Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prehistoryczne skamieliny Zagłębia Miedziowego
Autor Wiadomość
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-03-20, 11:04   

oooo kurde! BOOMBA :-P
w jakim to rejonie? Aż mi się zachciało kopać na mojej :mrgreen:
 
 
 
Mateusz-glogau 


Dołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 53
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-20, 19:54   

No Yedyny gratuluję pięknego amonita, mógłbyś dać jakieś zdjęcie na którym byłoby widać lepiej skorupę, bo jeśli jest to amonit właściwy to tym bardziej świetne znalezisko ?
_________________
http://www.wix.com/mateuszglogow/mateuszglogow
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-20, 20:06   

To zwykla muszla, tyle ze duza. Zadna skamienialosc.
_________________

 
 
Mateusz-glogau 


Dołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 53
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-20, 23:08   

Owszem muszla to to jest albo amonita który wyginął sporo milionów lat temu ( co prawda w pewnym okresie były bardzo liczne przez co ich skorup można spotkać bardzo wiele), albo jest to łodzik który żyje dotychczas, jednak jeżeli wykopałeś go na terenie Polski także ma co najmniej kilka milionów lat.
_________________
http://www.wix.com/mateuszglogow/mateuszglogow
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-21, 11:55   



_________________

 
 
Krzysiu 
IR Alt Kreytzen


Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 36
Skąd: Świdnica
Wysłany: 2012-03-21, 23:32   

To nie jest muszla amonita ani łodzika, tylko ślimaka. I to, posługując się czasem geologicznym całkiem współczesna. A w czasie bezwględnym - ma kilkadziesiąt lat.
 
 
 
Mateusz-glogau 


Dołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 53
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-22, 00:48   

Wybacz ale po wcześniejszym zdjęciu linia lobowa wyglądała bardziej obiecująco,
_________________
http://www.wix.com/mateuszglogow/mateuszglogow
 
 
Krzysiu 
IR Alt Kreytzen


Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 36
Skąd: Świdnica
Wysłany: 2012-03-22, 10:12   

Muszle ślimaków od głowonogów odróżnia się po braku płaszczyzny symetrii, a nie po żadnej linii. A zresztą linię lobową widać tylko na ośródce wewnętrznej, a tu masz całą muszlę, nawet z oskórkiem.
 
 
 
Mateusz-glogau 


Dołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 53
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-22, 11:50   

Nie wiem jak Ty ale mnie uczono aby właśnie amonitowate rozpoznawało się po linii lobowej która jest widoczna na skorupie ( w odróżnieniu od łodzików które są gładkie). Co do symetrii to tak możesz odróżnić małże od ramienionogów, u nich występują różne płaszczyzny symetrii. Ślimaka najłatwiej rozpoznać po skrętce, tutaj na poprzednim zdjęciu nie było to tak dobrze widoczne, stąd moje przypuszczenia że to może być amonit.
_________________
http://www.wix.com/mateuszglogow/mateuszglogow
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-22, 11:58   

Cytat:
najłatwiej rozpoznać po skrętce

...a luzaczka po skręcie...
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-03-22, 13:45   

Yedyny, sam jesteś "luzaczek" :-P
Co do wieku znaleziska, Krzysiu pisząc kilkadziesiąt lat, sugerujesz, że to COŚ żyło w Głogowie/pod Głogowem całkiem niedawno? Ja mam 30 lat, czyli kilkadziesiąt, a dokładniej trzy dziesiątki z haczykiem :-P i w życiu czegoś takiego nie widziałam.... nawet jak wpiszę w googlach "największy ślimak w polsce" to co najwyżej wyskoczy mi spory winniczek :mrgreen:
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-22, 15:15   

Ja stawiam na jakas pamiatke z podrozy, niekoniecznie z Europy- smieci ciagle wyrzuca sie gdzie sie tylko da, wiec moze muszla zostala wywalona przed wojna. To samo tyczy sie tej znalezionej przeze mnie nad Odra.
_________________

 
 
Mateusz-glogau 


Dołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 53
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-22, 21:35   

Jak dla mnie to muszla może i jest młoda ale w wieku geologicznym. Ciężko coś powiedzieć nie wiedząc gdzie, na jakiej głębokości ją wykopałeś, w jakiej ziemi leżała. Tak czy siak stawiam, że jeżeli jest "tutejsza" to może mieć najmniej kilka tysięcy lat, a to jest mikroskopijny wiek w porównaniu do chociażby takich amonitów. Wersja pamiątki wakacyjnej też jest prawdopodobna, ale wszystko to są gdybania. ;)
_________________
http://www.wix.com/mateuszglogow/mateuszglogow
 
 
Krzysiu 
IR Alt Kreytzen


Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 36
Skąd: Świdnica
Wysłany: 2012-03-23, 18:37   

Mateusz-glogau napisał/a:
Nie wiem jak Ty ale mnie uczono aby właśnie amonitowate rozpoznawało się po linii lobowej która jest widoczna na skorupie ( w odróżnieniu od łodzików które są gładkie). Co do symetrii to tak możesz odróżnić małże od ramienionogów, u nich występują różne płaszczyzny symetrii. Ślimaka najłatwiej rozpoznać po skrętce, tutaj na poprzednim zdjęciu nie było to tak dobrze widoczne, stąd moje przypuszczenia że to może być amonit.

Linia lobowa to linia szwu przegrody na wewnętrznej ścianie muszli. Nie widać jej na zewnątrz muszli. żeby ją zobaczyć, muszlę trzeba rozwalić, dlatego najlepiej widać ją na ośródce wewnętrzne - czyli formie skamieniałości, pokazującej wnętrze muszli (samej muszli przy tym już nie ma, została rozpuszczona i pozostał tylko osad ją wypełniający).

Łodzikowate również mają linię lobową, bo również mają przegrody. Jednak u łodzików mają one prawie zawsze kształt wycinka powierzchni kuli, więc linia lobowa jest prosta. U większości amonitów przegrody są mocno sfałdowane na szwach i przez to dają mocno rozbudowaną linię lobową.
 
 
 
Mateusz-glogau 


Dołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 53
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-23, 19:01   

Sorki błąd z mojej strony, mea culpa, przyznaję rację linia lobowa widoczna jest na ośródce. Pochrzaniło mi się i brałem tę muszlę właśnie jako ośródkę.
_________________
http://www.wix.com/mateuszglogow/mateuszglogow
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła