Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żydzi w Głogowie
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-11, 17:36   

Otrzymałem niedawno nowe szkice fragmentów architektonicznych miasta narysowanych przez jego 15-16to letniego ojca Hanah w wrześniu i październiku 1917. Jedno już (wieży ratuszowej) w tym wątku prezentowałem

Sami zobaczcie
Wieża kościoła Bożego Ciała


Wieża kościoła św Mikołaja


Wydaje mi się że to któryś budynek na Lindenruherstrasse. Tylko który? I dlaczego jest dopisek "Ausflug Schlawa"? Wtedy Strumyk Sępolno nazywał się "Rauschiwtz Bach".


Nie zidentyfikowany budynek.
Macie pomysł który to mógł być?
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2015-04-14, 02:47   

demiane napisał/a:


Wydaje mi się że to któryś budynek na Lindenruherstrasse. Tylko który? I dlaczego jest dopisek "Ausflug Schlawa"? Wtedy Strumyk Sępolno nazywał się "Rauschiwtz Bach".
Obrazek



PT demiane

Przepraszam za ..wtręt . Na budynku rysownik DOKŁADNIE przedstawił NAPIS w postaci SZYLDU " Linderei " i NIC to Waści nie mówi ?

Podpowiem :

Wprawdzie NIE znam Głogowa i jego okolic ale ... w 1913 r. otwarto linię kolejowa z Kolska przez Sławę do Głogowa. Jeden z przystanków wyznaczono przy kolonii.... LINDEREI . Dlatego stacja terytorialnie należała do Lipinek, a po wojnie otrzymała nazwę Lipinka Głogowska. Teraz jasne dlaczego " Ausflug Schlawa ".

MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-14, 06:09   

A i mówiło. I krzyczało. A ja nic.
I głuchy byłem i zamroczony.
Brawo!!!
Zawsze to dobrze jak ktoś jeszcze sporzy na takie zagadki.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-10, 15:14   

A tu ciekawostka z Żarkowa
Zwróćcie uwagę na środek
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-10, 18:55   

To raczej nie jest Gwaizda Dawida, to polacznie skladnikow potrzebnych do warzenia piwa.
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-06-10, 18:56   

A tu ciekawostka z drukarni Flemminga

_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-10, 20:46   

Yedyny napisał/a:
to polacznie skladnikow potrzebnych do warzenia piwa.

Rozwiń temat. Nie rozumiem.

Alicja napisał/a:
A tu ciekawostka z drukarni Flemminga

Fajowe
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-10, 21:00   

Tadam! http://www.gfh.glogow.pl/viewtopic.php?t=433
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-10, 21:14   

No to mnie zaskoczyłeś.
Ciszej tylko z fanfarami bo uszy mi przewiało jak tego królika goniliśmy ;)

No ale karty Alicji to jednak chyba gwiazda Dawida.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-10, 21:42   

Moze Flemming drukowal dla jakiegos zydowskiego handlowca.
A z zajacem to masakra :) Pewnie w porcie juz sie smaży.
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-11, 18:23   

Imię i nazwisko chyba mówi samo za siebie
Rynek. Rok 1903
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-16, 08:23   

Tak a propos temat ostatniego cmentarza żydowskiego w Głogowie
W literaturze naszej cały czas obecna jest informacja że cmentarz ten był na terenie obecnej szkoły SP7
Wymieniając uwagi z naczelnym rabinem na Polskę - Michaelem Schudrichem, zauważyłem pewną nieścisłość w tym temacie. Chciał bym umiejscowił mu ten cmentarz.
Nałożyłem na siebie starą i nową mapę
I oto co wyszło
Połączenie map:


"Wyciągając" granice cmentarza otrzymujemy


Na pewno nie jest to dokładna lokalizacja. Mieszkałem w latach do 1985 w wieżowcu na Budowlanych i doskonale pamiętam jak budowano garaże przy wieżowcu. Pamiętam jak kopiąc dół pod fundamenty wyciągnęli czaszkę i kilka kości. Miejsce to zaznaczyłem kółkiem. Być może były to pozostałości po pochówkach, albo już pozostałości po walkach z 1945r.
Co o tym sądzicie?
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-06-16, 13:38   

Nakładając te dwie mapy widzimy, że nie wszystkie szczegóły idealnie się zgadzają, np. konwikt. Występują delikatne "przesunięcia". Ja bym przesunął nieco granice kirkutu w stronę SP7, ale nie za wiele. Tam do dziś, pomiędzy ul. Śniadeckich a boiskiem szkoły jest fragment alei ze starych lip. Trudno tylko określić, czy była to środkowa, główna aleja czy też może skrajna...? Jeżeli główna lub skrajna południowa, to budując boisko szkoły było możliwe natrafienie na pojedyncze groby. To taka moja teoryjka;)
Tak nawiasem mówiąc, toja bym osobiście głowy bym nie dał,że wszystkie ciała są ekshumowane....
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-17, 06:27   

Ta
Mapy nakładałem "na szybkiego".
Eulenburg napisał/a:
Tak nawiasem mówiąc, toja bym osobiście głowy bym nie dał,że wszystkie ciała są ekshumowane....

Też nie dałbym.
 
 
Tanita 
Tanita

Dołączyła: 08 Mar 2010
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-08-18, 14:09   

Drodzy Forumowicze,

Mile wspominając wspólne "odkrywanie" losów dziadka Omri Lernaua sprzed 5 lat, dziś chciałabym prosić Was o konsultacje/pomoc w kilku sprawach związanych z głogowską synagogą. Może nie będzie tu tak dużych emocji jak przy "poszukiwaniach" dr. Paula Lernaua, ale jest tu kilka zagadek (przynajmniej dla mnie).

Problem pierwszy - czy synagoga po Nocy Kryształowej została wysadzona w powietrze, czy tylko rozebrana?
Moje wątpliwości wynikając przede wszystkim z różnych wersji przedstawionych przez Lucasa i Heitmann.
W jednej z wersji wspominają, że synagoga została przez podpalaczy zniszczona i splądrowana, a ruiny wysadzono w powietrze (Żydzi głogowscy, s. 281). W innym miejscu powołując się na Adolfa Diamanta napisali, że pozostałości synagogi MIAŁY być wysadzone w powietrze, z czego jednak zrezygnowano, obawiając się zniszczenia okolicznych domów (Żydzi głogowscy, s. 224-225).
Oczywiście chciałam dotrzeć do źródła, na które powołali się autorzy (czasopismo "Aufbau") - tyle tylko, że czasopismo z taką datą ... nie istnieje.
Kolejne pytanie - czy jeżeli synagoga faktycznie zostałaby wysadzona, jej piwnice miałyby szansę przetrwać w nienaruszonym stanie? A że przetrwały do 1944 r. i chciano urządzić w nich schron przeciwlotniczy dla pacjentów szpitala, wiem z artykułu Przemysława Lewickiego - "Gdzie są mumie" opublikowanego na łamach "Odkrywcy".
Co o tym myślicie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła