Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
A gdybyż Napoleon w Głogowie zginąć miał - ARTYKUŁ
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-02-17, 10:10   A gdybyż Napoleon w Głogowie zginąć miał - ARTYKUŁ

http://peku.pl/254/a-gdyb...wie-zginac-mial
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-02-17, 23:52   

Moją uwagę przykuło kolejny raz samodzielne przemyslenie autorki
Cytat:
W ciągu trzech tygodni zginęło nie więcej niż 1% obrońców miasta, za to aż 10% zdezerterowało i przeszło na stronę Francuzów (to się dopiero nazywa ‘lokalny patriotyzm’!

Nie jestem dobra w liczbach, nie wiem też skąd te dane w art. ale spokojnie mogę powiedzieć, że miasto zamieszkiwali Polacy (i inne nacje), którym z Napoleonem było bardziej po drodze niż z Prusakami... więc, jakby to powiedzieć, ironia wydaje się nie namiejscu

Cytat:
Tym razem [12.12.1812] nikt nie wiwatował na jego cześć, nie było bram triumfalnych czy iluminacji.

śmiem wątpić czy kiedykolwiek w Glogau było inaczej ;-)

No i powaliło mnie pytanie kończące artykuł :-P
_________________
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-02-18, 00:25   

Alicja napisał/a:
No i powaliło mnie pytanie kończące artykuł :-P

Zaiste, jest powalające. :D

A całości nawet nie chce się komentować. Bo po co? Uśmiechnąć się tylko pod nosem, pokiwać głową i wzruszyć ramionami. A potem zapomnieć.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-02-18, 08:53   

Dezercje były masowe bo dużą część żołnierzy stanowili Polacy w Wielkopolski, na Wielkopolsce ogłoszono powszechne poparcie dla Napoleona i zaczęły się ruchy powstańcze przeciwko rozbiorowi Polski. Liczby o stopniu dezercji w przybliżeniu były prawdziwe i dotyczyły wojska nie mieszkańców.

Wiwatowanie na cześć Napoleona było lecz to głównie za sprawą wojska napoleońskiego, które wówczas było gospodarzem twierdzy. Do tego należy dorzucić jeszcze zarząd i biurokrację która z obowiązku musiała wiwatować na cześć "chlebodawcy".

Należy też zwrócić uwagę na nowe trendy polityczne i społeczne które niosły ze sobą wojska napoleońskie, wielu ludzi w Napoleonie upatrywało zmiany społeczne, idee rewolucji były bliskie wielu osobom których los do tej pory był bardzo zależny od władz centralnych i lokalnych bez praktycznie własnych uprawnień obywatelskich. Napoleon wygrywał między innymi dzięki oferowaniu władzy obywatelskiej na miejsce tyranii monarchów. Nie wygrywały tylko armie ale też ideologia.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Krzysiu 
IR Alt Kreytzen


Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 36
Skąd: Świdnica
Wysłany: 2012-02-18, 22:00   

Dezercje się zaczęły głównie z powodu zimna i głodu. Trzeba też pamiętać, że w pruskiej piechocie obcokrajowcy mieli stanowić conajmniej 1/3 stanu, a w wielu przypadkach ponad połowę. Jeśli więc z regimencie, składającym się w 50% z Polaków ucieka 10%, to znaczy, że 4/5 Polaków jednak zostało w garnizonie. Widocznie tworzenie armii polskiej w Wielkopolsce nie zostało uznane za tak ważne wydarzenie, aby ryzykować życie. O słabej popularności akcji wojskowej Dąbrowskiego i Wybickiego świadczy najlepiej fakt dużych trudności w formowaniu tych oddziałów - zgłaszało się niewielu ochotników, i na samym początku trzeba było Legię Poznańską uzupełniać jeńcami pruskimi oraz żołnierzami Legii Północnej gen. Zajączka. Podobnie zresztą było na południu Śląska - zaciąg do Legii Nadwiślańskiej okazał się tak znikomy, że Napoleon rozkazał wysłać 5000 rekrutów z Warszawy, aby sformować dwa pułkie piechoty.

Wydarzenia te wskazują, że przynajmniej w 1807 r. entuzjazmu wsród Polaków nie było, wbrew temu, co przyjęło się powszechnie uważać. W oblężonej twierdzy Koźle to żołnierze pochodzenia polskiego pilnowali innych przed dezercją - w tym rodowitych Prusaków. Z całkiem drugiego końcaPolski można podać inny przykład - późniejszy generał Józef Sowiński, ten poległy w okopach Woli w 1831 r., służył jako oficer artylerii w armii pruskiej - i nie do 1807 r., a do połowy 1811. Wybicki też grzecznie siedział pięć lat we Wrocławiu, jak się obraził na Napoleona.

Wiwatowanie na cześć Napoleona było, i przynajmniej na początku było ono autentyczne (co wynikało z tego, co Tadeusz pisze w ostatnim akapicie). Wystarczy poczytac, jak witała Napoleona ludność Berlina - sam cesarz był oburzony jej nielojalnością wobec Fryderyka Wilhelma. Rychło jednak planowy rabunek Prus obrócił wszystkich przeciwko okupantom - stąd tak wielki wybuch patriotyzmu pruskiego w 1813 r.

Sama teoria o domniemanym zamachu w Głogowie to kompletna bzdura. Po pierwsze, Napoleon porzucił armię i zdążał w zasadzi bez eskorty do Paryża. Raczej trudno byłoby go w sposób planowy gdzień namierzyć. Po drugie, mało rozsądne jest przeprowadzanie zamachu w twierdzy, bronionej przez lojalny garnizon - znacznie łatwiej byłoby go dorwać po drodze. A najłatwiej poczekać - i załatwić go w Paryżu.
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-02-19, 01:48   

Mając na uwadze wszystkie kwestie podniesione przez Tadeusza i Krzysia, należy zwrócić uwagę na fakt, że Autorka artykułu uważa, że dezerterami byli Prusacy, czy też rodowici mieszkańcy Śląska, o czym świadczy jej podkreślenie o patriotyźmie lokalnym. To z kolei jest kolejnym dowodem na to, że nie wie o czym pisała.
Poza tym dziesięcioprocentową dezercję nie można raczej nazwać masową.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła