Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Głogowska podróż w czasie
Autor Wiadomość
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-06-02, 18:21   

Deszczowo i z Głogowa donoszę, ze jest już wehikuł czerwcowy. Królakowy i biograficzny.
Polecam. Jestem w miasteczku G. do poniedziałku. Po wykladzie prof. Bralczyka wracam do swojej powodzi. Jak by co to jestem do dyspozycji.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-06-03, 16:56   

taki królakowo-mateuszowy ;-) ...ale i Jedynaczek się załapał! Dobrze, dobrze... Łukasz może nas jeszcze nie jednym zaskoczyć :mrgreen: Nie powiem, ale mnie to szczególnie te prekolumbijskie eksponaty zainteresowały. Może powinniśmy je zabrać z ZG? :lol:

Na Bralczyka też już się zgłosiłam.
_________________
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-06-03, 18:33   

mam nadzieję, że sie podoba ;-)
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-06-28, 23:54   

Rozpoczynają się wakacje. Może będzie więcej czasu na chociażby wizyty na tym forum. Nie odpowiadałem na zapytania (jak np. honorowi obywatele). Dziś już lipcowy Wechikuł. Trochę letni.
Polecam wiec strony tzg.
Pozdrawiam
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-08-01, 07:35   

Przyszedł czas na sierpniowy wehikuł. Wśród wielu tematów jeden łączy historie Glogau z Lubelszczyzną. W 1915 głogowskie kompanie 58 pułku piechoty po początku roku spędzonym na froncie we Francji trafiły na ziemie polskie. Pułk został częścią nowej - 119 Dywizji Piechoty i uczestnictwem w bitwie gorlickiej rozpoczął swój szlak bojowy na Podkarpaciu i Lubelszczyżnie. Po bitwie pod Krasnymstawem zaczęły się krwawe walki pościgowe za cofającym się nieprzyjacielem. Szczególnej pomocy przy wskazaniu i znalezieniu cmentarza koło wsi Krasne udzielił mi pan Jarosław z Ostrowa Lubelskiego. Jak się okazało posiada wiedzę na temat interesującej nas jednostki.
W lipcowy poranek wybrałem się śladem prawie stuletnich pobojowisk. Dziś na środku pól pod Dratowem stoi kopalnia węgla kamiennego, ale w dalszym ciągu fruwają bociany.
Te dwa cmentarze są już nekropoliami - ogrodzone, podpisane. Od czasu do czasu ktoś skosi bujną roślinność. Zapraszam do lektury Wehikułu, gdzie jest kilka zdjęć (a jak tu wkleić inne?)
I tradycyjnie też o innych sprawach. W ich opisywaniu również tradycyjnie pomógł mi Mateusz.
Dzięki
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-08-07, 09:54   

Rozumiem, ze info o '58' sa do wykorzystania na witrynie Pułku? W wolnym czasie zaktualizuje dane, na razie umiescilem spis poległych.
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-09-02, 06:21   

Wrzesień to tradycja, pamięć i rodzinne zwyczaje kultywowane bardzo indywidualnie. Na stronie tzg kolejny Wehikuł czasu.
www.glogow.pl/tzg/
65 lat temu we wrześniu, do miasta dotarli wysłannicy Wojska Polskiego i kościoła rzymsko-katolickiego. Mimo, ze wszyscy mamy zakodowany procent zniszczenia miasta to ich relacje ciągle przerażają.

Serdeczne pozdrowienia z deszczowego Lublina.
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-10-06, 23:31   

W ferworze wielkich dyskusji o ważnych dla Głogowa odkryciach, grzebaniu w szambie i kłopotach dnia codziennego chciałem życzliwie donieść, że na stronach tzg znalazł się październikowy numer Wehikułu. Mam nadzieję, że to już ostatni (albo przedostatni) taki siermiężny. Obok kolorów w zanadrzu są tez i inne fajerwerki. W tym zapowiadane przed wakacjami, odpowiedzi na wysłane w kraj zapytania.
www.glogow.pl/tzg/
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-10-07, 10:13   

Dzięki za info. Konferencja zapowiadana w Wehikule zapowiada się ciekawie kliknij w artykuł o koncerencji na historia.org. Udostępnicie gdzieś referaty o Głogowie, które będą tam wygłoszone?
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-10-07, 14:57   

Kolejne wartosciowe texty, polecam!
A ja pozwolilem sobie poszerzyc jedna z grafik, aby lepiej zobrazowac calosc:

 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-10-07, 21:39   

Konferencje rządzą się swoimi prawami - materiały zostaną opublikowane. postaram się ustalić kiedy i na jakiej zasadzie można je publikować w cywilizowany sposób. Spróbuję również ustalić zasady bezpośrednio z autorami. Ale z doświadczenia wiem, ze wielu z nich lubi najpierw swoje dzieło zobaczyć w druku.
Natomiast wszelkie materiały konferencyjne i pokonferencyjne trafią do biblioteki TZG, gdzie będą dostępne na ogólnych zasadach.
I tu pozwolę sobie przypomnieć, ze te informacje wraz z katalogiem znajdują się na stronach TZG. Ponieważ Towarzystwo działa w oparciu o pracę społeczną swoich działaczy najlepszą formą kontaktu jest umówienie się telefoniczne bądź mailowe.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-10-07, 22:00   

Wieslaw napisał/a:
Konferencje rządzą się swoimi prawami

no dokładnie. Dobry przykład to zeszłoroczna konfernecja Glogovia Maioris, po której nie ma żadnego śladu, choć obiecywano, chyba że zostało coś wydane bez informacji w mediach... z małym wyjątkiem :-P Jeden cały referat znalazłam w sieci (a może jest już więcej, bo to jakiś czas temu szukałam)... Pisałam o tym w dziale o 1109 w wątku o konferencji. Zdradźcie chociaż tematy ;-)
_________________
 
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-10-08, 10:55   

Tak, ta konferencja jest przykładem, ze referaty oddaje się po niej i drukuje w blizej nieokreślonej przyszłości.
Tu w tym przypadku, jako uczestnik i referent wiem, ze kalendarz został określony (podany tez publicznie.) Juz chyba od połowy września sa w Ratuszu tomy wydawnictwa. Nie znam formy dystrybucji.

Niczego nie mogę zdradzić bo nic nie wiem poza ogólnie dostępną wiedzą.
Tu jest program i tytuły referatów
http://www.ih.uz.zgora.pl...govia_Maior.pdf

Tam podani są równiez organizatorzy. Jeden z nich urzęduje w Rynku.

Pozdrawiam
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-10-15, 13:56   

uderz w stół, a nożyce się otworzą ;-) Obietnicom stało się zadość. Trochę to trwało, ale mamy oto nowy rzut na taśmę, który ...nie trafi nawet do księgarń :evil: ... mało tego :-? ...400 sztuk :roll: ...całą kasę wyłozyło miasto, aż żal że nie znaleziono sponsora. W sytuacji, gdy trafi do do tak wąskiego grona odbiorców, szkoda i tych wydanych na druk 10 tys. zł :-/
http://www.glogow-info.pl...=15095&Itemid=2


...a może by tak ktoś pomyslał, by zamieścić to gdzieś w necie? Nawet na stronie poświęconej obchodom, czy w jakiejś bibliotece cyfrowej. Mamy XXI wiek... ;-)

Wiesławie, mi chodziło o tematy listopadowej konferencji Pruskie kasaty klasztorne na Śląsku na tle procesów sekularyzacyjnych w Polsce i Europie ;-) Chiałabym wiedzieć, pewnie nie tylko ja, co będziecie o Głogowie opowiadać ...z Glogovia Maior tematy znam, bo byłam :mrgreen:
_________________
 
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-10-15, 14:39   

Absolutnie zgadzam się ze stwierdzeniami powyżej. Ale adresat nie ten.
Ja w takich sytuacjach mawiam = "Cyryl jak Cyryl ale te Metody............" Proponuje, by jeden albo wszyscy administratorzy zwrócili się do organizatorów z wnioskiem o umieszczenie na portalu tych referatów. Ja się zgadzam.

Jeżeli chodzi w Wrocław to ja tam będę słuchaczem - aktywnym. Interesuje mnie przejmowanie sekularyzowanego majątku na Śląsku przez agendy militarne Państwa Pruskiego. Moze poznam również doświadczenia z innych państw.
Tytuły referatów można znaleźć na stronach organizatorów - http://www.kasaty.nino.pl/

Ta jesień robi się bardzo historyczna. Za tydzień obchody 80 lecia Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Znam dwóch absolwentów na pewno. Potem we Wrocławiu i w Głogowie. Ale o tym myślę będą informowali bezpośredni organizatorzy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła