Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Glogau - Lissa
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-03-15, 15:38   Glogau - Lissa

Takie oto fanty mi sie ukazaly, olowiana plomba z moich zakamarkow wyciagnieta:
"SCHNEIDER & ZIMMER, LISSA i/P"



...i bilet kolejowy z aukcji niemieckiej: "22.06.1884, Leszno Głogów i powrót, ważność 2 dni, trzecia klasa (?); cena 2,7 Marki"



To taki maly uklon dla Tulpara; niestety nic wiecej zwiazanego z Lesznem nie znalazlem, a widokowek przedwojennych nie wstawiam, bo ich pelno w sieci.
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2009-03-15, 18:55   

Dzięki wielkie, widać zatem, że nie tylko piwo głogowskie sprzedawali w Lesznie, ale odwrotnie też.



Niegdysiejsze młyny Schneidera i Zimmera zostały niedawno zakupione przez firmę Plaza. Z zapowiedzi inwestorskich wynika, że wkrótce mają być przebudowane na coś w rodzaju mniejszego poznańskiego Starego Browaru.

Dworzec kolejowy w Lesznie wyglądał tak:



... przeżył Niemców, przeżył Rosjan, Polakom nie sprostał. W latach 60 został rozebrany i w jego miejsce postawiono to, co stoi i straszy... Podobno był zbyt pruski w swojej estetyce i wrażliwość działaczy partyjnych nie pozwoliła na pozostawienie go w spokoju do dzisiaj.

Muszę poszukać rozkład jazdy pociągów Leszno-Głogów. Całkiem niedawno go widziałem w jednej z moich gazet z czasów Wilusia.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-03-26, 23:20   

hmmm co to są "czasy Wilusia" ? :mrgreen:


....aaa spoko, już wiem ;-)
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2009-03-27, 00:38   

W Lesznie do dzisiaj o rzeczach bardzo starych, najczęściej wciąż dobrze funkcjonujących, mówi się, że "pamięta czasy Wilusia". Jest to swoiście facynujące, bo przecież Wilusia jako władcy naszych ziem już nikt nie pamięta. Lub prawie nikt.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-02-19, 23:54   

Związków Głogowa z Lesznem ciąg dalszy ;-) ...coś tam wyszperane na aukcjach

 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-02-20, 09:24   

Trzeba by kiedyś posiedzieć nad tematem Leszno-Głogów i napisać "przeglądówkę". Tym bardziej, że temat się rozwija i jak wiadomo (poza forum) oba miasta zbliżamy wokalnie i wizualnie ;-)
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-18, 11:39   

Kilka miesięcy temu otrzymałem z Internationaler Suchdienst w Bad Arolsen w Niemczech, który jest częścią Międzynarodowego Komitetu Genewskiego, dokumenty dotyczące obozu pracy przymusowej dla Żydów, który istniał w Lesznie w czasie II wojny światowej. Są to dokumenty wprowadzające zupełnie nowe fakty w historii Leszna, ale co zaskakujące – także jest to pewne novum dla historii Głogowa. Otóż Żydzi byli wykorzystywani do pracy przy budowie dróg, nasypów kolejowych itp. przez firmę z Głogowa. Właścicielem firmy był Julius Schallhorn, a siedziba firmy mieściła się wówczas pod adresem: Königstrasse 40a, Glogau.

Szczegóły sprawy opracuję i dam znać. Pradopodobnie będzie na ten temat także program w leszczyńskiej TV.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-03-19, 12:15   

A są w tych dokumentach informacje jakie konkretnie prace wykonywała ta firma wykorzystując Żydów z tego obozu?
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-03-19, 15:14   

Oto fragment mojego artykułu. Nie jest on jeszcze opublikowany, więc tylko tyle na razie:

"Julius Schallhorn prowadził firmę zajmującą się budownictwem, jej siedziba znajdowała się w Głogowie przy Königstrasse 40a [6], obecnie ul. Jedności Robotniczej. Więźniowie pracując dla tej firmy zajmowali się przede wszystkim budową dróg oraz nasypów kolejowych. Poza tym wykonywali prace ziemne polegajace na usuwaniu ziemi z terenu obozu [2]. Zachowała się korespondencja firmy Schallhorn z 9 sierpnia 1943 r. dotycząca 150 par butów zamówionych dla więźniów. Adresatem zamówienia i późniejszej reklamacji był nadburmistrz getta Litzmannstadt. Z korespondencji wynika, iż buty przesłane do Leszna były tak marnej jakości, że po dwóch dniach nie nadawały się do użytku i przydzielano więźniom na powrót stare obuwie. Firma postanowiła zakupić buty firmy Witschaftsgruppe Bauindustrie Holzschuhe, które kosztowały 10-12 marek i konsultowała swoją decyzję z zarządem łódzkiego getta [6]."

A co w przypisach, to nie powiem.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-06-16, 10:06   

Kolejny program o Lesznie. Tym razem coś dla miłośników militariów, niewypałów, niewybuchów, poszukiwaczy skarbów i wrażeń ekstremalnych. Myślę, że program wyszedł nam całkiem dobrze. Zapraszam! :) Jest krótka wzmianka o firmie Schallhorn.

http://www.telewizjaleszn...p?id=1889&str=1
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-06-27, 21:28   

Ukazał się "Rocznik Leszczyński". Wprawdzie jest to wydawnictwo ściśle związane z Lesznem, to jednak ukazały się w nim dwa artykuły, w których nawiązuję do Głogowa. Nie jest to może bardzo znaczące nawiązanie, jednakże sądzę, że ten tom w głogowskiej bibliotece znaleźć się powinien. Oczywiście poproszę wydawnictwo o przesłanie.

Jeśli chodzi o głogowskie nawiązania, to w szczegółach prezentuje się to następująco.

1. artykuł o żydowskim obozie pracy - wspominam w jednym z akapitów o firmie Schallhorn

2. artykuł o żydowskim pisarzu z Leszna - Ludwigu Kalischu. Napisałem wstęp na temat tego autora oraz umieściłem dość obszerne fragmenty książki "Obrazki z moich lat chłopięcych" w przekładzie na język polski. Wprawdzie ani we wstępie, ani w całej książce nie pada słowo "Głogów", jednakże wiadomo z biogramu Ludwiga Kalischa, że 3 lata studiował w Głogowie.
http://de.wikipedia.org/wiki/Ludwig_Kalisch

W książce dość barwnie opisuje realia leszczyńskiej gminy żydowskiej, które prawdopodobnie nie różniły się znacząco od gminy głogowskiej. Chodzi o etap, gdy niemieckie żydostwo przechodziło na judaizm reformowany.

Spis treści Rocznika:
http://www.archiwum.leszno.pl/pliki/1RL.pdf

Forumowa Balbina jest posiadaczką tego tomu, może ewentualnie skomentować to, co tam znalazła :-)
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-10-11, 10:19   

No to ja do biletu i leszczyńskiego dworca dorzucę filmik zmontowany z okazji 150 rocznicy utworzenia linii kolejowej Leszno-Głogów

http://www.youtube.com/wa...player_embedded

...a co do rocznika... z napisanych przez Marcina pozostał mi art. o obozie, który zostawiłam sobie na deser ;-) Pozostałe nie dość, że przeczytałam, to jeszcze mam na płytach. Dzięki :-D
_________________
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-12-16, 19:36   

a tutaj najnowszy program TV Master ;-) ...taki leszczyńsko-głogowski za sprawą jednego drukarza i prześladowań na tle religijnym.
http://www.tv.master.pl/informacja.php?news=13358
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-02-18, 16:36   

Program Telewizji Leszno o tabliczkach infromacyjnych.
Pojawiają się tabliczki dolnośląskie oraz jedna głogowska:

http://www.telewizjaleszn...p?id=3184&str=1
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-18, 17:08   

Pokazny zbiorek, mnie bardziej pociagaja te przedwojenne niz PRL. A ponizej moj ostatni zdobyczny nabytek jesli chodzi o tablice:





Moja byla od parowozu, tu troche info dla ciekawych swiata:
http://de.wikipedia.org/wiki/Berliner_Maschinenbau


_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła