Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odbudowa Kolegiaty "kontrowesje"
Autor Wiadomość
skrzypu 


Wiek: 37
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 10
Skąd: Głogów
Wysłany: 2006-02-12, 00:01   Odbudowa Kolegiaty "kontrowesje"

G?ogowska Kolegiata NMP na Ostrowie Tumskim jest mi bardzo bliska. Bacznie opserwuje jak iście Feniks wy?ania si? z popio?ów. Doceniam prace, i wk?ad wielu ludzi jaki zosta? w?o?ony na rzecz odbudowy. Ale są pewne detale które mnie bardzo martwią czy powinny by? zrobione tak jak są.

Takim elementem jest cho?by chór, jego zbyt nowoczesny wygląd i struktura.
Równie? witra?e które są w kaplicach w prawej cześci kościo?a nie pasują mi do ca?ości, ani troche nie komponują si? z świątynią.


zdj?cie jednego z witra?y.
 
 
 
Spirit_of_Martin 
Administrator


Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 239
Skąd: Głogów
Wysłany: 2006-02-12, 00:09   

Ja ju? zdaje si? gdzieś o tym pisa?em :P

Moim zdaniem witra?e bardzo ?adnie wkomponowa?y sie w katedr?, wed?ug mnie są bardzo ?adne. No ale to kwestia gustu :mg:

Co do chóru - to on chyba jeszcze nie jest wyko?czony - potrzeba b?dzie poczeka? jak dojdą zdobienia, jak zostanie odmalowany i w ogóle jak b?dzie si? komponowa? z t?em - teraz to w sumie nie ma co za bardzo jeszcze ocenia?.

Wszytko dope?nią zdobienia.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2007-11-10, 23:17   

wieki temu ;-) ....no może nie tak do końca wieki, ale dosyć dawno, jak tylko przystępowano do odbudowy, mój brat biegał po ruinach z całą swoją żądną przygód ekipą i twierdzi, że natknął się na poskładane do worów kośći - raczej szczątki ludzkie, co się z nimi stało?
 
 
 
Spirit_of_Martin 
Administrator


Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 239
Skąd: Głogów
Wysłany: 2007-11-10, 23:23   

A to pewnie trzeba będzie spytać się ks. Rafała.

Swoją drogą ponoć podczas powodzi w 1997 r. bardzo dużo kości ludzkich zostało wymytych. Wiem że jeszcze nie tak dawno obok Krypty Romańskiej były kości.
_________________
Serwisy Malacha: Głogów / Wrocław
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2007-12-03, 11:22   

Przed Kolegiata -zaraz przy ulicy- znajdowal sie przed wojna cmentarz, ktory istniaj jeszcze chyba w latach '80.Kosci albo zostaly pod ziemia, albo zakopana w jakiejs zbiorczej mogile.Idac wzdluz Kolegiaty w kierunku torow mozna natknac sie na olbrzymi nagrobek, prawdopodobnie jedyny nie pociety i ocalaly.



 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2009-09-11, 23:13   

Ale to jest ze smakiem zrobione:

http://www.youtube.com/wa...feature=related
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-11-25, 10:46   

z porannego przeglądu wiadomości lokalnych :lol: :lol: :lol:
Cytat:
Po kilku latach starań ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego nareszcie przyznało dotację na opracowanie dokumentacji technicznej na renowację wnętrza kolegiaty. Kosztować to będzie ponad milion złotych, ale jest to dopiero wstęp do całkowitej odbudowy świątyni. Lekko licząc, przywrócenie tego zabytku do dawnej świetności pochłonie około 10 milionów złotych.

http://www.tv.master.pl/informacja.php?news=7983
...wczoraj jakoś mi to umknęło :mrgreen:
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2009-11-25, 20:23   

Myślę, że szybciej odbudują ten kościół, jak i kilka kolejnych niż pociągną autostrady.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła