsze wspomnę o firmie Schallhorn a po drugie... i tu się nie wygadam, a będzie to niezła niespodzianka... ;-)

Mam pytanio-prośbę. Czy ktoś zechciałby zrobić dla mnie do programu zdjęcia budynków, w którym mogła znajdować się firma Schallhorn? TV niestety nie płaci za te programy, ale umieszcza nazwiska osób zaangażowanych w program.

W sumie ładne zdjęcia ratusza głogowskiego albo coś podobnego też może w migawce wmontować.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Vile 
Vile


Dołączył: 03 Kwi 2010
Posty: 2
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-04-09, 22:39   

Napis dokładnie ktore budynki mam Ci nagrać i w niedzielę jestem w Lesznie to Ci przekażę !! :)
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-04-09, 23:47   

Buu... problem w tym, że nikt jeszcze nie wpadł na to, w którym budynku była ta firma. A ja nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek na tej ulicy był.

Jakkolwiek wielkie dzięki za chęć pomocy.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-04-09, 23:53   

Nie mam pojęcia czy jest tak proste przełożenie na nr domów po wojnie, ale teraz wg Hydrala, Jedności Robotniczej 40 to jest Apteka: http://wroclaw.hydral.com.pl/46588,foto.html.....
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-04-10, 12:53   

... ale się porobiło.

Pojechaliśmy nakręcić program. Chciałem mieć kilka ujęć w dawnym składzie amunicji, ale nigdy tam wcześniej nie byłem i nie wiedziałem co to jest.

Zadzwoniłem do prezydenta miasta i zapytałem go, gdzie mam jechać. - On się wychowywał w tych okolicach. Prezydent powiedział, że ma czas i że zaraz podjedzie i wszystko, co może - pokaże. No i fakt, pokazał. Jednakże okazało się, że to, co zostało tam wykonane w czasie wojny, przekraczało wszelkie moje oczekiwania.

Jest to teren tak ogromny, że trudno mi go do czegokolwiek porównać! Myślę, że głogowska starówka od zamku po pocztą i od rzeki po rondo - to mało. Są tam pozostałości nasypów kolejowych, nasypy w kształcie lejów do detonacji amunicji (nie wiem, jak się to nazywa) i inne tego typu rzeczy. Prawdopodobnie wszystko zostało wykonane przez firmę Schallhon z Głogowa - bo tylko o niej mówią dokumenty. Robiliśmy ujęcia z samochodu, ze stojaka, z ręki... mamy niezły materiał już...

Jednak do zasadniczego tematu programu (obóz żydowski) nie udało się nam dojść... Co więcej nie wiem, jak dalej temat pociągnąć :-) To jest coś niesamowitego. Biorąc pod uwagę, że z tym terenem graniczy dawny obóz jeniecki, całość jest niesamowitą gratką dla miłośników wojskowości czy historii działań wojennych!!!
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła