Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Międzynarodowa Konferencja o grodach w średniowieczu.
Autor Wiadomość
Glogovia Urbs 
www.glogopedia.org

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 65
Skąd: Glogovia
Wysłany: 2011-04-17, 21:36   Międzynarodowa Konferencja o grodach w średniowieczu.

W dniach 28-30 kwietnia 2011 odbędzie się w Głogowie Międzynarodowa Konferencja o grodach we wczesnym średniowieczu.
Przez 3 dni obrad planowanych jest przedstawienie ok.35 wykładów. Dla głogowian najbardziej interesującym dniem powinien być pierwszy dzień konferencji, ponieważ będzie blok wykładów poświęcony średniowiecznego Głogowowi.
Organizatorami konferencji jest PWSZ Głogów oraz PAN Wrocław. Wszelkie informacje wraz z szczegółowym programem i rozpiską tematów do pobrania jest na stronie www.pwsz.glogow.pl w aktualnościach pod tytułem: "Grody w Europie"
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-04-18, 00:13   

Załączam program do pobrania także u nas na GFH. Oczywiście wybieram się.



midzynarodowakonferencjanaukowawgogowie.zip
Pobierz Plik ściągnięto 666 raz(y) 4,18 MB

 
 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-04-18, 12:21   

Czy mogę to rzucić na http://reduta,org.pl ? A nuż ktoś z Poznania się wybierze :)
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-04-20, 10:23   

te wszystkie materiały to ogólnodostępne info dla mediów, więc częstuj się do woli ;-)
_________________
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-04-20, 12:03   

Cały program konferencji:

Cytat:
Międzynarodowa konferencja


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zaprasza na konferencję pt.

„Funkcje grodów w państwach
wczesnośredniowiecznej Europy Środkowej.
Społeczeństwo, gospodarka, ideologia”


Termin: 28-30.04.2011 r.
Miejsce: PWSZ w Głogowie przy ul P. Skargi 5.

Budowa państw, których podstawę stanowiła organizacja administracji terytorialnej w postaci systemu okręgów grodowych, rozpoczęła się na obszarze Barbaricum na szerszą skalę w połowie X wieku. I nawet, jeżeli nie był to, jak przez pewien czas przypuszczano, akt jednorazowy, lecz rozciągnięty w czasie, niósł ze sobą zasadniczą zmianę realiów funkcjonowania lokalnych społeczności zarówno w sferze kultury materialnej, jak i symbolicznej (duchowej, światopoglądowej). W końcu X wieku powstała scentralizowana organizacja grodowa na Rusi, w Czechach, Polsce, a w początku wieku XI na Węgrzech. Cechą wczesnych państw Europy środkowej i północnej było w okresie poprzedzającym budowę stałych struktur administracyjnych stacjonowanie znacznych sił militarnych na obszarze domeny rodu, który przejmował naczelną władzę, jak w Polsce ród Piastów, w Czechach – Przemyślidów, na Węgrzech – Arpadów. Rolę przewodnią w ramach sił wojskowych młodych państw Europy środkowej odgrywała rozmieszczona w większych grodach drużyna stanowiąca podporę władzy.
Grody wraz z otaczającymi je osadami powstawały w wyniku decyzji planowej, podejmowanej przez władców. Świadczy o tym zarówno fakt ich lokalizacji, trafnej z punktu widzenia kontroli szlaków komunikacyjnych (np. większych rzek) i głównych terytoriów osadniczych. Grody państwowe budowano w centrach zgrupowań osadniczych (jedynie w pojedynczych przypadkach powstawały w pustce i z czasem stawały się centrami dla skupionego przy nich osadnictwa).
O ile jeszcze w początkach XX wieku historycy nie mieli większych wątpliwości, co do roli grodów w państwie Piastów (X-XIII w.) to począwszy od 2 połowy XX wieku mamy do czynienia z ożywioną dyskusją na ten temat w której coraz większą rolę odgrywają źródła archeologiczne. Większość mediewistów w publikacjach z lat 60-70tych XX wieku podkreślała rolę grodów jako miejsc produkcji i wymiany. Grody miały być, zależnie od autora, ewolucyjnymi poprzednikami średniowiecznych miast lokacyjnych lub nawet stanowić nieco tylko odmienną formę miasta średniowiecznego (tzw. teoria grodu-miasta). Równolegle, funkcjonowała teoria przypisująca organizacji grodowej rolę szkieletu administracji państwowej, grodów-zbiornic danin, w których stacjonowały załogi rycerskie i urzędnicy księcia – władcy państwa. Spór o rolę grodów w państwach wczesnośredniowiecznych Europy Środkowej to jednocześnie spór o akceptowalny, w świetle istniejących źródeł pisanych i archeologicznych, model społeczeństwa wczesnośredniowiecznego w tym rejonie Europy.
Zamierzona konferencja ma dotyczyć zarówno nowych źródeł, szczególnie archeologicznych, jak i ich nowych interpretacji.


Prof. dr hab. Sławomir Moździoch Dr Krzysztof Czapla

Instytut Archeologii i Etnologii PAN Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Oddział we Wrocławiu w Głogowie



Program konferencji
 
„FUNKCJE GRODÓW W PAŃSTWACH WCZESNOŚREDNIOWIECZNEJ
EUROPY ŚRODKOWEJ”.
Społeczeństwo, gospodarka, ideologia
 
28.04.2011 

10:00-13:00 Przyjazd uczestników 
13:00-14:15 – Obiad 
14:15-14:30 Otwarcie konferencji 
Rektor PWSZ w Głogowie -prof. Stanisław Czaja 
Dyrektor IAiE PAN – prof. Andrzej Buko 
Prezydent Miasta Głogowa – Jan Kazimierz Zubowski 
Starosta Głogowski -Rafael Rokaszewicz 

I. Urbs Glogua – gród głogowski we wczesnym średniowieczu 
Prowadzący obrady: prof. Leszek Slupecki 

14:30  Dariusz Czaja (Głogów) 
Funkcje grodów warownych w państwie pierwszych Piastów na przykładzie Głogowa 

14:50  Zenon Hendel (Głogów) 
Głogowski zespół  grodowy w X-XII w. 

15:10  Krzysztof Czapla (Głogów) 
Zaplecze osadnicze grodu w Glogowie 

15:30  Wiesław Maciuszczak (Głogów, Lublin) 
Od grodu do obronnego miasta. Okres przejściowy na przykładzie Głogowa 

15:50 – 16:15 Dyskusja i kawa 
II. Gród jako element systemu (społeczeństwo, gospodarka, ideologia) 

16:15  Andrzej Buko (Warszawa) 
Grody okresu przedpaństwowego na ziemiach polskich w kontekście ich zróżnicowań 
regionalnych 

16:35  Stanisław Rosik (Wrocław) 
Civitas w przekazach o wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyźnie -gród czy miasto... oraz inne inspirujące dylematy 

16:55 Przemysław Wiszewski (Wrocław) 
Grody jako ośrodki władzy w źródłach historiograficznych śląskiego średniowiecza 

17:15 – 17:40 Dyskusja i kawa 

17:40 Daniel Makowiecki (Toruń) 
Znaczenie grodów w rozwoju strategii gospodarowania zwierzętami we wczesnym średniowieczu. 

18:00  Ewa Czaińska (Głogów) 
Znaczenie gospodarcze grodów w państwach wczesnośredniowiecznej Europy Środkowej 

18:20 Kinga Zamelska-Monczak (Poznań) 
Gród w Santoku w świetle nowszych ustaleń archeologicznych 

18:40 Kazimierz Grążawski (Olsztyn) 
Militarne funkcje grodów kasztelańskich na północnych rubieżach państwa piastowskiego 

19:00 – 19:30 Dyskusja i kawa 

19:30  Kolacja 

29.04.2011 

8:00-9:00 – Śniadanie 

Prowadzący obrady: prof. Marta Młynarska-Kaletynowa 

9:00 Jiří Macháček (Brno) 
Velkomoravský hrad jako socio-ekonomický systém. Od vzniku po kolaps 

9:20  Tomáš Klír – Pavla Tomanová (Praga) 
Vnitřní struktura raně  středověkých opevněných areálů  centrálních lokalit a jejich nejbližšího zázemí. Kouřim – Sv. Jiří 

9:40 Ivana Boháčová (Praga) 
Počátky raného českého státu v archeologických pramenech 

10:00 Rudolf Procházka (Brno) 
Výpověd archeologických pramenů k funkci raněstředověkých center 11.a 12. století 
na příkladu Brna a Přerova 

10:20 – 10:45 Dyskusja i kawa 

10:45 Martin Ježek, Ladislav Varadzin (Praga) 
Poznámky k funkci raně středověkých hradů v Čechach 

11:05 Pavel Kouřil, Jana Gryc (Brno) 
Hrady 10. -12. století na severní Moravě a ve Slezsku (vznik, vývoj, funkce a postavení v sídelní struktuře). 

11:25 Ivo Štefan (Praga) 
Konec hradské organizace a archeologie. „Dark age“ mezi raným a vrcholným středověkem 

11:45 – 12:05 Dyskusja i kawa 

Prowadzący obrady: prof. Andrzej Buko 

12:05 Wojciech Chudziak (Toruń) 
Geneza i funkcja grodów średniej i małej wielkości na Pomorzu w IX-Xwieku -nowe pytania -stare problemy 

12:25 Andrzej Janowski (Szczecin) 
Chronologia i funkcje wczesnośredniowiecznych grodów nadwiślańskich na Pomorzu Wschodnim -Terra incognita.

12:45 Władysław Duczko (Pułtusk) 
Wczesnośredniowieczne grody w Skandynawii 

13:05-13:30 Dyskusja 

13:30 -15:00 Obiad 

15:00 Jacek Poleski (Kraków) 
Stolice, kasztelanie, strażnice -wczesnośredniowieczne grody państwowe na terenie Małopolski 

15:20 Sławomir Moździoch, Magdalena Przysiężna-Pizarska (Wrocław) 
Grody wczesnopiastowskie na Śląsku -geneza i funkcje 

15:40 Michał Brzostowicz (Poznań) 
Schyłek organizacji grodowej w Wielkopolsce 

16:00-16:25 Dyskusja i kawa 

III. Gród jako stanowisko archeologiczne (metodologia badań, interpretacje)– exempla 
Prowadzący obrady: prof. Wojciech Chudziak 

16:25 Przemysław Urbańczyk (Warszawa) 
Narracja stratygraficzna a narracja historyczna na przykładzie badań grodu w Czersku 

16:45 Elżbieta Kowalczyk (Warszawa) 
Grody Wysoczyzny Kolneńskiej 

17:05 Ewa Marczak-Łukaszewicz (Warszawa) 
Wyniki badań archeologicznych na grodzisku w Podebłociu woj. Mazowieckie 

17:25 – 17:50 Dyskusja 

17:50 Joanna Kalaga (Warszawa) 
Zapomniany gród Sutiejsk-Sąsiadka 
18:10 Karol Kollinger (Rzeszów) 
Tzw. Grody Czerwieńskie w źródłach historycznych. Obecny stań badań 

18:30-19:00 Dyskusja 

19:00 Kolacja 

30.04.2011 

8:00-9:00 - Śniadanie 

Prowadzący obrady: prof. Przemysław Urbańczyk 

9:00 Bartłomiej Sz. Szmoniewski, Anna Tyniec (Kraków) 
Uwarunkowania środowiskowe osadnictwa wczesnośredniowiecznego na przykładzie grodzisk małopolskich w Stradowie i Szczaworyżu 

9:20 Tadeusz Baranowski (Warszawa) 
Gród w Kaliszu w świetle najnowszych badań 
9:40-10:00 Dyskusja i kawa 

10:00 Stanisław Firszt (Jelenia Góra) 
Gród piastowski w Jeleniej Górze? – stan badań 

10:20 Krzysztof Demidziuk (Wrocław) 
„Kartoteka grodzisk śląskich Maxa Hellmicha” 

10:40 Paweł Rzeźnik (Wrocław) 
Funkcja grodu wrocławskiego na Ostrowie Tumskim w świetle importów ceramicznych (X-XIII w.) 

11:00 Aleksandra Pankiewicz (Wrocław) 
Najstarszy Wrocław- jego zaplecze i środowisko kulturowe w świetle badań ceramiki 

11:20 Sylwia Rodak (Wrocław) 
Podstawy datowania grodów z końca X – początku XIII wieku na Dolnym Śląsku 

11:40-12:00 Dyskusja i kawa 

12:00 Dominik Nowakowski (Wrocław) 
Wyniki nowych badań wykopaliskowych grodu w Chobieni na Śląsku 

12:20 Justyna Kolenda (Wrocław) 
Gród w Miliczu świetle nowszych badań archeologicznych 

12:40 Krystian Chrzan (Wrocław) 
Wczesnośredniowieczne grodzisko w Lelikowie pow. Milicz w świetle najnowszych badań 
archeologicznych 

13:00 Maciej Przybył (Poznań) 
Problem identyfikacji i lokalizacji XIII w. grodów kasztelańskich w Wielkopolsce 

13:20 Dyskusja i kawa 

13:40 Zakończenie konferencji 


Miejsce obrad: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa ul. Piotra Skargi 5 
Głogów, 28-30.04.2011 r. 




Akurat dla mnie wypada w najgorszym czasie, nawet nie będę ani razu (chyba), bardzo tego żałuję bo temat dla mnie bardzo interesujący :-(
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-04-28, 22:48   

Mi się akurat udało dotrzeć na ten blok "głogowski" ;-) ...myślę, że 20 min. na wystąpienie to wystarczająca ilość czasu, żeby postawić dobrą puentę, jednak się nie doczekałam. Niestety analizując referaty dot. prac archeologicznych ma się wrażenie, że drepatamy w miejscu... Wszystko gdzieś już było i obiło się o uszy. Brak ciągle konkluzji - zresztą jak w przypadku całokształtu wiedzy na temat przeszłości miasta. Dziwi mnie, że nikogo nie dziwi, że np. w historii Głogowa mówi się o marchii, albo że miasto powstawało po tej stronie rzeki, po której powstawało... ;-) No ale cóż, ja jestem tylko politologiem :mrgreen:
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-05-01, 12:57   

Byłem obecny na dwóch dniach konferencji. Przeczucia mam dość ambiwalentne - zarówno interesująco, jak i nudno. Najciekawsze były bynajmniej wykłady i referaty dotyczące rezultatów prac archeologicznych na danym stanowisku.

Alicja napisał/a:
Mi się akurat udało dotrzeć na ten blok "głogowski" ...myślę, że 20 min. na wystąpienie to wystarczająca ilość czasu, żeby postawić dobrą puentę, jednak się nie doczekałam. Niestety analizując referaty dot. prac archeologicznych ma się wrażenie, że drepatamy w miejscu... Wszystko gdzieś już było i obiło się o uszy. Brak ciągle konkluzji - zresztą jak w przypadku całokształtu wiedzy na temat przeszłości miasta.


Właściwie brakowało mi tego samego :-| .
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2011-05-02, 15:10   

Byłem przez trzy dni na większości wykładów. Dla mnie nie była to pierwsza - NAUKOWA - konferencja. Spodziewałem się i dowiedziałem się tego czego chciałem. A najbardziej zainteresowały mnie tematy o grodzie w Sąsiadce i badania archeozoologa, prof. Daniela Makowieckiego. Z tym ostatnim umówiłem sie na jego ewentualny wykład w Głogowie. Jeżeli chodzi o blok I - głogowski - to miał dwie odsłony. Szkoda, ze poza naukowcami niewiele osób dotrwało do odsłony II - dyskusji po godz. 18.00. Min profesor Urbańczyk z Warszawy dostrzegł pozytywne i nowe ujęcia w jednym z referatów. wspólnie też zmusiliśmy naszych archeologów do wysiłku. jeszcze musimy zmusić do szybszego niż dotychczas publikowania wyników badań. Natomiast badania grodowe w Głogowie jeszcze nie zostały zakończone - podejrzewam, ze czeka nas kilka niespodzianek.

W konferencji uczestniczyła wielopokoleniowa plejada polskich archeologów i historyków-mediewistów. Chwałą - przede wszystkim dr Czapli za zgromadzenie tych gości na czele z prof. Młynarską-Kaletynową, Buko, Słupeckim, Chudziakiem, Urbańczykiem i innymi.
Mediewistyka i towarzysząca jej archeologia to trudna dziedzina - głównie nudna - słusznie zauważył Ślązak. Są relacje, dociekania i prezentacje, z których nie da się zrobić show.
Ale ja wracam do moich żołnierzy i fortyfikacji.
Pozdrawiam
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-12-04, 22:19   

Mam dla Was świetną wiadomość, a w zasadzie to przekopiuję maila:

Cytat:
Szanowni Państwo !

Instytut Archeologii i Etologii PAN we Wrocławiu oraz Państwowa Wyższa
Szkoła Zawodowa w Głogowie zapraszają na spotkanie promujące dwie
publikacje:

1. Czapla K. Dziadoszanie. Plemię zamieszkujące ziemię głogowską w X wieku.
Głogów 2014
2. Funkcje grodów w państwach wczesnośredniowiecznej Europy Środkowej.
Społeczeństwo, gospodarka, ideologia. (red.) Chrzan K., Czapla K.,
Moździoch S. Wrocław – Głogów 2014

Spotkanie odbędzie się dnia 12 grudnia 2014 r. o godz. 12.00 w czytelni
Biblioteki PWSZ w Głogowie.

Wprowadzenia w temat badań archeologicznych wczesnego średniowiecza dokona
prof. Sławomir Moździoch, który wygłosi krótki wykład „Pomiędzy
interdyscypliną a rzeczywistością. Badania polskiej archeologii wczesnego
średniowiecza”.

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby !


Jest więc wreszcie długooczekiwane wydawnictwo pokonferencyjne, szkoda że o tej godzinie jestem w pracy, ale na pewno sobie zamówię.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-12-09, 16:20   

Jest i okładka

_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła