Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia pewnego grobu.
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-07-04, 12:21   

Przy okazji na FB jest między innymi taki wpis:
Cytat:
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Wałbrzychu
DAWNA SZKOŁA KATOLICKA

Budynek dawnej szkoły katolickiej z około 1898 r. (?). W niej to prawdopodobnie uczył Julius Blaschke, tuż po ukończeniu Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego we Wrocławiu. Pochodził z Kostomłotów, a zmarł i został pochowany w Głogowie.

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=249151795272802&id=145777265610256&set=a.145935308927785.1073741826.145777265610256&source=46&refid=17

dawna-szkola-katolicka-walbrzych-blaschke.jpg
Dawna szkoła katolicka w Wałbrzychu w której prawdopodobnie uczył Julius Blaschke.
Plik ściągnięto 12279 raz(y) 11,77 KB

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-07-05, 19:01   

Brawo Tadek, dobre oko - ciekawa informacja.
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-07-06, 01:26   

Cytat:
Myślę że to "nie przejdzie". Wyobraź sobie uczucia (i zapewne sprzeciw) rodziny której ukochana osoba jest pogrzebana w tym samym grobie co "jakiegoś-tam-Niemca".


Uprzedzając ewentualne kontrowersje.
Myślę, że nikt nie powinien mieć problemu z tablicą upamiętniającą regionalistę, kompozytora utworów organowych i badacza twórczości Chopina.


źródło: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-07-06, 13:20   

Geschichte der Stadt Glogau und des Glogauer Landes - całe i kompletne 562 strony.
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-07-06, 20:43   

Kwestia lokalizacji.

Wiele wskazuje na to, że Blaschke został pochowany na północnej ścianie cmentarza a konkretnie w miejscu odpowiadającym dzisiejszej kwaterze 12, rząd 1, przy lokalizacji dzisiejszych grobów 148-150.

Spójrzmy co dzieje się w tym miejscu z murem i porównajmy to z chyba jedynym dostępnym zdjęciem grobu Blaschke.






Co myślicie? Mi wydaje się, że dowody na taką lokalizację są mocne.

Niestety ta lokalizacja jest problematyczna. Tablica w tym miejscu stanowiłaby rzeczywiście chyba zbyt przesadną dominantę nad stojącymi z przodu grobami, które przede wszystkim są bardzo niskie.

Nic to, jutro lub we wtorek wypuszczę pismo do zarządcy z zapytaniem o: a) możliwość ufundowania tablicy, b) wskazanie możliwej lokalizacji. Podejrzewam jednak, że szykuje się tutaj lekka formalno-prawna przepychanka, ponieważ SITA zarządza cmentarzem w imieniu Gminy Miejskiej i.t.d.. Zobaczymy.
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-07-07, 08:55   

urbweb.pl napisał/a:
Myślę, że nikt nie powinien mieć problemu z tablicą upamiętniającą regionalistę, kompozytora utworów organowych i badacza twórczości Chopina.


Zacznijmy tą wyliczankę od znanego i miłościwie nam panującego dyrektora LL.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-05, 15:06   

urbweb.pl napisał/a:
wypuszczę pismo do zarządcy z zapytaniem

Wypuściłeś?
Wpuściłeś z powrotem z odpowiedzią?
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-05, 20:36   

Wypuściłem, gdybym dostał odpowiedź, wpuściłbym spowrotem z odpowiedzią, wypuszczę znowu - tym razem ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-09-05, 22:34   

zadałeś im za trudne zadanie! Gdzie przed wyborami z takim pytaniem :-P
_________________
 
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-05, 23:56   

Nio, wybory są tutaj kluczem, najbardziej podobał mi się Chruszcz w TV Master. Chłopaki robią w sumie fajne rzeczy, ale urzeka mnie cytat "... że, Głogów jest polskim miastem i o fundamencie polskiego miasta stanowi tylko jedna data, data obrony Głogowa o której wie każdy w Polsce, nikt w Polsce nie wie o tym, że Głogów był miastem napoleońskim, że Głogów był miastem Twierdzą, a nie daj boże jak to się dzieje ostatnio dzieje, i to mnie chyba najbardziej irytuje, że Głogów jest coraz bardziej kojarzony jako Festung Glogau, jako niemieckie miasto. A my, Polacy, powinniśmy dbać tutaj o polską spuściznę historyczną miasta". Nie, żebym był germanofilem, bo moja "Złożona historia pewnego pomnika" pokazuje, że mam poniekąd podobne intuicje, ale jednak przy takiej wypowiedzi czuję się delikatnie obrażony, bo jeśli nikt w Polsce nie wie o tym, że Głogów był miastem napoleońskim i Twierdzą, to znaczy, że jestem nikim, tak jak kilka innych osób na tym forum i w Głogowie całym :) A szkoda, bo "Marzyli tylko o Wolnej Polsce" to całkiem dobry dokument...

Cała intelektualna przedwyborcza wypowiedź:

http://www.tv.master.pl/i...7,ONI-PAMIETAJA

Szanujmy się qva - nawet pomimo różnic...
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-09-06, 20:06   

Klasyczna retoryka polskiego nacjonalisty. Posługiwanie się argumentami stosowanymi przez dobre kilkadziesiąt ponurych lat - myślę, że każdy z nas doskonale wie, o czym mówię - jest dowodem najwyższego stopnia głupoty rzeczonego pana. Argumenty te przyczyniły się do niezliczonych aktów gwałtu, mordu, bezczeszczenia, szabru i dewastacji dziedzictwa kulturowego - co niestety, zdarza się po dziś dzień. Reprezentowanie takiej postawy udowadnia wyłącznie, że Śląsk - włącznie z Głogowem - nigdy nie powinien znaleźć się w granicach Polski. Na szczęście, wierzę w mądrość współczesnych mieszkańców nadodrzańskiej krainy - gotowych zaakceptować i przyjąć bogaty, wielokulturowy spadek, który znajduje się w ich dłoniach.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-09-09, 09:08   

Wracając do Blaschkego i jego upamiętnienia, bez wątpienia temat nie jest wygodny. Zapewne ciężko się będzie do niego z marszu ustosunkować naszym lokalnym dyżurnym i jedynie słusznym "patriotom", którzy pojęcia o historii nie mają, a władze miasta swoją politykę historyczną niewątpliwie opierają na ich akceptacji bądź nie. Zresztą wątpię by interesowało ich cokolwiek innego niż Żołnierze Wyklęci, bo tylko ten temat daje im do ręki narzędzie w postaci zadym, rac, krzyków, retoryki zdrady itd.... ale nam się chyba aż tak nie spieszy. Można poczekać na lepsze okoliczności przyrody ;-)
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-11-02, 11:57   

1 listopada 2016

Znicz od GFH ku pamięci J. Blaschke




 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła