TadeuszFantom
Administrator
Wiek: 58 Dołączył: 18 Mar 2007 Posty: 1116 Skąd: Głogów
|
Wysłany: 2018-08-12, 11:49 Centrum rozrywkowe"Primus-Palast" w Głogowie
|
|
|
W roku 1927 do użytku oddano budynek nowego kina "Primus-Palast" który posiadał adres König-Friedrich-Platz 4 (obecnie jest to plac Jana z Głogowa). W zasadzie budynek ten stanowił istne centrum rozrywki gdzie oprócz dużej sali na 800 miejsc posiadał scenę z nowoczesnym ekranem kinowym, gdzie była możliwość wystawiania spektakli teatralnych oraz innych przedstawień. Widownia mogła pomieścić widzów w liczbie 585 na parterze, 215 na balkonie i w lożach usytuowanych w tylnej części balkonu. Za ekranem mieściła się scena z pomocniczymi pomieszczeniami i ukryte pomieszczenie dla 15 osobowej orkiestry. Na scenie, w przerwach pomiędzy częścią wstępną a projekcją filmu często odbywały się występy muzyczne lub artystyczne.
Wybudowano go w latach 1926 do 1927, jego projekt zakładał zasłonięcie mało atrakcyjnych tylnych części kamienic mieszczących się przy Hohenzollernstrasse (obecnie Aleja Wolności) dlatego architekt inż. Hempel odpowiednio zaprojektowaj wysokość tego budynku. Konstrukcja ścian ceglana ale ze stropami oraz zadaszeniem zbudowanym w oparciu o dźwigary żelbetonowe, które miał przenosić główny ciężar konstrukcji stropów oraz dachów tak aby zminimalizować potrzebę użycia kolumn podtrzymujących. Główna sala widowni z założenia została tak skonstruowana aby miała jak najlepszą i równomiernie rozłożoną akustykę. Pochylenie podłóg oraz zastosowanie balkonu miało zapewnić dobre warunki do oglądania ekranu oraz sceny. Tak nowoczesne obiekty budowano do tej pory jedynie w wielkich miastach jak Berlin czy Drezno ale potrzeba ludności do wysokiej jakości rozrywki spowodowała, że w dwudziestosiedmio tysięcznym Głogowie powstał taki obiekt.
Na plac budowy wybrano miejsce puste między kamienicami przy Hohenzollernstrasse (obecnie Aleja Wolności), przy König-Friedrich-Platz (obecnie plac Jana z Głogowa) a nowym budynkiem ówczesnego starostwa powiatowego. Cena gruntu w tym miejscu wynosiła 10 marek za metr kwadratowy, była stosunkowo niska ale należy zdawać sobie sprawę, że inwestycja była finansowana przez miasto co oczywiście powodowało stosunkowo korzystną cenę terenu. Posadowiono go na fundamentach z piwnicami o łącznej głębokości 7 metrów, gdzie piwnice te zostały oparte na kolumnach murowanych łączonych łukami. Wejście główne od strony König-Friedrich-Platz (obecnie plac Jana z Głogowa) prowadziło do głównego holu z którego na lewo można było bezpośrednio wejść na dolną część widowni, po prawej stronie zaś do pomieszczeń obsługi. Idąc dalej na wprost schodami wchodzimy na pierwsze piętro lub po prawej stronie do Foyer (fuaje), sali wypoczynkowej gdzie można było się napić napojów orzeźwiających.
Scena posiadała konstrukcję pozwalającą w prosty sposób na jej powiększenie.
Sala posiadała nowoczesny system wentylacji z nagrzewnicami co dawało możliwość komfortowego przebywania publiczności bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku. Wystrój wnętrza był bardzo gustowny, ściany w kolorze jasnoszarym, zdobione stiukami oraz obramowaniami w kolorze srebrnym.
Na piętrze znajdowała się oczywiście sala kinowa z balkonem i lożami oraz pomieszczeniem operatora aparatury kinowej i oświetleniowej, od strony południowej była kawiarnia "Primus" z balkonem od strony König-Friedrich-Platz (obecnie plac Jana z Głogowa) który można było ochronić opuszczaną markizą przed deszczem lub światłem słonecznym. Kawiarnia posiadała ściany koloru pomarańczowego z szarymi filarami i sufitem. Dodatkowo całość uzupełniają stiuki oraz odpowiednio rozłożone okna z zasłonami w kolorze ścian.
Budynek ten stał się jednym z bardziej ulubionych miejsc spotkań oraz rozrywki w Głogowie, działał do roku 1945 gdy został zniszczony w wyniku działań wojennych związanych z walkami o Festung Glogau (Twierdzę Głogów). Po zakończeniu wojny z czasem ruina została rozebrana w celu pozyskania cegieł.
Lista firm uczestniczących przy budowie i wyposażaniu Primus-Palast:
-E r d - u n d M a u r e r a r b e i t e n : Ed. H a l i n ' sWwe. Baugeschäft, Glogau;
-Z i m m e r a r b e i t e n : A. S c h i l d a n, Baugeschäft, Glogau;
-E i s e n b e t o n a r b e i t e n : Eduard M i c h a e l G. m. b. H., Glogau,
-W"alter R ü d e , Breslau, A. H o f f m e i s t e r , Glogau;
-D a c h k o n s t r u k t i o n : T u c h s c h e r e r A. G., Breslau;
-S t ü c k a r b e i t e n , M a l e r a r b e i t e n u n d I n n e n d e k o r a t i o n : A. S e i d e l , Kunstmaler, Liegnitz;
-M a l e r a r b e i t e n : Theod. G e i ß l e r , Glogau,
-K l e i n & G e i ß l e r , Glogau;
-T i s c h l e r a r b e i t e n : N Rö r i g , Bau- u. Möbeltischlerei, Glogau, Ed. H a h n ’s
Wwe., Glogau,
-C. M ü l l e r , Bau- u. Möbeltischlerei, Lüben.
-F S c h u l z , Bau- u. Möbeltischlerei, Glogau;
-G e s t ü h l : O t t o & Z i m m e r m a n n , Gestühlfabrik, Waldheim i. Sa.;
E l e k t r i s c h e B e l e u c h t u n g : W. T h u m , Glogau;
-Z e n t r a l h e i z u n g : W. Z i m m e r s t ä d t , Breslau;
-K i n o a p p a r a t e : R. G r a s e m a n n , Glogau;
-B ü h n e n e i n r i c h t u n g : K a u t z & P e ß l e r , Liegnitz.
Żródła:
-DEUTSCHE BAUZEITUNG MIT DEN BEILAGEN: STADT UND SIEDLUNG / WETTBEWERBE KONSTRUKTION UND AUSFÜHRUNG / BAUWIRTSCHAFT UND BAURECHT - 61. JAHRGANG BERLIN. DEN 4. MAI 1927 Nr. 36
-Das war Glogau – Stadt und Land an der Oder 1913-1945, Hannover1991
Galeria fotograficzna z opisami zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/nx1yQcUEjEmhKesY9 |
_________________ Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy |
|