Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prehistoryczne skamieliny Zagłębia Miedziowego
Autor Wiadomość
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-01-13, 22:59   Prehistoryczne skamieliny Zagłębia Miedziowego

Moim zdaniem powinno powstać w naszym regionie jakieś muzeum, skoro znajduje się tego aż tyle. Dlaczego ma to trafiać do Wrocławia?

Cytat:
Kompletny odcisk skalny ryby odkryli górnicy w kopalni Lubin. Około 230 mln lat temu pływała ona w morzu, pokrywającym obszar obecnego zagłębia miedziowego. Miała duże oczy i wysunięte ku tyłowi szczęki. [...] - Z kopalń miedzi otrzymaliśmy 120 okazów - mówi dr Raczyński. [Uniwersytet Wrocławski] - Ale takiej ryby jeszcze nie widziałem. To okaz muzealny.


Reszta art. tutaj: http://glogow.naszemiasto...w-lat,id,t.html
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-01-14, 18:03   

dzisiaj już wszyscy o tym piszą, więc znalazło się i zdjęcie ;-)

http://www.gazetalubuska....order=0&title=1

Cytat:
To Paleoniscus Janassa (...) wymarły rodzaj ryby chrzęstnoszkieletowej, żyjących w środowisku morskim w okresie karbonu i permu, na obecnych terenach Stanów Zjednoczonych Ameryki i Europy. Jest znany ze szczególnych zębów, wskazują one, że rozdrabniał i jadł małże, takie jak ramienionogi.


http://www.gazetalubuska....WIAT03/12695417
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-01-14, 18:09   

A o skamienialym koralowcu znalezionym na Górkowie pisalem juz lata temu, hehe.Nie trzeba fedrowac w przodku, zeby cos takiego wyciagac - znajomek znalazl cos podobnego na... polnej drodze w Biechowie.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-01-14, 23:33   

dawać foty chociaż! ...ja pamiętam, jak mieszkałam jeszcze na Piastowie, do podstawówki wtedy chodziłam... kawał czasu temu zanim zrobili te boisko koło okej parku, była tam normalna łąka, może z lekka podmokła - czasem bardziej, czasem mniej ;) Chodziłam tam z psem i czasem znajdowałam tam kamienie z odciśniętymi muszelkami :lol: Przed budową boiska, robili tam badania archeologiczne, ale niestety na temat moich muszelek cisza :mrgreen: ...za to w trakcie badań
Cytat:
odsłonięto obiekty archeologiczne z okresu neolitu i z okresu wpływów rzymskich. Łącznie wyeksplorowano 22 obiekty nieruchome. Na szczególną uwagę zasługują obiekty nr 4 i 12. Pierwszy z nich to grób szkieletowy młodego człowieka pochowanego w obrębie osady. Drugi z to pozostałość po budynku mieszkalnym zachowany w spągowej.
:mrgreen:
zdjęcia i więcej informacji tutaj: http://www.glogow.pl/mah/...id=13&Itemid=41
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-01-15, 08:32   

Mnie tylko zastanawia fakt, ze wszystko bylo niemalze pod warstwą trawy!
Ciekawostka z przeszlosci jesli chodzi o Rzymian - czytalem u Blaszke'go, ze podczas cwiczen artylerii w Serbach pod koniec 19 wieku znaleziono ozdoby rzymskie na poligodnie, poza tym podczas wydobywania piasku z Odry odkryto skarb monet rzymskich, podobnie bylo tez w okolicach cukrowni glogowskiej, wiec zakladam, iz ziemia nasza skrywa jeszcze duzo wiecej!



PeeS
Koralowiec to to po lewej :p
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-01-15, 10:32   

Dokładnie Glogau! to jest to!!! ...jeśli chodzi o miejsce, o którym piszę ja - wydaje mi się, że to przekopana ziemia... Obok są stare poniemieckie wodociągi, może jak je kopali, to odsypywali ziemię obok? Też zakładam, że nasza ziemia nie raz może nas jeszcze zaskoczyć ;-)
_________________
 
 
 
Bon3r 


Dołączył: 24 Lut 2011
Posty: 7
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-04-08, 19:55   

hm szkoda, że obecnie nie pracuję na szybie Polkowice Zachodnie tam było od groma skamieniałych ryb paproci i ślimaków .... wszystko oczywiście szło do góry i do kruszarek :( miałem kilka okazów odłożonych ale zawsze sobie myślałem tyle tego tu jest że zawsze będę mógł sobie to wywieść no i zonk przenieśli mnie na szyb św Jakuba a tu nic poza łupkiem i piachem nie ma. Ale szukam dalej teraz jak coś znajdę na pewno wywiozę do góry :)
_________________
„Ciesz się młodzieńcze, w młodości swojej, a serce twoje niech się rozwesela za dni młodości twojej (...) bo młodość jak zorza poranna szybko przemija” -Księga Koheleta
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-04-08, 20:22   

Jak bedziesz mial tego duzo, to pisz - moze machniom :)
_________________

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-04-24, 13:27   

Teraz to mam cos interesujacego; jest to naturalny twór, albo ząb, albo pazur :) przynajmniej tak mi sie kojarzy. Oczywiscie twardy kamien!
Znalezione doslownie wczoraj:







_________________

 
 
Spirit_of_Martin 
Administrator


Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 239
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-04-24, 21:45   

Super! Gdzie takich znalezisk można szukać ?? ;)
_________________
Serwisy Malacha: Głogów / Wrocław
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-04-26, 13:43   

Zazwyczaj na glebie. Dowiedzialem sie, ze nie jest to -niestety- czesc triceratopsa, ale fajnie wygladajacy kamol :-D
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-04-26, 16:11   

zapewne ktoś chciał uśpić Twą czujność ;-)
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-04-26, 16:39   

Konkurencja nie śpi.......
_________________

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-20, 08:13   

A to mi wyszlo wczoraj na dzialce ;)

_________________

 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-03-20, 09:54   

:O :O :O :O :O
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła