Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomnik w Parku Słowiańskim
Autor Wiadomość
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-18, 20:48   

Moim zdaniem obie daty są poprawne. W 1945 powstaje bryła pomnika (taka jak dzisiaj) z gwiazdą, a trzy lata później dostawiono trzech "wartowników" i odznakę gwardyjską. Pamiętam ze szkoły, że nam mówiono o ziemi z pól bitewnych 3 Armii Gwardyjskiej, która miała znajdować się za czarnymi płytami mauzoleum. Może to te dodatki spowodowały, że dokonano ponownej odsłony pomnika. Innym aspektem mogły być względy polityczne. Głupio było przyznawać, że sobie sami sowieci postawili pomnik. Trzeba pamiętać, że był to pomnik "wdzięczności". Kto, komu, za co? Dla tego w czasach stalinowskich (za Bieruta) zrobiono coś co przekonało społeczeństwo, że pomnik jest zbudowany przez wdzięcznych Głogowian.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-19, 06:46   

Coś odnośnie pomnika.
Zdjęcie, które niedawno wpadło mi w łapki.
Ciekawe od której strony zrobione?
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-04-19, 11:50   

Sądząc po odległości do pomnika, to od strony Al. Wolności. Kiedyś cały park był otoczony parkanem.
I jeszcze jedno, można by ten wątek rozdzielić od "wojskowej mogiły" i założyć nowy dot. tylko pomnika?
_________________
Eulenburg
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-04-19, 13:48   

Tu jeszcze link do informacji o bliźniaczym pomniku, który istniał w Zielonej Górze. Zlikwidowano go w 1965 roku. A może wówczas jego elementy i główna koncepcja trafiły do Głogowa??!!
http://dolny-slask.org.pl...ckiejdawny.html
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-19, 15:56   

Eulenburg napisał/a:
Sądząc po odległości do pomnika, to od strony Al. Wolności.

No właśnie z każdej strony jest praktycznie ta sama odległość. Trudno to ocenić

Eulenburg napisał/a:
A może wówczas jego elementy i główna koncepcja trafiły do Głogowa??!!


Z tego co pamiętam to chyba było na odwrót.
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-04-19, 20:43   

Cytat:
No właśnie z każdej strony jest praktycznie ta sama odległość. Trudno to ocenić

Sam pomnik jest bardzo słabo widoczny, ale ja bym się skłaniał ku temu, że widać tam zarys trzech postaci, a posągów z tyłu nie było, więc jest to strona od Alei...
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-20, 08:29   

Eulenburg napisał/a:
ale ja bym się skłaniał ku temu, że widać tam zarys trzech postaci, a posągów z tyłu nie było, więc jest to strona od Alei...

Masz rację.
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-20, 10:32   

Oczywiście, że w Głogowie pomnik był wcześniej.
Nie róbmy z Zielonej Góry metropolii. Ten grajdoł wyrósł na krzywdzie starych miast jak Głogów, Żagań, Krosno czy Kostrzyn. Kacyki w latach 50-73 robili wszystko żeby ten zaścianek utrzymał tytuł siedziby województwa. Do dzisiaj trwa wojna z Gorzowem Wlkp, chociaż znaczenie "zadupia" spadło gdy Gorzów też był województwem. Nie przepadam za tymi "Bahusami" po tym jak ogłosili, że są Lubuszanami. Ta niewiedza mnie powala. Czy wiecie, że większość mieszkańców twierdzi, że mieszkają na Ziemi Lubuskiej, a nie na Śląsku?
W Z.G. w muzeach i archiwach znajdziemy wiele obiektów z Głogowa "skradzionych" po wojnie (podobnie jak w Nowej Soli). Podobno nawet kopułę z palmiarni głogowskiej wywieźli zaraz po wojnie.
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
  Wysłany: 2015-04-20, 11:45   

Irek napisał/a:
Podobno nawet kopułę z palmiarni głogowskiej wywieźli zaraz po wojnie.

Hallo... po czym?
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-20, 12:07   

W sumie to nawet mój brat urodził się w Głogowie ale w woj. zielonogórskim.
Ja już normalnie - chociaż i tak mam "pretensje" o to do Legnicy

A Zielonej Górze moim zdaniem takie losy mocno zaszkodziły. Gdyby nie ten pęd, być może byłoby to teraz urokliwe miasteczko z ładnymi, starymi kamieniczkami, położone na wzgórzach. A tak te piękne klimaty nie mogą się przebić przez wieżowce oraz hasła i graffiti wspierające tamtejszy klub żużlowy.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-04-20, 16:51   Pomnik w Parku Słowiańskim

Wedle życzenia przenoszę temat rozpoczęty w dyskusji Wojskowa mogiła. Cała dyskusja jest powyżej (inaczej albo się nie da, albo nie wiem jak ;-) ) Niestety post, który go rozpoczął mogłam jedynie skopiować.

TadeuszFantom napisał/a:
Przy okazji chciałem zapytać troszkę na inny temat a mianowicie o "Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Głogowie", który wcześniej był poświęcony poległym żołnierzom radzieckim. W wielu tekstach oraz też na Wikipedii jest napisane:
Cytat:
Pomnik został wzniesiony w 1948 roku ku czci żołnierzy sowieckich. Upamiętniał poległych w czasie zdobywania miasta w lutym i marcu 1945 żołnierzy 3. Armii Gwardyjskiej, dowodzonej przez generała pułkownika Wasilija Nikołajewicza Gordowa, wchodzącej w skład 1 Frontu Ukraińskiego. Według R. Majewskiego poległo 116 oficerów, 20 podoficerów i 795 żołnierzy. Zostali oni pochowani w zbiorowych mogiłach w tymże parku. W latach 50. zwłoki ekshumowano i pochowano w Gorzowie Wielkopolskim, na centralnym cmentarzu wojskowym województwa zielonogórskiego, do którego wtedy należał Głogów.

Powyższy tekst pochodzi z Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/w...w_G%C5%82ogowie
i w wielu innych publikacjach występuje właśnie ten rok i powielanie tekstu.
Z kolei we wspomnieniach Królaka (maszynopis pisany w okresie lat chyba 60-tych XX wieku) odsłonięcie pomnika jest w dniu 27.05.1945 (sobota), cytat z maszynopisu:
Cytat:
27.5.45 - sobota - Hoinka polecił powyjmować wszystkie szyby w opuszczonych domach w Krzepowie. Załadowano je na wóz i zawieziono do Głogowa. Wybrano jeszcze najmniej zniszczony budynek przy ul. Królewskiej / ul. J. Robotn. / 34 na siedzibę Zarządu Miejskiego. W tym dniu przez żołnierza Komenda Radz. zawiadomiła władze miejskie o odsłonięciu pomnika poległych w parku / dziś Park Słowiański/. Wszyscy osadnicy byli na uroczystości.

Pytanie, czy chodzi o ten pomnik który jest w tym parku czy może był też wcześniejszy, jakiś inny pomnik?
Bo dawno, dawno temu, jak byłem jeszcze piękny i młody (teraz jestem tylko piękny) pamiętam, że słyszałem o tym, że pomnik ten został postawiony zaraz po zdobyciu Głogowa, że armia czerwona miała specjalne służby stawiające pomniki związane z poległymi żołnierzami. Może ktoś coś wie na ten temat?
 
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-21, 19:43   

Cześć Eulenburg.
Może palmiarnia to za dużo powiedziane. Chodzi o coś co służyło do przechowywania palm przez zimę.Taki obiekt był na dzisiejszym rondzie od strony ul. Krzywoustego (tam gdzie nie ma drzew, a tylko krzaki). Prawie 1/3 ronda to były ogrody miejskie. Były tam grządki z kwiatkami i szklarnie. Ruiny tych szklarni były jeszcze w latach 70-tych. Z terenu gdzie były grządki zrobiono ogród Ekonomika, a w nie istniejącym blockhauzie były narzędzia i inne rzeczy. Szklarnie były bliżej środka ronda i dotykały chyba cmentarza. Obok przebiegała Deszczowa Ścieżka, tak nazywała się aleja spacerowa prowadząca od Kamienia Jana w głąb Promenady. Gruzy zostały rozebrane jak budowano rondo.



 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-04-21, 21:36   

Ok, dzieki za odpowiedź. Jeśli chodzi o te ogrody i szklarnie "na rondzie", to wiem o co chodzi :)
_________________
Eulenburg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła