Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tunele pod promenadą
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2007-04-19, 16:09   Tunele pod promenadą

Witam, skoro dzial ciekawostek, to na pewno na takie miano zasluguja pozostalosci tuneli kontrminowych.Gdyby ktos nie wiedzial co kryje sie pod ta nazwa - byly to tunele, czesto nie przejsciowe (takie zazwyczaj maja wysokosc 1,8m), ktore sluzyly do podejscia/podczolgania sie POD wroga (doslownie) - jesli obozowal w okolicy takiego tunelu, podlozenie ladunku, uciaczka oraz odpalenie lontu.

Ciekawi mnie ile tego typu tunelikow zachowalo sie, ile z nich bylo uzytych.
Sporo lat minelo od przebudowy fortyfikacji otaczajacych miasto i jesli wiekszosc z nich nie zostala rozebrana (w co watpie), to na pewno zostaly one ZASYPANE.I jezeli znajduja sie one na poziomie fosy miejskiej, to znajduja sie jakies 4-5 metrow pod ziemia.I nawet jesli w okolicy stawiane sa nowe, podpiwniczone budowle, to i tak raczej niemozliwe jest TRAFIENIE na taki tunel.
W zalaczniku skan znanej -chyba wszystkim zainteresowanym- xiazki z planem Glogau - zwroccie uwage na tunele wychodzace takze ze Sterna :-D

tunele.JPG
Plan.
Plik ściągnięto 667 raz(y) 247,92 KB

 
 
Krzysiu 
IR Alt Kreytzen


Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 36
Skąd: Świdnica
Wysłany: 2009-03-08, 16:03   Re: Tunele pod promenadą

glogau napisał/a:
Witam, skoro dzial ciekawostek, to na pewno na takie miano zasluguja pozostalosci tuneli kontrminowych.Gdyby ktos nie wiedzial co kryje sie pod ta nazwa - byly to tunele, czesto nie przejsciowe (takie zazwyczaj maja wysokosc 1,8m), ktore sluzyly do podejscia/podczolgania sie POD wroga (doslownie) - jesli obozowal w okolicy takiego tunelu, podlozenie ladunku, uciaczka oraz odpalenie lontu...

Jedna uwaga - chodniki kontrminowe nie służyły do wysadzania w powietrze obozowisk przeciwnika. Służyły, jak sama nazwa wskazuje, do niszczenia jego robót minerskich, czyli tuneli, podkopywanych pod wały. Z plany widać jasno, ż te korytarze rzadko mają długość większną niż 50 mtrów. Trudno obie wyobrazić przeciwnika, który obozuje sobie na stoku bojowym twierdzy.

Chodniki kontrminow rzadko miały więcej niż metr wysokości. Ja przez większość ganków nie jestem w stanie się przecisnąć. Większe były tylko strefy wejściowe. Chodzi o to,że im większy chodnik, tym większa część energii wybuchu wraca w stronę twierdzy, a miała działać w drugą stronę.

Chodników kontrminowych nie burzono i nie zasypywano. Były zbyt głęboko, żeby je burzyć, i zbyt małe, by je zasypywać. Na dodatek słabej kontrukcji. Po prostu pozostawiano je bezpańskie. Tam, gdzie grunt jest dobry, mogły rzetrwać, tam gdzie niekorzystny - po prostu się pozawalały.

Najbardziej rozwinęte systemy chodników zaprojektowano w Kłodzku i Świdnicy: http://picasaweb.google.p...826145453166546
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-03-31, 19:04   

Mnie interesuje jedno, czy nie warto by zrobic sondowania archeologicznego pod parkiem "Promenada", na mapach z XVI wieku wyraźnie widać, że w tym miejscu była gęsta zabudowa kamieniczna zwłaszcza w pobliżu ulicy wałów Boelsława Chrobrego i Krzywoustego.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-03-31, 20:54   

Warto by przekopac cale miasto, co najmniej do glebokosci 5 metrow!
Zabudowa byla, owszem, ale:

"Przy zakładaniu głównego wału, który przytykał do starego muru miejskiego oraz okopów przed bramami - gubernator przystąpił do dzieła z największą bezwzględnością. Wszystkie budynki, stojące w drodze, zostały bezwzględnie zerwane, odbudowa częściowo pożarami zniszczonych przedmieść na lewym brzegu Odry została zakazana, gruzy oraz uzyskany z rozburzenia dotąd nie naruszonych budynków materiał zużyto do budowy fortyfikacji.
Rada miasta wniosła natychmiast pretensje przeciw tego rodzaju samowoli i zaznaczyła, że wały zostały założone za blisko miasta i brakuje także miejsca do przyjęcia wystarczającego garnizonu. Lecz wszystkie te przedstawienia były bezskuteczne, a także prośby magistratu, by fortyfikacje przesunąć dalej"

Julius Blaschke "Historia miasta Głogowa i Ziemi Głogowskiej"
I dalej wzmianka o samej Promendzie (ten sam pisarz):

"Okres brązu przypada pomiędzy 2000-500 lat przed Chr. Z tego okresu istnieją w Głogowie dwa wykopaliska. Jedno to 2-stronnie owalna, ostro zakończona siekierka z brązu o formie, która występuje tylko na Śląsku. W 1912 znajdowała się w muzeum ludoznawczym w Berlinie, drugie- duże naczynie gliniane, zawierające 10 płaskich siekier, 2 naramienniki i 32 pierścienie otwarte różnej formy i wielkości z brązu. To ostatnie natrafiono w 1895r. na terenie ogrodu przy dawnej promenadzie (dziś ul. Daszyńskiego). Jest to jedno z największych wykopalisk na Śląsku o tym charakterze".

Poza tym zakladam, ze w samej Promenadzie lezy jeszcze mnostwo kul armatnich.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła