Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rodzina Jonas z Głogowa
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-01-18, 09:27   Rodzina Jonas z Głogowa

O rodzinie Prager z Głogowa chyba już pisałem a na pewno byli "obecni" na wystawie we wrześniu. (Jeśli nie to napiszę wkrótce)

Fischel Abraham Prager ożenił się w 1793r z Michle Jonas (09.02.1758 Głogów - 28.11.1848 Legnica). Jej grób przetrwał do dnia dzisiejszego i wygląda tak:




Tłumaczenie napisów (choć niektóre są mocno niewyraźne i poza imieniem zmarłej Omri nie mógł rozczytać nic więcej)

"Tu jest pochowana
Wiekowa, pokorna i wspaniała kobieta
i droga (...)
Michla Prager córka Szlomo
Wdowa po świętej pamięci Jeruham Fischel Prager, zmarła w dobrym imieniu
Około 77 lat życia we wtorek
3 dnia miesiąca Kislev roku 5609"


Rodzina również była z tych uprzywilejowanych przez kolejne władze (i cesarzy) rodzin żydowskich. Dzięki pewnym dokumentów, informacjom od Omri oraz przesłankom udało mi się ustalić pewne rzeczy.

Ojciec Michle - Salomon (zm. 1794) był znanym głogowskim złotnikiem. Na pewno rodzina była zatem majętna i darzona szacunkiem. Wg dokumentów co najmniej od roku 1751 byli właścicielami domu położonym pod numerem 34e (538 wg nowszej nomenklatury). Prawie naprzeciw nich znajdowała się synagoga, więc mieszkali w prestiżowym miejscu. Obecnie jest to środek ulicy Brama Brzostowska prawie na wysokości Pomnika Dzieci Głogowskich.

Pierwsza pewna wzmianka o Salomonie pochodzi z roku 1751 i właśnie jest to spis osób będących posiadaczami domów (są dwa spisy potwierdzające ten fakt)




Jego ojciec - Samuel również był złotnikiem. Zapewne zawód przechodził z ojca na syna co nie dziwi. Zwłaszcza tak intratny zawód :-)
Samuel wg informacji od Omri mieszkał w tym samym domu lecz wejście miał od drugiej strony. Również inny posiadał numer domu (wg nowej nomenklatury) - tu jednak coś się nie zgadza bo Omri podaje nr 142. Być może jakiś błąd.

Czekam jeszcze na wgląd w arcyciekawy dokument który może coś naświetli więcej o rodzinie a pochodzi z lat 1785-1795 (choć w 1794 nie są wymienieni o czym za chwilę) a zwie się: Grundstuck zu Glogau Judenhaus no 34e Salomon Jonas (Akta gruntowe).


I tu moje dociekania doprowadzają do roku 1711 w którym to roku stworzona została lista uprzywilejowanych:



I tu jak mi się wydaje można rozczytać że
Jonas Samuel stąd, był synem Samuela który był synem Mayera a ten z kolei był synem Israela Benedykta. Miał 3 synów: 20l, 10l i 1,5 (?) oraz cztery córki: 12, 6, 4 i 1,5r (?).

Nie jestem jednak tego pewny. Na tej samej liście jest jeszcze inny Jonas Salomon (dwukrotnie) oraz Samuel Jonas. Który to "nasz" Samuel?

Jeśli jednak trafiłem to informacje te potwierdza F.D Lucas w swojej książce. Uprzywilejowany Żyd Israel Bendikt miał syna Mayera Benedikta, który z kolei miał syna Mayera Samuela.

Niby się zgadza ale zobaczymy co jeszcze będzie można odkryć

Rodzina Jonas w spisie z kwietnia 1794 zupełnie nie jest wymieniona. Samuel pewnie już nie żył. Salomon zmarł przed rokiem. Najwyraźniej nie pozostawili po sobie potomków płci męskiej albo co bardziej prawdopodobne - wyjechali oni z Głogowa jak wielu Żydów w tamtych czasach.
Pojawia się natomiast w spisie mieszkańców w 1812 (dwie osoby).
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-01-18, 13:02   

Widzę poszukiwania dają rezultaty. Ja to śledzę z zainteresowaniem.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-01-18, 15:00   

Dzięki.
"Wciągło" mnie. Tym bardziej że myślałem że z dokumentów o Żydach niewiele pozostało.
A okazuje się że jeszcze trochę tego jest. :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła