Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Centrum rozrywkowe"Primus-Palast" w Głogowie
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-08-12, 11:49   Centrum rozrywkowe"Primus-Palast" w Głogowie

W roku 1927 do użytku oddano budynek nowego kina "Primus-Palast" który posiadał adres König-Friedrich-Platz 4 (obecnie jest to plac Jana z Głogowa). W zasadzie budynek ten stanowił istne centrum rozrywki gdzie oprócz dużej sali na 800 miejsc posiadał scenę z nowoczesnym ekranem kinowym, gdzie była możliwość wystawiania spektakli teatralnych oraz innych przedstawień. Widownia mogła pomieścić widzów w liczbie 585 na parterze, 215 na balkonie i w lożach usytuowanych w tylnej części balkonu. Za ekranem mieściła się scena z pomocniczymi pomieszczeniami i ukryte pomieszczenie dla 15 osobowej orkiestry. Na scenie, w przerwach pomiędzy częścią wstępną a projekcją filmu często odbywały się występy muzyczne lub artystyczne.
Wybudowano go w latach 1926 do 1927, jego projekt zakładał zasłonięcie mało atrakcyjnych tylnych części kamienic mieszczących się przy Hohenzollernstrasse (obecnie Aleja Wolności) dlatego architekt inż. Hempel odpowiednio zaprojektowaj wysokość tego budynku. Konstrukcja ścian ceglana ale ze stropami oraz zadaszeniem zbudowanym w oparciu o dźwigary żelbetonowe, które miał przenosić główny ciężar konstrukcji stropów oraz dachów tak aby zminimalizować potrzebę użycia kolumn podtrzymujących. Główna sala widowni z założenia została tak skonstruowana aby miała jak najlepszą i równomiernie rozłożoną akustykę. Pochylenie podłóg oraz zastosowanie balkonu miało zapewnić dobre warunki do oglądania ekranu oraz sceny. Tak nowoczesne obiekty budowano do tej pory jedynie w wielkich miastach jak Berlin czy Drezno ale potrzeba ludności do wysokiej jakości rozrywki spowodowała, że w dwudziestosiedmio tysięcznym Głogowie powstał taki obiekt.
Na plac budowy wybrano miejsce puste między kamienicami przy Hohenzollernstrasse (obecnie Aleja Wolności), przy König-Friedrich-Platz (obecnie plac Jana z Głogowa) a nowym budynkiem ówczesnego starostwa powiatowego. Cena gruntu w tym miejscu wynosiła 10 marek za metr kwadratowy, była stosunkowo niska ale należy zdawać sobie sprawę, że inwestycja była finansowana przez miasto co oczywiście powodowało stosunkowo korzystną cenę terenu. Posadowiono go na fundamentach z piwnicami o łącznej głębokości 7 metrów, gdzie piwnice te zostały oparte na kolumnach murowanych łączonych łukami. Wejście główne od strony König-Friedrich-Platz (obecnie plac Jana z Głogowa) prowadziło do głównego holu z którego na lewo można było bezpośrednio wejść na dolną część widowni, po prawej stronie zaś do pomieszczeń obsługi. Idąc dalej na wprost schodami wchodzimy na pierwsze piętro lub po prawej stronie do Foyer (fuaje), sali wypoczynkowej gdzie można było się napić napojów orzeźwiających.
Scena posiadała konstrukcję pozwalającą w prosty sposób na jej powiększenie.
Sala posiadała nowoczesny system wentylacji z nagrzewnicami co dawało możliwość komfortowego przebywania publiczności bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku. Wystrój wnętrza był bardzo gustowny, ściany w kolorze jasnoszarym, zdobione stiukami oraz obramowaniami w kolorze srebrnym.
Na piętrze znajdowała się oczywiście sala kinowa z balkonem i lożami oraz pomieszczeniem operatora aparatury kinowej i oświetleniowej, od strony południowej była kawiarnia "Primus" z balkonem od strony König-Friedrich-Platz (obecnie plac Jana z Głogowa) który można było ochronić opuszczaną markizą przed deszczem lub światłem słonecznym. Kawiarnia posiadała ściany koloru pomarańczowego z szarymi filarami i sufitem. Dodatkowo całość uzupełniają stiuki oraz odpowiednio rozłożone okna z zasłonami w kolorze ścian.
Budynek ten stał się jednym z bardziej ulubionych miejsc spotkań oraz rozrywki w Głogowie, działał do roku 1945 gdy został zniszczony w wyniku działań wojennych związanych z walkami o Festung Glogau (Twierdzę Głogów). Po zakończeniu wojny z czasem ruina została rozebrana w celu pozyskania cegieł.

Lista firm uczestniczących przy budowie i wyposażaniu Primus-Palast:

-E r d - u n d M a u r e r a r b e i t e n : Ed. H a l i n ' sWwe. Baugeschäft, Glogau;
-Z i m m e r a r b e i t e n : A. S c h i l d a n, Baugeschäft, Glogau;
-E i s e n b e t o n a r b e i t e n : Eduard M i c h a e l G. m. b. H., Glogau,
-W"alter R ü d e , Breslau, A. H o f f m e i s t e r , Glogau;
-D a c h k o n s t r u k t i o n : T u c h s c h e r e r A. G., Breslau;
-S t ü c k a r b e i t e n , M a l e r a r b e i t e n u n d I n n e n d e k o r a t i o n : A. S e i d e l , Kunstmaler, Liegnitz;
-M a l e r a r b e i t e n : Theod. G e i ß l e r , Glogau,
-K l e i n & G e i ß l e r , Glogau;
-T i s c h l e r a r b e i t e n : N Rö r i g , Bau- u. Möbeltischlerei, Glogau, Ed. H a h n ’s
Wwe., Glogau,
-C. M ü l l e r , Bau- u. Möbeltischlerei, Lüben.
-F S c h u l z , Bau- u. Möbeltischlerei, Glogau;
-G e s t ü h l : O t t o & Z i m m e r m a n n , Gestühlfabrik, Waldheim i. Sa.;
E l e k t r i s c h e B e l e u c h t u n g : W. T h u m , Glogau;
-Z e n t r a l h e i z u n g : W. Z i m m e r s t ä d t , Breslau;
-K i n o a p p a r a t e : R. G r a s e m a n n , Glogau;
-B ü h n e n e i n r i c h t u n g : K a u t z & P e ß l e r , Liegnitz.

Żródła:

-DEUTSCHE BAUZEITUNG MIT DEN BEILAGEN: STADT UND SIEDLUNG / WETTBEWERBE KONSTRUKTION UND AUSFÜHRUNG / BAUWIRTSCHAFT UND BAURECHT - 61. JAHRGANG BERLIN. DEN 4. MAI 1927 Nr. 36
-Das war Glogau – Stadt und Land an der Oder 1913-1945, Hannover1991

Galeria fotograficzna z opisami zdjęć:

https://photos.app.goo.gl/nx1yQcUEjEmhKesY9
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-08-16, 09:47   

"Centrum rozrywkowe"?
A gdzie Tadeuszu znalazłeś taką nazwę ? ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-08-16, 19:13   

demiane napisał/a:
"Centrum rozrywkowe"?
A gdzie Tadeuszu znalazłeś taką nazwę ? ;-)

Zmyśliłem.
Kino to nie było tylko kinem, posiadało całkiem nowoczesną scenę oraz miejsce na orkiestrę.
Dodatkowo kawiarnia duża i na wysokim poziomie pozwalała na użycie takiego określenia chociaż formalnie nie było w oficjalnej nazwie. Wówczas takie były rozrywki, chociaż to tylko kino.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła