Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pocztówki z Wilkowa
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-01-13, 15:42   Pocztówki z Wilkowa

Garść pocztówek przedwojennego Wilkowa
Znalezione w sieci:
Napis na dworcu widoczny jest jeszcze dziś (A nawet dwa - Wilkau i Wolfau)



źródło: jak na zdj


 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-01-21, 09:53   

O Wilkowie ciekawie można przeczytać tu:
http://www.glogow.pl/okol...wski/wilkow.htm
Na jednym ze zdjęć jest również mój dziadek :mrgreen:

Dorzucę do opisu powodzi z 1838r obrazek jaki kiedyś znalazłem w e-bibliotekach.
W sumie to ciekawie jak ta powódź dotknęła Głogów. Wieś Wilków zrównała z ziemią, a Głogów?

 
 
DanutaEwa 
DanutaEwa

Dołączyła: 03 Sty 2015
Posty: 67
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-01-23, 16:31   

demiane napisał/a:
O Wilkowie ciekawie można przeczytać tu:
http://www.glogow.pl/okol...wski/wilkow.htm
Na jednym ze zdjęć jest również mój dziadek :mrgreen:

Dorzucę do opisu powodzi z 1838r obrazek jaki kiedyś znalazłem w e-bibliotekach.
W sumie to ciekawie jak ta powódź dotknęła Głogów. Wieś Wilków zrównała z ziemią, a Głogów?

Obrazek

O powodzi w tym okresie nie znalazłam informacji ale jest z roku 1903
http://dolny-slask.org.pl...wie_1903_r.html
_________________
Pozdrawiam
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-13, 11:11   

DanutaEwa napisał/a:
O Wilkowie ciekawie można przeczytać tu:
http://www.glogow.pl/okol...wski/wilkow.htm


Na tej stronie tekst na samym dole o historii Wilkowa został napisany 7.08.1927 przez Fritza Krugera. Zamieszczony był współcześnie w "Neuer Glogauer Anzeiger" w 1990. Poprzedzony był natomiast opisem, który pozwolę sobie przetłumaczyć:

"Było w naszej śląskiej ojczyźnie nie więcej jak tylko 6 wsi o nazwie „Wilków” (Wilkau). Jedna była w okręgu Namslau (Namysłów), jedna w okręgu Neumarkt (Środa Śl) i Reichenbach (Dzierżoniów). Również można było znaleźć taką wieś w okręgu Schweidnitz (Świdnica). Ta szósta [a doliczyłem się tylko czterech :) ] znajdowała się w okręgu Glogau (Głogów). Została ona kilka lat przed drugą wojną przemianowana na „Wolfau”. Na przełomie wieków wieś liczyła okrągłe 450 mieszkańców. Przed wygnaniem ich (1941r) liczba ich wynosiła 730.
Wilków, wieś nad Odrą, leży przy szosie Glogau-Fraustadt (Wschowa), 9 kilometrów od Głogowa. Znajduje się w niej katolicki kościół Wszystkich Świętych z kamieniem nagrobnym [epitafium] rycerzy z drugiej połowy XVI wieku, z wizerunkami zmarłych – w górnej części uszkodzonymi. Wytłoczenie woskowe [nie znalazłem odpowiedniego słowa – coś jakby obraz/rzeźba z wosku]: Maria i Józef z dzieckiem z kościoła Dominikanów z Głogowa z XVII w.
Część mieszkańców parała się spływem rzecznym. W pobliżu wsi stoi okazała „ukoronowana sosna”. Dobra rycerskie z folwarkiem Immersatt należały do baronów von Schlichtyng.
Zarząd gminy ustanowiony w 1943r był następująco: Burmistrz: rolnik Richard Zebahl; Z-ca burmistrza: rolnik Wilhelm Reich; Rada gminy: rzeźnik Otto Grunwald, rolnik Paul Wosch, kapitan Hans Muller; Skarbnik: pracownik wodociągów Richard Bradtke; Urzędnik Stanu Cywilnego był Richard Schonfeld z siedzibą w Schwusen (Wyszanów); Naczelnik urzędu: rzeźnik Otto Grunwald. Wieś podlegała pod Urząd Sądowy w Głogowie. Ewangelicka gmina należała do kościoła w Szlichtyngowej. Katolicka gmina była na miejscu z proboszczem Georgiem Michalletz’em i kantorem Paulem Goletz, który jednocześnie prowadził szkołę wilkowską.
W lipcu 1945r mieszkańcy Wilkowa przez Polaków zostali przegnani ze wsi i musieli pieszo pokonać drogę przez Neu Salz (Nową Sól) do Sommerfeld (Lubsko). Tam musieli dla Polaków robić sianokosy oraz zbierać zboże. Rok później po tym zostali [ostatni] wypędzeni/wysiedleni z ojczystej wsi i wydaleni w kierunku zachodnim. Pieszo podążyli do Sorau (Żary). Tam zostali załadowani na bydlęce wagony i przetransportowani pod Marienborn"


Zainteresowała mnie sprawa którą podkreśliłem w powyższym tekście. Ktoś wie coś więcej na ten temat? Jak to mogło wyglądać?
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2015-04-13, 11:58   

demiane napisał/a:
Wytłoczenie woskowe [nie znalazłem odpowiedniego słowa – coś jakby obraz/rzeźba z wosku]: Maria i Józef z dzieckiem z kościoła Dominikanów z Głogowa z XVII w.


PT demiane

Chodzi tutaj o figury wykonane z wosku , które były bardzo rozpowszechnione w XVIII - XIX w z racji taniego materiału , łatwości odwzorowania oraz szybkości wykonania . Materiał ten stosowano w produkcji masowej dewocjonalii szczególnie w Niemczech . Różne były ich wielkości . Uboższe parafie zamawiały właśnie takowe wyroby .

MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-13, 12:26   

Dzięki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła