Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zniszczenia wojenne
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-11, 10:59   Zniszczenia wojenne

Taki wpadł mi do głowy pomysł
Chyba jeszcze tego nie było.

Na starych zdjęciach z powietrza naniosłem zarówno istniejące stare budynki, mosty, budynki w budowie które dziś istnieją, ale również takie rzeczy jak fragment muru która jest przy kościele św. Bożego Ciała, place itd.
Niektórych budynków nie widać. Ale w sumie nie jest ich tak dużo

Myślę że takie wizualne przedstawienie smutnego końca przedwojennego Głogowa jest najbardziej obrazowe.

Brakuje mi dobrego zdjęcia przedwojennego Osiedla Przemysłowego. Ma ktoś? Ja ma w słabej jakości







 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-11, 14:07   

Bardzo dobre, masakrycznie malo nam z tego dawnego miasta zostalo, wszystko mamy tu dokladnie uwidocznione.
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-12, 07:18   

A zdjęcie - panoramę, lub z powietrza innych rejonów ktoś ma?
Ja mam zdjęcie na którym widać Aleję Wolności z I LO ale kiepskiej jakości
A tak byłby komplet
 
 
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-12, 12:18   Re: Zniszczenia wojenne

demiane napisał/a:
Taki wpadł mi do głowy pomysł
Chyba jeszcze tego nie było.


Było było. W mojej wyobraźni już dawno. Tylko nie potrafię się bawić w grafice tak jak Ty :(
A poważnie to świetna rzecz. Coś podobnego świtało mi w głowie, szczególnie po otrzymaniu od Maćka Goździewicza i Irka Dominiaka tej mapki:



demiane napisał/a:

Brakuje mi dobrego zdjęcia przedwojennego Osiedla Przemysłowego. Ma ktoś? Ja ma w słabej jakości


Przeryje swoje archiwa. Jak utrafię coś dam znać. Gratuluję mistrzowskiej pracy i pomysłu.
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-12, 13:21   

Super mapa. Tego mi brakowało. Widziałem kiedyś chyba u Tadeusza na Picassie takie coś. Chyba ta sama osoba to robiła

Domin napisał/a:
. Jak utrafię coś dam znać

Utraf utraf. Będzie komplecik
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-12, 17:25   

demiane napisał/a:
Super mapa. Tego mi brakowało. Widziałem kiedyś chyba u Tadeusza na Picassie takie coś. Chyba ta sama osoba to robiła


Tak, to ta sama osoba, Maciej Goździewicz, odwzorowania w razie czego są w galerii pod linkiem:
https://picasaweb.google.com/114781323666631539161/Odwzorowania

Akurat tego zdjęcia od Domina nie ma w galerii.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-27, 21:07   

Widok z kierunku wschodniego
O tyle ciekawsze bo obejmuje zarówno wschodnią cześć miasta jak i Lunette i tradytor na horyzoncie.
Brakuje zatem jeszcze tylko Vorstadt do kolekcji. Na tym zdjęciu nie próbowałem nawet tam nic zaznaczać. Za bardzo niewyraźne.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-09-07, 12:18   

Kolejne zdjęcia


 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-09-07, 12:19   

Przeróbki zdjęć lotniczych


 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-09-07, 18:51   

Podobają mi się te lotnicze zdjęcia.
Podziwiam zwłaszcza za wyszczególnienie budynków na osiedlu Słonecznym, tam większość domków uległo takiej przebudowie, że trudno niekiedy stwierdzić, że jako podstawa budowy był domek projektu przedwojennego.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-09-08, 06:17   

Akurat to osiedle znam od dziecka. Wszędzie miałem znajomych. I wszędzie łaziłem
Nie wykluczam jednak że zrobiłem jakieś błędy

Kilka osób jednak do mnie napisało i potwierdziło moje przypuszczenia co do pochodzenia domku, albo je wyjaśniło - tzn. wiem już że kilka "niepewnych z pochodzenia" zostało zbudowanych dopiero po wojnie
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-09-08, 06:19   

Tak nawiasem to przydałoby mi się zdjęcie lotnicze tego typu z Ostrowa Tumskiego
Mam w kiepskiej jakości
Poratuje ktoś?
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-01-04, 18:11   

Ja za to dorzucę informację zaczerpniętą z rosyjskiego archiwum, że wyposażenie głogowskich zakładów AEG zostało wywiezione w oparciu o postanowienie nr. 8388 Komitetu Obrony Państwa (Государственного Комитета Обороны) z dnia 4 maja 1945 i zostało to opublikowane w ramach wydania 6 zasobu odtajnionych dokumentów Federacji Rosyjskiej (indeks stron dokumentów Лл. 117-118).
Źródło:
http://portal.rusarchives...6/1945_05.shtml

Dodam od siebie, że zakłady te znajdowały się w zabudowaniach Przyczółka Mostowego oraz pobliskich koszarów. Zakłady te w części zostały ewakuowane z Łodzi do Kłodzka (zakład w twierdzy Kłodzko) oraz do Głogowa. Będąc w Kłodzku słyszałem od przewodnika, że właśnie więźniowie obozu koncentracyjnego wraz z wyposażeniem fabryki AEG w Łodzi zostało przewiezieni do Kłodzka i do Głogowa. W Kłodzku było około 1500 więźniów, nie wiadomo ilu było w Głogowie ale nie jest wykluczone, że podobna ilość.

Innym wątkiem związanym z zakładami AEG w Głogowie (AEG Fabrik Glogau) jest archiwum i magazyn dokumentów tej firmy w naszym mieście. Dokumentacja przedsiębiorstwa AEG była składowana w głównej siedzibie AEG w Berlinie przy placu Friedrich-Karl-Ufer. Kiedy zwiększyło się ryzyko zniszczenia zasobów zadecydowano w sierpniu 1943 roku na przeniesienie dokumentacji w inne bezpieczne miejsce, do tunelu berlińskiego metra, okolicznych zabudowań klasztornych oraz do ...Głogowa, gdzie przewieziono najważniejsze dokumenty. Głogowska siedziba archiwum została określona jako "FKU-Aktenlager Glogau, GS Nr. 1" i znajdowała się w pomieszczeniach na terenie zakładów AEG Fabrik Glogau. Możliwe też, że część najważniejszej dokumentacji składowano w głogowskich bankach bo tak między innymi przewidywała instrukcja wydana na okoliczność ewakuacji zasobów archiwalnych gdzie zalecano aby najbardziej istotne i tajne dokumenty składować w pobliskich bankach, najlepiej w skarbcach tych banków.
Na początku stycznia 1945 roku zapadła decyzja o ewakuacji dokumentów, zalecano przy tym aby archiwa były umiejscowione w pobliżu zakładów produkcyjnych i biurowych AEG. Panujący bałagan w obliczu zbliżających się wojsk sowieckich spowodował, że ewidencja dokumentacji przestała być w zasadzie prowadzona a pojazdy z różnymi materiałami (patenty, projekty, dokumentacja techniczna, finansowa, kadrowa i wykorzystania niewolniczej pracy) trafiła w rejony: Erfurtu, Brunszwiku i Hanoweru. Po kapitulacji Niemiec wiele dokumentów zostało przejętych przez aliantów i wywiezionych.
Źródło:
Bilder Augias AEG-Tfk-Bestaende. AEG-Akten-Bestandsgeschichte
http://www.sdtb.findbuch....sgeschichte.pdf

Jeden z produktów zakładów AEG Fabrik Glogau, celownik nocny, radiolokacyjny "Berlin N" pracujący na fali 9 cm.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-01-05, 19:08   

No ciekawe
Archiwa co chwila coś nowego odtajniają.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła