Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gr Oder Strasse
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-01-02, 19:15   Gr Oder Strasse

Niestety z wiadomych względów ulica już nie istnieje
A niezły klimat był...

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-01-02, 19:56   

klimat świetny, a tak się mieszkało przy tej ulicy...





...szaro-bury i nędzny ten Głogów, choć mam i taki bardziej sielski widoczek ;-)


źródło pocztówki i opis ulicy
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-01-02, 20:03   

Faktycznie "niezły" klimat...
Skąd to cudo?
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-01-02, 20:07   

demiane napisał/a:
Skąd to cudo?

No właśnie były takie czasy, że nie zapisywałam źródeł :-/
Ale z tego co pamiętam, to chyba z jakiegoś pisma dotyczącego budownictwa... podpisałam tylko ulicę i numer, ale to też jest na skanie.

Znalazłam w którejś z bibliotek cyfrowych.

*edit
Trochę mnie męczyło pochodzenie moich skanów, poszperałam w necie i znalazłam te same, ale podpisane "Die Stadt Glogau" wyd. 1926 r. http://fotopolska.eu/57351,foto.html?o=d704
 
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2015-01-05, 07:29   

Ilustracje pochodzą z ksiązki -"Die Stadt Glogau" wydanej w ramach Monografii miast niemieckich jako 17 tom serii.
Monographien deutscher Städte bd. 17; Die Stadt Glogau, red. von Hasse, Berlin-Friedenau, 1926.

Kapitalny zbiór informacji do historii miasta z początku XX wieku. Informacje pisali urzędnicy miejscy. Zamiarem serii było przedstawienie miast po wojnie i podnoszenie się z kolan.

Z radością kliknąłem w link, który zamieściła Alicja. Są tam dobre zdjęcia z tej książki. Ale zamieniała się ona w śmiech kiedy w podpisach pod zdjęciami z ówczesnego "Heimatmuseum" przeczytałem "Lata 1920-1926 , Ekspozycja Muzeum Książąt Głogowskich - "Die Stadt Glogau" wyd. 1926 r."
Otóż muzeum miejskie mieściło się wtedy w budynku byłego gimnazjum ewangelickiego. A zamku książąt głogowskich w Glogau nie było - był po prostu Zamek.
Autorzy głogowskiego epizodu w foto polska wykonują kawał dobrej roboty. Ale za bardzo się czasami rozpędzają.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-01-05, 12:25   

Wieslaw napisał/a:
Autorzy głogowskiego epizodu w foto polska wykonują kawał dobrej roboty. Ale za bardzo się czasami rozpędzają.


Zawsze można zostawić im odpowiedni komentarz, żeby poprawili.

Wracając do naszej ulicy, w/w portal informuje o funkcjonującej tam cukierni:
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-01-09, 04:06   

To jeśli zdjęcia pochodzą z 1926 to prawdopodobne że mogą na zdjęciu być to ci mieszkańcy (spis z 1930r):


W 1930 Robert Grabner prawdopodobnie przeniósł się z interesem na ulicę Lange Strasse 75. Albo błąd w opisie zdjęcia.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-03-08, 06:17   

Tu inne "klimatyczne" miejsce
Niewiele jest zdjęć/pocztówek oddających taki inny przedwojenny Głogów
Brudny, szary, z ciemnymi zaułkami gdzie lepiej nie wchodzić

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-03-08, 10:32   

demiane napisał/a:
Niewiele jest zdjęć/pocztówek oddających taki inny przedwojenny Głogów
Brudny, szary, z ciemnymi zaułkami gdzie lepiej nie wchodzić

Głogów przedwojenny jaki znamy, to głogów "pocztówkowy" niestety ...reprezentacyjne miejsca, podkolorwane zdjęcia, to buduje fałszywy obraz w naszych umysłach. W rzeczywistości Głogów był ciasny, szary, brudny i zapewne śmierdzący ;-)
Dlatego władze miasta zabiegały o zlikwidowanie murów twierdzy. Szkoda, że takie zdjęcia to rzadkość...
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła