Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jerzmanowa
Autor Wiadomość
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-07-22, 00:18   Jerzmanowa

Jako, że zawsze intrygowało mnie to cuś widoczne z drogi na Lubin, poszperałam trochę w necie, porobiłam fotki ;-) ...okazało się, że w swoich domysłach, rzeczywiście jestem blisko i faktycznie pomnik ma coś wspólnego ze STONEHENGE, bo autor (Zbigniew Frączkiewicz) na swojej stronie internetowej! podkreśla, że jakoś go to zainspirowało :mrgreen:



napis na płycie informuje:
Cytat:
LUDZIOM ZIEMI
W 40-LECIE POWROTU
ZIEM ZACHODNICH
I PÓŁNOCNYCH
DO MACIERZY
SPOŁECZEŃSTWO
JERZMANOWEJ 1985




Cytat:
W tym czasie (78) narodziła się też idea obiektu "LUDZIOM ZIEMI".
Inspiracją dla tej rzeźby stał się, podpatrzony na filmie, indiański sposób chowania zmarłych,
gdzie ciało przestaje istnieć umieszczone na wyniesionej platformie.
Najpierw zrealizowałem tę myśl w mniejszej skali z żeliwa i brązu ( w zbiorach CR w Orońsku),
a równocześnie powstawały elementy kamienne w Borowie skąd, dzięki wspaniałym przyjaciołom sztuki,
przetransportowaliśmy 100 ton granitu do wsi JERZMANOWA k/ Głogowa w niezwykłe miejsce widokowe, gdzie obiekt zaistniał w 1985 roku.


źródło: http://zbignief.republika...%20Kamienne.htm
tam też kilka starszych fotek obiektu.

Miejsce naprawdę polecam, szczególnie z lornetką ;-) ...jest to świetny punkt widokowy.

W związku z powyższym mam pytanie - czy ktoś się orientuje co było tam wcześniej, przed wojną? Stare lipy sugerują, że jednak - nie mogę niestety nic znaleźć...
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-07-23, 17:47   

Mnie sie to zawsze z maszynami kroczącymi kojarzylo (Star Wars), ale raz podjechalem zaciekawiony i rozczarowalem sie :/
Taka rzeczywistosc: albo głazy (bo najtaniej), albo posągi z masy plastycznej (bo szybko).
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-08-11, 00:21   

mi to się podoba ;-) ...jednakże mam duży problem z interpretacją :mrgreen: Jak to zawsze pani na polskim pytała: "Co autor miał na mysli?" :lol: :lol: :lol: haha

...niby to człowiek bez głowy na tych palach - gdzieś tak przeczytałam ...i co dalej? :-P Nie do końca jestem przekonana, że tablica jest tu jakąś wskazówką. A może jednak jest ;-)

Rzeźba wciąż jest własnością autora. Znawcą nie jestem, ale skoro zalicza się go do najważniejszych, a przy tym do najbardziej wszechstronnych polskich rzeźbiarzy współczesnych, to nie można tego faktu nie docenić.

tu taka mała ciekawostka :lol:

Cytat:
Jedna z rzeźb ze słynnego cyklu Ludzie z żelaza, którą artysta ustawił na rynku w Gorzowie, spotkała się z oburzeniem mieszkańców. Okrzyknęli ją Śfinsterem, zakrywali workiem podczas świąt i procesji, a wreszcie porąbali siekierą. Dzieło Frączkiewicza zostało odrzucone i zniszczone. Artysta przyznaje, że dialog z masowym widzem, wiecznie złaknionym tego, co ładne, bywa trudny. Frączkiewicz rozmawia więc z Absolutem, ustawiając swoje realizacje np. na zboczach Gór Izerskich. Według Frączkiewicza rzeźba powinna być związana z przestrzenią społeczną i prowokować.


...fajnie powiedziane: "rozmawia z Absolutem" - podoba mi się!! :-D A już z ostatnim zdaniem zgadzam się w 100% :mrgreen:

Wspomniany gorzowski pomnik urósł do rangi ikony miasta :lol: i można go zobaczyć tu: http://miasta.gazeta.pl/g...927545.html?i=1
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-08-11, 08:22   

No to mi sie akurat podoba - dopracowany projekt i jakby wykonanie bardziej pracochlonne niz polaczenie ze soba kupy gruzu...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła