Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Alicja
2017-01-06, 17:06
Jak można ulepszyć nasze muzeum
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-17, 22:30   Jak można ulepszyć nasze muzeum

W sumie to być może będą to tylko narzekania, ale...

Będąc dzisiaj w muzeum w Darłowie, przeżyłem delikatnie mówiąc szok.
W sumie niewielkie miasteczko (Ok. 13000 mieszkańców) ale nastawione na turystykę, o bogatej historii posiada więcej upublicznionych zbiorów niż nasze głogowskie muzeum

Zamek sam w sobie ma klimat i tego wiadomo się już u nas nie zmieni. Tylko że ja po tym zamku łaziłem ponad 2h. Ba... Moi synowie (6 i 4l) w ogóle się nie nudzili podziwiając zbiory muzealne.

W każdej sali były ciekawe eksponaty. I co mnie osobiście denerwuje to właśnie to że (podejrzewam) nasze muzeum ma o wiele eksponatów ale poutykanych w magazynach, bo chyba tak jest im wygodniej. I nie była to w Darłowie wystawa super mulitmedialnie zrobiona jakie widuje się np. w Londynie czy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszystko zrobione "po staremu" ale nie można było wszystkiego na raz ogarnąć.
Sam labirynt pokoi w zamku, przejścia i schody było magiczne
A coś co mnie wkurzało że szanowano bardzo dużo eksponatów w rodzaju butelki, korki, podstawki, pocztówki etc. dotyczące historii miasta Mało takich rzeczy u nas? A uwierzcie mi że robi to duże wrażenie

I zwykły prosty pomysł. Mały telewizorek który w kółko prezentował stare zdjęcia, pocztówki dotyczące miasta.

Tutaj spójrzcie jak zrobiona jest jedna wystawa w jednym pomieszczeniu.
http://www.wystawa.zamekdarlowo.pl/wystawa.html

A my mieliśmy tylko (chyba) miesiąc fajną wystawę(Wydrukowano w Głogowie), która to (chyba) poszła w świat i pewnie już nie wróci. A powinna być wg mnie ustawiona jako wystawa stała.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-17, 23:15   

Byłam w Darłowie w muzeum 2 lata temu i potwierdzam, robi super wrażenie. A w porównaniu z głogowskim MAH to nawet pusty zamek Czocha jest super wyposażony :-?
_________________
 
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-18, 00:00   

No cóż. Przed wojną muzeum mieściło się przy Koszarowej w budynku szkoły średniej dla dziewcząt. Miało 11 ekspozycji stałych i 4 podróżnicze (takie do wypożyczenia). Dzisiaj rzadko kiedy jest 5 lub 6 (na "Noc w Muzeum" było 8). A udostępnianie zbiorów? Tylko dwa znalezione zbiory monet to prawie 30 tysięcy sztuk, a ile jest wystawione? Innym ciekawym zjawiskiem jest zabawa Muzeum Archeologiczno-Historycznego w galerię sztuk pięknych, szczególnie współczesnych artystów.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-18, 22:58   

Irek napisał/a:
Innym ciekawym zjawiskiem jest zabawa Muzeum Archeologiczno-Historycznego w galerię sztuk pięknych, szczególnie współczesnych artystów.

I zawsze takowa była odkąd pamiętam. Może i to fajne. Nie wiem. Nie znam się
Ale muzeum to nie jest miejsce na tego typu wystawy. Co ma to wspólnego z historią lub archeologią?
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-20, 10:50   

Najbardziej zadziwiający, według mnie, jest brak stałej wystawy opowiadającej o historii miasta i księstwa (albo szerzej pojętej ziemi głogowskiej).
Jakieś cztery lata temu miałem okazję być w muzeum w Nysie, które umieszczone jest w dawnym pałacu biskupów wrocławskich. Obiekt jest co prawda trochę większy od naszego zamku, ale samej Nysie i okolicy poświęconych było kilka sal (Nysa jest prawie dwa razy mniejsza od Głogowa, a historię ma równie bogatą).
Może ojciec dyrektor LL uważa, że historia Głogowa jest "za mało" polska, a "za bardzo" niemiecka, żeby mówić o tym w "odwiecznie polskim" mieście?
_____________________
Edit:
Odpowiadając jeszcze na pytanie postawione w temacie: należałoby zacząć od wymiany dyrektora. Zastanawiam się czy taką wymianą nie objąć całej kadry merytorycznej, bo czasami mam wrażenie, że to środowisko jest zabetonowane bardziej niż PZPN.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-20, 22:05   

historia Głogowa jest bogatsza od historii Nysy ale sposób podania jest zupełnie inny. Krakersy też są atrakcyjne opakowaniem, a u nas? Historię miasta "sprzedaje" ktoś ze Sławy. Czy to nie jest kpina? Obsada muzeum jest nie tyle mało głogowska ile bardziej wystraszona przez "ojca dyrektora", który raz w tygodniu wydaje nowy dekret dla personelu. Komu się nie podoba to .....
Przyznam, że tak słabego muzeum A-H jeszcze nigdzie nie widziałem. Chodzę do naszego raz na pół roku i niewiele się zmienia. Wyjątkiem są akcje.
Ale akcje? Bez kilkudziesięciu tysięcy od miasta nawet nie podejmują tematu.
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-05-20, 22:21   

W tym miejscu jedno proste pytanie: Dlaczego nie odbywa się konkurs na stanowisko dyrektora placówki???!!!
_________________
Eulenburg
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-20, 22:26   

Ależ odbywa się. Wygrywa zasadniczo kandydat władz miasta(?)
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
  Wysłany: 2015-05-20, 22:31   

To jest jakiś kosmos! Facet jest dyrektorem od 1980 roku!
_________________
Eulenburg
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-20, 22:31   

Ostatnie wybory były chyba w 2013. Prezydent z Oławy wybrał "ojca dyrektora" ze Sławy żeby promować Głogów. A może swoje pensje?
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-20, 22:42   

Może warto przypomnieć, że nowy prezydent powymieniał już chyba zarządy wszystkich miejskich spółek, więc co stoi na przeszkodzie, żeby i MAH przewietrzyć? Człowiek rózne rzeczy sobie mysli w takiej sytuacji....
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-20, 22:49   

Zio napisał/a:
jest brak stałej wystawy opowiadającej o historii miasta i księstwa (albo szerzej pojętej ziemi głogowskiej).

Dokładnie tak dobrze jest to pokazane w Darłowie. Aż chce się do takich muzeów chodzić
A co do LL
Też uważam że zmiana kierownictwa muzeum wyszła by tylko na dobre dla głogowskiego miasta.
Nawet ludzie tam pracujący mówią o tym
Irek napisał/a:
Chodzę do naszego raz na pół roku

A ja najwyżej raz do roku. Chyba że coś ciekawego się tam pokaże. Ale to wychodzi raz na 10 lat.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-21, 01:38   

Oglądam właśnie materiał TV Master o głogowskiej Nocy Muzeów i powiem Wam, że dla mnie każde słowo, które tam zabrzmiało to porażka MAH. Ludzie wprost mówią, że nie chodzą do muzeum. Zachowują się tak, jakby muzeum było czynne tylko tego jednego wieczoru! Jakby za darmo nie było w soboty!!! Jakby te wystawy przygotowano dzień wcześniej!!!! No brak słów, jednak ludzie nie są tu niczemu winni...
http://www.tv.master.pl/i...ZALI-DO-POLNOCY
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-23, 22:15   

Jeszcze fajny pomysł z Darłowa, w którym obecnie trwają Dni Darłowa.
Przez miasteczko zorganizowano pochód króla Eryka, w którym udział wzięli mieszkańcy, szkoły, instytucje etc
A na dziedzińcu zamku-muzeum zorganizowano opowieść-inscenizację o samym królu Eryku przez grupę 20to osobową, prowadzoną przez utalentowanego narratora. U nas co prawda nie ma takiej postaci jak król Eryk, ale można by przecież opowiedzieć wiele historii, które wydarzyły się w Głogowie.
A narratorów mamy przecież przednich :-)




sarkofag króla Eryka (pośrodku)
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-25, 23:04   

Takich Eryków mamy wielu. Był Otton, był Chrobry, Śmiały i Krzywousty. Gdzieś tu się pętali Henio II i V. Był Zygmunt Stary, Napoleon i dziesiątki innych. Nie wspominając o książętach (Piastach) głogowskich. Takiej historii jak ma nasze miasto to taka wiocha jak Warszawa może tylko zazdrościć.
A my co? Mamy w MAH wystawę plastyczną jakiegoś ...... Ręce opadają. To nie jest galeria sztuki współczesnej to jest MAH!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła