Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Głogowskie Zoo
Autor Wiadomość
PaulDeter 


Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Glogau/Breslau
  Wysłany: 2011-10-07, 02:03   Głogowskie Zoo

Nie wiem czy już trafiliście kiedyś na tę stronę. Ja od jakiegoś czasu poszukiwałem informacji o głogowskim zoo...Bardzo się namęczyłem, niestety strona po niemiecku. Próbowałem coś przetłumaczyć ale moje starania okazały się nieudolne więc wrzucam linka jeżeli ktoś będzie zainteresowany. Mam nadzieję, że taki temat na forum się jeszcze nie pojawił, i że nie zdublowałem :) pozdrawiam

http://www.glogauerheimat..._in_Glogau.html

NGA11_06Tiergarten_Glogau.tif.jpg
Pocztówka z ZOO
Plik ściągnięto 3031 raz(y) 43,16 KB

_________________
Xandir85
 
 
PaulDeter 


Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Glogau/Breslau
Wysłany: 2011-10-07, 02:26   

Początkowo mini zoo założone w 1936 posiadające akwarium, terrarium i klatkę mieściło się w fosie - posiadało węże, ropuchy, żaby, wiewiórki, wrony i myszołowy. Głogowianie bardzo lubili to miejsce i ratowali je drobnymi datkami. Następnie w 1939 roku zoo zostało przeniesione gdzieś w okolice Ludendorffstrasse dawniej Viktoriastraße. Mniemam, że to gdzieś w parku koło dzisiejszej ul. Budowlanych. Cyba w okolicy cukierni Sobonia. Jeżeli będziecie czytali ten tekst, jest w nim bardzo ciekawy kawałek tekstu dedykowany niegrzecznym głogowskim małpom :). Wyczytałem też że trzymano niedźwiedzie, lisy, wilki, wydry, hieny, sarny, dzikie konie, dziki, szopy pracze, psa Dingo, świnki morskie, ptactwo domowe oraz Lynx (http://pl.wikipedia.org/wiki/Lynx_%28rodzaj%29), który wyglądał, jak w tekście piszą, niemal jak tygrys. Posiadano dość dużą kolekcję motyli i chrząszczy, ale również egzotycznych papug. Niestety koniec wojny przyniósł też koniec głogowskiego zoo :evil: Klatki zostały otwarte, niebezpieczne i drapieżne zwierzęta rozstrzelali żołnierze Wehrmachtu, a inne wypuszczono na wolność... Mieszkając w Głogowie przez 24 lata zawsze, ale to zawsze zastanawioło mnie dlaczego władze miasta nie zdecydowały się na utworzenie zoo, np. w parku przy Wałach Chrobrego :) szkoda, że głogowskie zoo to był tylko krótki epizod w historii naszego miasta.
_________________
Xandir85
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-07, 07:36   

Zwierzyniec głogowski znajdował się w parku obok Fortu Stern, wejście główne było mniej więcej na przeciw blokhausu do ognia bocznego. Zdjęcia z wykopalisk pozostałości są w temacie:
http://www.gfh.glogow.pl/viewtopic.php?t=438
nawet z pokazaniem na mapie.
Aktualnie miejsce to jest przy ulicach: Wały Chrobrego i Rudnowskiej.
Nie znam języka niemieckiego (kiedyś się go uczyłem ale nie nauczyłem) więc posiłkuję się tłumaczem Google:
http://translate.google.p..._in_Glogau.html
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-07, 09:33   

Podobne mini ZOO maja w Bialymstoku, w parku miejskim. Tu nic sie nie zrobi, bo sie nie bedzie oplacalo, a ludzie moga sobie zwierzeta w TV poogladac. Druga istniejaca pocztowka z naszego ZOO:

_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-07, 11:47   

Dodam jeszcze, że w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku był pomysł aby w Głogowie powstało mini - zoo. Pomysł oczywiście nie doszedł do skutku.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-07, 12:11   

teraz jeden z kandydatów na posła też obiecuje :lol:
_________________
 
 
 
PaulDeter 


Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Glogau/Breslau
Wysłany: 2011-10-07, 13:41   

Jednak wydaje mi się, że pomysł by przeszedł i wcale nie byłoby to nudne, wystarczyłoby postarać się o kilka ciekawych gatunków... Patrząc chociażby na Wrocław, w którym mieszkam w niedzielę w kolejce do zoo ustawiają się dzikie tłumy :) serio kolejka w godzinach szczytu ma ok. 100 metrów :). Sam bywam w zoo praktycznie co 2 tygodnie. Hmm jak będę miał kasę to otworzę zoo w Głogowie hehe. TadeuszFantom dzięki za dokładne info na temat lokalizacji, glogauYedyny dzięki za zdjęcie :)
_________________
Xandir85
 
 
PaulDeter 


Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Glogau/Breslau
Wysłany: 2011-10-07, 13:42   

Nawet Leszno ma swoje:

http://picasaweb.google.c.../MiniZOOLeszno#
_________________
Xandir85
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-10-07, 18:54   

PaulDeter napisał/a:
Nawet Leszno ma swoje:

http://picasaweb.google.c.../MiniZOOLeszno#


Nie rozumiem "nawet" ;-)

Leszno ma drugie najstarsze ZOO na ziemiach obecnie należących do Polski, więc będzie utrzymywane siłą tradycji, choćby było nieopłacalne. A jest z tym problem, choć dzieciaki uwielbiają tam rodziców wyciągać.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
PaulDeter 


Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Glogau/Breslau
Wysłany: 2011-10-07, 20:09   

Jak to drugie :)? A Toruń, Wrocław, stare zoo w Poznaniu :) a z tym nawet chodziło mi o wielkość miasta, porównywalną do naszego.
_________________
Xandir85
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-07, 20:18   

PaulDeter, wyszukaj sobie filmow uzytkownika "GlogauY" na Youtube, tam umiescilem jakis czas temu filmik z serii "Miasto Nieznane 4" i jest tam mniej wiecej to w temacie ZOO, o czym piszemy w tym wątku.
_________________

 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-10-07, 22:09   

PaulDeter napisał/a:
Jak to drugie :)? A Toruń, Wrocław, stare zoo w Poznaniu :) a z tym nawet chodziło mi o wielkość miasta, porównywalną do naszego.


Wymienione miasta mają młodsze ogrody zoologiczne od Leszna. Mowa o wieku nie o wielkości.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
PaulDeter 


Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Glogau/Breslau
Wysłany: 2011-10-07, 22:27   

Leszno - 1903, Wrocław - 1865, Toruń - 1797 i Poznań - 1875 :). glogauYedyny dzięki, spojrzę :)

http://mrowkojad.wordpres...ini-zoo-leszno/
_________________
Xandir85
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-10-07, 22:44   

ok
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła