Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wojenne pocztówki
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-03-11, 23:51   Wojenne pocztówki

Swego czasu na aukcjach były w sprzedaży 2 pocztówki wojenne. Obie sugerowane jako wysłane z Głogowa (lub okolic) w ciężkim okresie 1945r.
Długo szukałem by sprawdzić zawarte w opisie aukcji dane, niestety przeważnie bezskutecznie. Może ktoś z Was będzie bieglejszy w weryfikacji danych.
A same kartki warto przedstawić chociażby ze względu na daty w jakich były wysyłane.

Kartka nr 1
Z pięknym rysunkiem, pisana 1 kwietnia 1945 a wysłana 2 kwietnia 1945r przez sowieckiego żołnierza, pewnie do żony zamieszkałej w Kijowie.




Tekst jest, ze względu na cenzurę, przyziemny
"Pozdrowienia i najlepsze życzenia w twoim życiu, zdrowia i szczęścia i sukcesu, całuję [ciebie?] twój [???? nieczytelne, może być - 'mąż']
Z.N. Samorukow
p/poczta - 12255

Adresat: Olga Zacharowna Samorukowa
Miasto: Kijów
USSR - Ukraina
Piotrowski Rejon
Ilińska [ulica] 22 m 9"


Kartka dotarła do adresatki 29.04.1945

W samym opisie aukcji sugerowano miejsce wysłania Głogów, a lokalizację poczty polowej jako 291 pułk moździerzy w 20 Armii.
Podobnie ten numer poczty wyjaśnia www.soldat.ru wskazując tę samą jednostkę wojskową.

Sęk w tym że nie spotkałem nigdzie w literaturze by ta jednostka była w naszych okolicach.
Ktokolwiek widział?
Ktokolwiek wie?

[Druga kartka - niedługo]
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-03-13, 00:00   

Kartka nr 2
Pisana po drugiej stronie okopu 25.03.1945. Wysłana 27.03.1945


Tekst lakoniczny, jak w poprzedniej kartce:
"Kochana Elfriede
Na wstępie moc serdecznych pozdrowień stąd.
Wiedzie mi się dobrze, jak mam nadzieje i Tobie również.
List wkrótce
[wyślę, nadejdzie]
Pozdrawiam Ciebie serdecznie
Philipp
[nieczytelne]"

Adresatką jest:
panienka Elfriede Kinzel
Stolpen [prawdopodobnie]
Bahnhofstrasse 88c


Nadawcą
Obergefreiter Steil lub Geil lub Heil
Nr poczty polowej 19779


No i właśnie numer poczty wg stron takich jak axishistory, sturmvogel czy Lexikon der Werhmacht kierują mnie w okolice Dolnego Śląska do jednostki "Panzerjager-Kompanie 669", która to wg nich w ramach 4 armii walczyła pod Ścinawą, pomiędzy Guben a Gorlitz oraz w Festung Glogau. Niestety nie znalazłem w naszych źródłach żadnej na ten temat informacji. Mało jednak chyba prawdopodobne by pod koniec marca można było wysyłać kartki z oblężonego Głogowa

Na pewno jednak obie pocztówki są godne zainteresowania ze względu na datę ich powstania oraz duże prawdopodobieństwo że jednak napisane je na terenie Dolnego Śląska.

Co do adresatki tej pocztówki to znaleziona została jeszcze taka ciekawa informacja
Nekrolog z gazety "Stolpen Anzeiger" z 7.08.2009
Przypadek?
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-03-13, 13:45   

demiane napisał/a:
Co do adresatki tej pocztówki to znaleziona została jeszcze taka ciekawa informacja
Nekrolog z gazety "Stolpen Anzeiger" z 7.08.2009

No to jeszcze niedawno była szansa by co nieco dowiedzieć się o pocztówce...
_________________
 
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2015-03-13, 17:31   

PT demiane

Chodzi tutaj o wywodzącą się z Schwere Panzerjäger-Abteilung 655 (Panther) : Schwere Panzerjäger 669 Kompanie po reorganizacji 13 września 1944 w Mławie na trzykompanijny skład : 1 i 3 Kp wyposażona w StuG oraz 2 Kp wyposażona w Jagdpanther. I z niej właśnie powstała 669 Kp.

Co do możliwości wysłania poczty. Proszę zwrócić uwagę że autor pisał 25 marca a stempel FP jest z dn. 27 .Zastanawia mnie dlaczego póżniej dopisał nr FP i kiedy ( widać inny ołówek ) i dlaczego jako żołnierz i to starszy szeregowy ( O. Gefr ) nie znał zasad wysyłki poczty w wojsku ? Przypominam ,że okrążenie Głogowa nie było szczelne ( linia Odry ) - a uderzenie przełamujące ( jednokierunkowe wzdłuż +/- obecnej ul Wojska Polskiego ) Rosjan nastąpiło dopiero 30 marca .
Zastanawia mnie drugi stempel oraz litera " b '' na FP. Muszę to sprawdzić w moich domowych archiwach jak również teren działań 699 Kp. ( Jak czas pozwoli ).

Przypisek przy dacie : O .U.D = czyli Orts Unterkunft Dienst , tutaj oznacza utajnienie miejsca postoju w znaczeniu : Ohne Unterkunftortsangabe Dienst = Bez podania miejsca postoju jednostki .

MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-03-13, 22:23   

Sz. Krakus57
No i pięknie wszystko wyjaśniłeś oraz uzupełniłeś brakujące informacje.

krakus57 napisał/a:
Zastanawia mnie drugi stempel oraz litera " b '' na FP. Muszę to sprawdzić w moich domowych archiwach jak również teren działań 699 Kp. ( Jak czas pozwoli ).

Jakbyś sprawdził byłoby jeszcze piękniej.
:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła