Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żydzi w Głogowie
Autor Wiadomość
Tanita 
Tanita

Dołączyła: 08 Mar 2010
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-03-11, 17:07   

Jestem pod wrażeniem tych materiałów, Balbina. Widzę, że na tym forum możemy poodkrywać ciekawe informacje z dziejów głogowskich Żydów :-)
To może zmienię trochę temat i podpytam Was o sprawę związaną z cmentarzem żydowskim. Mniej więcej dwa temu dostałam informację z jednej z instytucji żydowskich, że w urzędzie miejskim w Głogowie pojawił się temat upamiętnienia zbiorowej mogiły Żydów ekshumowanych z likwidowanego cmentarza żydowskiego. Temat mnie zaciekawił i okazało się, że pisał o tym Lucas, a po nim Wodziński (w "Hebrajskich inskrypcjach..."). Działo się to w 1968 r. i dotyczyło szczątków 19 osób, które ekshumowano i przeniesiono na cmentarz katolicki (?), chowając ich w zbiorowej mogile. Są znane nazwiska tych osób, a także daty ich urodzin i zgonu.
Próbowałam podjąć ten temat, ale nie udało mi się skontaktować z inicjatorem tego pomysłu. W związku z tym mam dwa pytania:
1. Czy ktoś z Was wie dokładnie, gdzie ta mogiła się znajduje?
2. Czy Waszym zdaniem jest to temat, którym można byłoby zainteresować kogoś w Głogowie (licząc na pomoc organizacyjną)?
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-11, 23:43   

Jakiś czas temu w jednej z dyskusji kręciliśmy się wokół podobnej tematyki. http://www.gfh.malach.org...der=asc&start=0.

glogau napisał/a:


Tulpar napisał/a:
Co do hebrajskiego napisu niestety jest na tyle obtłuczony, że można przeczytaj jedynie:

"...na grobach..."
"... stary i młody mężczyzna..."


Nie stanęło na niczym konkretnym, ale jak widać jesteśmy chętni do działania ;-) Nie wiem jak z urzędami, może Glogau się wypowie w imieniu prezesa :lol: ...Patrick niech tu melduje, co na to TZG ;-)
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-12, 01:04   

Wspomnienia o prześladowaniach Żydów w czasach narodowego socjalizmu w Głowowie, spisane przez dr Karl-Marię Heidecker'a

http://www.heidecker-post...logau_Juden.htm

Przykładowy cytat z linku:

Cytat:
(...) Nach diesem Reichsbürgergesetz konnten Juden nicht mehr Reichs- und Gemeindebürger sein. Nach dem Blutschutzgesetz wurden Ehen zwischen Angehörigen deutschen und artverwandten Blutes und Juden verboten. Eine trotzdem geschlossene Ehe galt als nichtig. Die verbotswidrige Eheschließung wurde als Rassenverrat, Geschlechtsverkehr mit Juden wurde als Rassenschande bestraft.

In unserer Heimatstadt Glogau gab es eine ganze Reihe jüdischer Mitbürger. Darunter waren Geschäftleute, wie die Besitzer des großen Bekleidungs- und Stoffgeschäftes Hauerwitz, des Herrenausstattergeschäftes Breslauer am Markt gegenüber unserer Schulkirche, Ärzte, wie der Kinderarzt Dr. Lindemann, der Hautarzt Dr. Getzel und Rechtsanwälte, wie Dr. Jacobsohn. Es waren lange Zeit geachtete Mitbürger gewesen.


Przy okazji podaje kilka nazwiski i nawet sklep na Rynku prowadzony przez Żydów.

A dla mnie ciekawostką jest, że Żydem był dermatolog dr Getzel. ;-)
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
bartlomiej 
bartłomiej

Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 94
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-03-12, 17:03   

nie za bardzo znam niemiecki ale czy to nie jest projekt budynku cmentarza żydowskiego?
http://picasaweb.google.p...feat=directlink
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-12, 18:23   

W rzeczy samej, to jest projekt domu przedpogrzebowego z Głogowa.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-03-12, 22:53   

...Patrick niech tu melduje, co na to TZG ;-)

O ile mi wiadomo TZG nie interesuje sie tym tematem, juz dawno przeszlismy z ,,działania" tylko do wydawnictw ale moge popytac
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-03-13, 10:05   

Nie pytaj, szkoda czasu.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-14, 13:13   

patrick. napisał/a:
O ile mi wiadomo TZG nie interesuje sie tym tematem, juz dawno przeszlismy z ,,działania" tylko do wydawnictw ale moge popytac


glogau napisał/a:
Nie pytaj, szkoda czasu.


Oooooj, jakież to budujące :evil:

bartlomiej napisał/a:
nie za bardzo znam niemiecki ale czy to nie jest projekt budynku cmentarza żydowskiego?
http://picasaweb.google.p...feat=directlink


Bartłomieju, podoba mi się Twoja aktywność na forum! ;-) ...z pewnością w taki sposób, jak już stwierdziła Tanita, wspólnymi siłami możemy tu dojść do wielu ciekawych wniosków!
 
 
 
bartlomiej 
bartłomiej

Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 94
Skąd: Głogów
  Wysłany: 2010-03-14, 19:24   

dzięki balbina za uznanie
jest tego oczywiście więcej,dostępne dla każdego-wystarczy wejść w całą bibliotekę
tylko szkoda,że pozostali nie idą w te ślady :-?
pozdrawiam wszystkich!!!
 
 
Tanita 
Tanita

Dołączyła: 08 Mar 2010
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-03-14, 19:58   

Faktycznie świetne te skany planów kaplicy przedpogrzebowej. Wyczytałam u Połomskiego, że do 1943 r. gestapo przechowywało tam mienie głogowskich Żydów. Wspomina on też o losie nagrobków z cmentarza, które zostały sprzedane lokalnym warsztatom (a później z pewnością wykorzystane powtórnie). Do nieruchomości cmentarnej oprócz terenu grzebalnego i kaplicy przedpogrzebowej, należał też budynek mieszkalny dla stróża cmentarnego.
A co do upamiętnienia tej mogiły Żydów głogowskich, to rozumiem, że TZG nie jest zainteresowana tematem :-| Ale może są jakieś inne organizacje pozarządowe zajmujące się historią Głogowa? Może w głogowskim muzeum jest ktoś, kogo mogłoby to zainteresować? Pytam, bo jeżeli ewentualnie zdecyduję się rozkręcić całą machinę organizacyjną, wolałabym się upewnić, że ktoś z głogowian widzi w tym sens. Nauczona kilkuletnim doświadczeniem wiem, że wszelkie działania firmowane nawet przez poważne organizacje z zewnątrz, jeżeli nie znajdą poparcia w danym mieście, to po prostu mijają się z celem :-|
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-14, 20:26   

Przepraszam, że pytam, ale nie dosłyszałem wcześniej. Jaką "poważną organizację z zewnątrz" Pani reprezentuje?
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-03-14, 21:32   

Witam, ta pasjonująca, wielowątkowa dyskusja poszła w niepotrzebnym kierunku. Wtręt o Towarzystwie Ziemi Głogowskiej ustawia niektórych uczestników tego forum w kontrze.
Droga Tanito, jestem nieupoważnionym do reprezentowania Towarzystwa na zewnątrz zwykłym członkiem (tak jak i Stowarzyszenia "Twierdza Głogów") ale wydaje mi się, że przed wyrażeniem takiego sądu wystarczyłoby wysłać maila - adres jest na stronie www.glogow.pl/tzg/ i się zapytać u źródła. Czy pomogą - nie wiem, ale na pewno odpowiedzą. Autorytatywnie i pod nazwiskiem a nie pod nickiem na forum.
Tulpar rozkręcił swoim "wrzutem piłki na naszą połowę" temat, który jak słusznie zauważyła Balbina jet "nieczynny" od kilkunastu lat. Ale z kolei w23 zwrócił nam uwagę, ze są też w Głogowie zapaleńcy, którzy robią swoje. I dobrze - tu nikt nie ma monopolu na "mój temat", kierunek poszukiwań i działanie. Moje kontakty z głogowskimi wolontariuszami i zapaleńcami sa ciekawsze i owocniejsze od kontaktów z niektórymi ludźmi, którzy za swoją "działalność" biorą pieniądze i to nie wąskie.
Proponuję podjąć próbę nawiązania kontaktu z tzg, a nie wiem czy ten temat zmieści się w założeniach Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji Głogowskich "Twierdza Głogów". Ale Prezes tego ostatniego pośredniczył w kontaktach pana Lernau ze szkoła, w której pracuje w23. Jest oczywiście Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które też posiada swoją stronę.

Pozdrawiam
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-14, 21:43   

bartlomiej napisał/a:
tylko szkoda,że pozostali nie idą w te ślady

...dokładnie Bartłomieju, słusznie zauważyłeś. Ja osobiście mam taką nadzieję, że jeśli takie osoby jak Ty, czy ja wykażą się pewną konsekwencją w wymianie informacji, może jeszcze ktoś pójdzie w nasze ślady... Ostatnio zarejestrowałam się na forum Przedborza(niecałe 4 tys. mieszkańców!), skąd pochodzi moja babcia. Byłam TOTALNIE zaskoczona poziomem dyskusji na tematy związane z historią m.in. historią przedborskich Żydów ...i pomyśleć, że oni mają jakieś małomiasteczkowe kompleksy!!! Szok przeżyłam, jak zobaczyłam co oni tam wklejają, jakie skany! Tak się wkręciłam w te ich fora, że nie mogę przestać czytać :mrgreen: ...pomijam kwestie światopoglądowe, bo z tym bywa różnie.
 
 
 
bartlomiej 
bartłomiej

Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 94
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-03-14, 21:59   

no cóż takie jest życie, grupa trzymająca władzę w TZG nigdy tego nie zrozumie(trzymają wszystko dla siebie i się tym jeszcze chwalą)
im mniejsza społeczność tym bardziej można się porozumieć i działać wspólnie
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-14, 22:16   

Tanita napisał/a:
Mniej więcej dwa temu dostałam informację z jednej z instytucji żydowskich, że w urzędzie miejskim w Głogowie pojawił się temat upamiętnienia zbiorowej mogiły Żydów ekshumowanych z likwidowanego cmentarza żydowskiego. (...) Próbowałam podjąć ten temat, ale nie udało mi się skontaktować z inicjatorem tego pomysłu.

A można wiedzieć co to za osoba? ...ewentualnie na PW ;-) Wiesławie, co do sugestii, że Tanita powinna się kontaktować bezpośrednio z tymi organizacjami, myślę że to chyba jasne... odebrałam to pytanie raczej jako sondowanie nastrojów i ewentualnych szans na jakąś reakcję z ich strony.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła