Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ZIMA w Twierdzy Głogów 2011 !!!
Autor Wiadomość
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-18, 17:06   

Jeśli zaś chodzi o Śląską Bibliotekę Cyfrową, to podany przez Ciebie link prowadzi jedynie do okładki książki Hoffmanna, o której wspominasz. Biblioteka nie reaguje na maile i taki stan rzeczy trwa już od kilku miesięcy. Jakby co dysponuję zarówno oryginałem jak i jego kserokopią...

PRZEMYSŁAW LEWICKI
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-18, 19:53   

do Tadeusz Fantom:

Tablica na dawnej siedzibie Christlische Gemeinschaft:

9 sierpnia 1909

9 Jerozolima zaś będzie radością, chwałą i dumą wśród wszystkich narodów ziemi, które usłyszą o dobrodziejstwach, jakie jej wyświadczyłem. Będą się one lękać i drżeć wobec wszelkich przejawów dobroci i pomyślności jaką jej dałem.


15 maja 1910

22 I uczynię ich jednym ludem w kraju, na wzgórzach Izraela, i jeden król będzie nimi wszystkimi rządził, i już nie będą tworzyć dwóch narodów, i już nie będą podzieleni na dwa królestwa.


PRZEMYSŁAW LEWICKI
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-18, 22:34   

yasar napisał/a:
Jeśli zaś chodzi o Śląską Bibliotekę Cyfrową, to podany przez Ciebie link prowadzi jedynie do okładki książki Hoffmanna, o której wspominasz. Biblioteka nie reaguje na maile i taki stan rzeczy trwa już od kilku miesięcy.


Dziwne... u mnie wszystko działa w porządku i nigdy nie miałem problemów z ŚBC... Książkę ściągnąłem od nich całą dzisiaj, więc nie wiem o jaki problem chodzi. :)
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-02-18, 23:33   

yasar napisał/a:
do Tadeusz Fantom:

Tablica na dawnej siedzibie Christlische Gemeinschaft:
(...)


Czy mógłbym poprosić o bardzo skrótową informację, gdzie to się znajduje i co to była Christliche Gemeinschaft? (Po jednym zdawkowym zdaniu starczy.)
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
bartlomiej 
bartłomiej

Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 94
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-18, 23:41   

yasar tu masz zrzuconą całą książkę: http://picasaweb.google.c...irchenInGlogau#
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-19, 09:16   

Czyli to jakiś spisek, bo u mnie nadal wyświetla się tylko okładka i nic więcej ;-) Co dziwniejsze, wszelkie pozostałe pozycje w obojętnie jakiej BC pracują normalnie:) Sprawdzę dziś na jakimś kompie w pracy, może będzie jeszcze dziwniej...

Christlische Gemeinschaftshaus to dzisiejsza kaplica na ul. Staromiejskiej, tuż koło fosy. Tadeusz Fantom wrzucił zdjęcia znajdujacej się tam kamiennej tablicy...

PRZEMYSŁAW LEWICKI
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-19, 12:41   

yasar napisał/a:
Czyli to jakiś spisek, bo u mnie nadal wyświetla się tylko okładka i nic więcej ;-) Co dziwniejsze, wszelkie pozostałe pozycje w obojętnie jakiej BC pracują normalnie:) Sprawdzę dziś na jakimś kompie w pracy, może będzie jeszcze dziwniej...


Już chyba wiem w czym tkwi problem: jeżeli klika się na ten duży, kuszący napis "Pokaż treść" po prawej stronie, to faktycznie pokazuje się tylko okładka (a raczej strona tytułowa). Natomiast po lewej, w ramce jest mały link "Pobierz", który działa normalnie.

pozdrawiam,
Zio
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-19, 13:42   

Czyli to jednak nie spisek? Szkoda ;-) Wyszło na moje i na Twoje. Cieszę się :-D
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-02-19, 16:35   

A ta Christliche Gemeinschaft była ewangelicka, katolicka, ekumeniczna, czy może jakaś bardzo mniejszościowa?
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-19, 17:42   

Oczywiście ewangelicka.

PRZEMYSŁAW LEWICKI
 
 
Tadek 
Tadek


Wiek: 59
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 91
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-20, 12:43   

Nawiązując do tablicy upamiętniającej von Reiskyego, za konfesjonałem. jest to druga kaplica po lewej licząc od wejścia. A ja z młodzirenczych lat pamietam jeszcze tablicę umieszczona podobnie, w trzeciej kaplicy. Była prostokatna, chyba z jasnego marmuru, litery grawerowane (złocone lub ciemne). Było tam czyjes nazwisko i troche tekstu. Jesli jest nadal, to tez za stojącym tam konfesjonałem. Wie ktos coś o tym, czy mi sie już na starość wszystko pierniczy?
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-20, 16:40   

do TADEK:

We wspomnianej przez Ciebie kaplicy, niestety nic nie ma i raczej nigdy nie było. Jest kilka książek opisujacych kościół BC krok po kroku, ściana po ścianie. W żadnej nie ma najmniejszej wzmianki na ten temat. Zresztą odsuwałem kiedyś ten konfesjonał w czasie pisania artykułu do "Odkrywcy", czyli dokładnie w kwietniu 2006 roku...

PRZEMYSŁAW LEWICKI
 
 
Tadek 
Tadek


Wiek: 59
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 91
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-20, 18:38   

Ja to pamiętam z lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy jeszcze tam nie było konfesjonału. Potem były remonty, osuszanie ścian...
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-20, 20:58   

do TADEK:

W 1978 roku na zlecenie urzędu konserwatorskiego wykonano dokumentację fotograficzną kościoła Bożego Ciała, która dotyczyła zarówno elementów zewnętrznych jak i środka świątyni. Na zdjęciach znalazły się wszystkie detale architektoniczne, ambona, organy, ołtarz główny i boczne, każda rzeźba, każdy obraz, każdy fresk i co tylko było, nawet zabytkowy mechanizm zamka w drzwiach do zakrystii. Dysponuję tą dokumentacją i jako ciekawostkę podam, że nie figuruje w niej epitafium Reisky'ego, mimo, że "nagrobki" Lichtenstein i Franckenberg zostały oczywiście sfotografowane. Może to świadczyć o tym, że Reisky był już wówczas zasłonięty konfesjonałem, co wydaje się być jedynym logicznym wyjaśnieniem tego braku...

PRZEMYSŁAW LEWICKI
 
 
Tadek 
Tadek


Wiek: 59
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 91
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-20, 21:13   

W zakamarkach pamięci odnajduję, że te konfesjonały, które sa teraz w bocznych kaplicach, nie zjawiły sie w kościele wszystkie na raz. Najpierw były pierwsze dwa (ten zasłaniający Rayskiego i drugi w kaplicy po przeciwnej stronie), a potem kolejne. Pamietam tez czas, kiedy jeszcze nie było tego metalowego oszklonego "wiatrołapu" przy drzwiach wejściowych.Poszperam jeszcze więc w tych zakamarkach pamięci, własnej lub cudzej. Bo tej tablicy, o której wspomniałem, jestem prawie stuprocentowo pewien. Dzieci zapamietują takie szczegóły, a ja byłem spostrzegawczym dzieckiem :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła