Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Głogowskie przedszkole & żłobek, Fundacja hrabiny Ponińs
Autor Wiadomość
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-04-09, 22:47   Głogowskie przedszkole & żłobek, Fundacja hrabiny Ponińs

Głogowskie przedszkole & żłobek
Fundacja hrabiny Ponińskiej, Stowarzyszenie zarejestrowane (GLOGAUER KINDERKRIPPE- & SÄUGLINGSHEIM GRÄFIN PONINSKASCHE STIFTUNG E.V.) to napis, z korka porcelanowego, który zainspirował mnie do założenia tego tematu. Korek kiedyś znalazł Yedyny i temat był na forum, ale stwierdziłam, że info zgubi się pod hasłem porcelanki.... a było tam kilka ciekawych informacji, po pierwsze o samej hrabinie, a po drugie o żłobku.

o hrabinie Ponińskiej (ok. 1770 - 1859):
Cytat:
Anna z Sierakowskich Ponińska - matka dziesięciorga dzieci, jej mąż Stanisław Poniński pełnił funkcję generalnego dyrektora Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Poznaniu, którego działalność przyczyniła się do utrzymania w polskich rękach wielu majątków ziemskich. Stanisław Poniński, syn Marcelego, to napoleończyk, uczestnik kampanii 1806 - 1807, pułkownik odznaczony krzyżem francuskiej legii honorowej. Za dawne zasługi wojenne z szacunkiem tytułowano go "pułkownikiem", a jego żonę Annę "pułkownikową".


źródło

Cytat:
Być bogatą, a bogactwem się nie nadymać, być majętną, a zbytku nie znać, przepędzić młodość wśród zepsutego świata, a serca swego nie zarazić, żyć na wielkim świecie, a małymi nie pogardzać, żyć z bogatymi i żyć z uboższy mi, żyć z młodymi i żyć z podeszłymi, nikomu, najniższemu nawet słudze życia nie uprzykrzyć, a wielu osłodzić i uprzyjemnić, izaliż to małą, drobną jest rzeczą? Izaliż to w Jej stanie, w Jej położeniu jest tak pospolitem, tak powszechnem?

źródło: Mowa pogrzebowa na cześć ś. p. Anny z hrabiów Sierakowskich hrabiny Ponińskiej miana w Kościelcu dnia 8. Sierpnia 1859 przez X. Jana Chryzostoma Janiszewskiego, Gniezno 1859
w całości do wglądu tutaj: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Zdjęcia jutro :-)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła