Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ród Dederding w Głogowie
Autor Wiadomość
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-08-26, 09:05   Ród Dederding w Głogowie

Otrzymałem zapytanie od Państwa Elsbeth i Jean-Pierre Steger.

Pradziadek tej Pani, Emil Herrmann Rudolf Dederding, mieszkał w Głogowie przez jakiś czas, mógł tu być urodzony. Wraz z żoną Marie Schenzle i 4 dzieci wyemigrował do Bazylei (Szwajcaria). Jeden z synów, Karl August Dederding (1886 - 1952) był dziadkiem Pani Steger.

Pytanie brzmi czy istnieje jakaś wzmianka nawiązująca do tego nazwiska (Dederding), powiązana z Głogowem ? Dla Pani ważna jest jakakolwiek informacja. Szukałem ale nic nie znalazłem. Jeśli to może pomóc to Pani Steger ma kuzyna mieszkającego blisko Genewy, fizjoterapeutę, nazywa się Jean-Pierre Dederding. Glogauer Heimatbund mógłby tu być pomocny ? Jeśli macie jakieś pomysły walcie śmiało :)
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-08-26, 14:12   

W 'gospodarce i handlu do 1945' nie ma takiego nazwiska, rowniez w ksiazce do roku 1913 nie figuruje w Glogau nikt taki. Ale nazwisko jest mi znane, moze gdzies w dokumentach na nie trafilem?
_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-08-26, 18:04   

Znalazłem na ten temat coś lecz nie wiem czy o tą rodzinę chodzi:

Dederding Gustav
Urodził się 1 września 1844 roku w Groß-Glogau na Śląsku, gdzie jego ojciec był mistrzem stolarskim. Uczęsczał do lokalnego liceum gdzie w 1862r zdał egzamin maturalny. wykazywał się wybitnymi zdolnościami do matematyki lecz studiował za radą dyrektora Gimnazjum Klix filologię klasyczną. W tym cele udał się do Berlina, po trzech semestrach do Bonn. Ale rok później, w lecie
1865 roku, więcej w cytowanym tekście (str 36) tekstu w postaci pliku .pdf ze strony:
http://geb.uni-giessen.de...ase-Dzialas.pdf

Tekst niemiecki jest dłuższy i cytuję go w całości:
Cytat:
Dederding, Gustav
Geboren den 1. September 1844 in Groß-Glogau in Schlesien, wo sein Vater Schreinermeister war. Er besuchte
das dortige Gymnasium, wo er 1862 die Reifeprüfung bestand. Er zeigte eine hervorragende Begabung für
Mathematik, studierte aber auf den Rat des Direktors des Gymnasiums Klix, altklassische Philologie. Zu diesem
Zwecke ging er zuerst nach Berlin, nach drei Semestern nach Bonn. Aber schon ein Jahr später, im Sommer
1865, wurde ihm auf Empf
ehlung eines seiner akademischen Lehrer ei
ne Lehrerstelle an einer Privaterziehungs-
anstalt für Knaben aus den höheren Ständen in Schoonoort bei Ryswyk in Holland übertragen. 1866 verliess er
diese Schule, um seiner Militärpflicht zu genügen. Nach deren Ableistung ging er wieder nach Bonn, um seine
unterbrochenen Studien wieder aufzunehmen. Hier blieb er bis zum Frühjahr 1868 und bereitete sich seitdem
teils in seiner Vaterstadt Glogau, teils in Berlin auf
das Examen pro facultate docendi vor. Noch ehe er dasselbe
bestanden hatte, wurde ihm gestattet, sein Probejahr an der Luisenstädtischen Gewerbeschule zu beginnen. Das
Examen bestand er Anfang 1870. Das Probejahr zu vollenden, verhinderte der Ausbruch des Krieges gegen
Frankreich, von dem er zu Anfang Mai 1871 zurückkehrte. Auf Antrag des Direktors Kern hatte man ihn schon
zum 1. Oktober 1870 zum Hilfslehrer befördert, so dass er bei seiner Rückkehr gleich in die offene Stelle ein-
rücken konnte. Am 1. Juli 1871 wurde er definitiv angest
ellt. Im Frühjahr 1874 erkrankte er an einem Lunge-
katharrh, der leider nicht gänzlich ausgeheilt wurde. 1879
wurde er zum Oberlehrer ernannt. Im Frühjahr des
Jahres 1881 musste er wegen des Lungenkatharrhs um Urlaub nachsuchen, um im Süden Genesung zu finden,
doch alle Hoffnung war vergebens. Er starb am 1. Au
gust 1884. Veröffentlicht hat er: „Zur Charakteristik
Fischarts.“ Berlin 1876. 24 S. (Program
m Berlin Luisenstädt. Gewerbeschule.)
Aus: Programm Berlin Luisenstädt. Oberrealschule 1885.

Na razie mam mało czasu ale jeszcze coś postaram się poszukać.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-08-29, 10:24   

Dzięki za reakcję. Czekam na drzewo genealogiczne, które trochę powyjaśnia pewne kwestie. Maciek też znalazł parę rzeczy i podrzucił mi na maila. O kolejnych krokach będę informował.
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-15, 12:15   

Otrzymałem czytelne drzewo genealogiczne rodu, można podziałać więcej.
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła