Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
,,Projekt Pionierzy"
Autor Wiadomość
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2012-02-03, 02:25   

Miło mi poinformować, iż montaż kolejnego materiału filmowego Projektu ,,Pionierzy" został właśnie ukończony.

Swoimi wspaniałymi wspomnieniami z przybycia do Głogowa , organizacji Zarządu Miejskiego , Państwowego Urzędu Repatriacyjnego oraz o nie do końca przyjaznych stosunkach żołnierzy radzieckich do nowej polskiej władzy oraz wiele wiele innych opowiedziała nam Pani Izabela Dec która przybyła do miasta wraz z pierwszym polskim burmistrzem Eugeniuszem Hoinką 10 maja 1945 roku podejmując pracę kancelistki w biurze Zarządu Miejskiego.


Materiał został zrealizowany dzięki zaangażowaniu i pomocy Łukasza Jedynaka któremu serdecznie dziękuję :)


O kolejnych materiałach filmowych , a będzie ich jeszcze kilka będę informował .


Pozdrawiam
Mateusz Zieliński
Koordynator Projektu
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2201
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-02-21, 16:23   

Mateusz, działaj dalej :)

http://www.youtube.com/watch?v=7zzebIxa_CE
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 40
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1890
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-02-21, 18:24   

ano jestem pod wrazeniem! Super to wyszło, więc czekam na kontynuację. A co z pozostałymi odcinkami? ;-) Z moich uwag, narracja jest mało wyraźna. Może warto dodać napisy? No i ponawiam moje pytanie o publiczną premierę, działamy coś? Od razu dodam, że mamy propozycję ze strony menedżerki Wędzarni Staromiejskiej....
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2201
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-02-23, 20:03   

To juz pytanie do Mateusza jesli chodzi o Pionierow (i ich zgode), ze swojej strony moge zaoferowac schron na Slusarskiej, ale musze pogadac z wlascicielem czy sie zgodzi wystapic na pokazie.
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 40
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1890
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-02-23, 21:15   

Mateusz coś nie bardzo chętny by odpowiedzieć w temacie, więc nie będę już ciągnąć...
_________________
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2013-03-11, 13:12   

Szanowni Państwo
Pragnę zwrócić sie do Was tą drogą z prośbą o pomoc.
Projekt "Pionierzy" działający już drugi rok prowadzi sekcję "Historia mówiona" mającą na celu odszukiwanie ostatnich świadków początków polskiego powojennego osadnictwa na terenie Ziemi Glogowskiej i rejestrowanie ich wspomnień w formie wideo. Z przyczyn ode mnie niezależnych Projekt został bez kamery co uniemożliwia mi wykonywanie w/w działań. Dlatego też zwracam sie z serdeczną prośbą, jeżeli macie kamerę lub znacie kogoś kto takową ma i chciałby ją użyczyć na potrzeby Projektu proszę o kontakt.

Dotychczas dzięki pomocy Łukasza Jedynaka udało sie zarejestrować wspomnienia:
- Pani Ireny Zawieji ( sekretartki pierwszego powojennego Zarządu Miasta)
- Pani Izabeli Dec ( referentki pierwszego powojennego Zarządu Miasta, jednej z pierwszych pracownic Państwowego Urzędu Repatriacyjnego Inpektoratu Osadnictwa na Obwód III Głogów)
- Pani Ewy Zajączkowskiej z.d Unger (przedwojennej mieszkanki Głogowa)
- Pana Józefa Karolczaka (mieszkańca Głogowa od 1945r.)

W kolejce do zarejestrowania wspomnień czekają kolejne osoby, nie chcąc zbyt dużo wyjawić powiem tylko - dwóch mieszkańców miasta od 1945r. i Pani mieszkająca w naszym mieście od 1940

Osoby zainteresowane tematem, chcące pomóc zapraszam do kontaktu tutaj lub na mojego maila m.zielin@tlen.pl

Pozdrawiam
Mateusz Zieliński
Koordynator Projektu "Pionierzy"
Członek Zarządu Towarzystwa Ziemi Głogowskiej
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 54
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1127
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-18, 15:46   

Projekt Pionierzy powraca, Mateusz kontynuuje ale na:
FaceBooku:
https://www.facebook.com/ProjektPionierzy/

oraz na
YouTube:
https://www.youtube.com/c...IRYvuOxQ/videos

Ja postaram się tutaj wklejać co ciekawsze wątki.


Cytat:
Witamy serdecznie na oficjalnej stronie Projektu Pionierzy !

Pomysł powstania Projektu Pionierzy zrodził się kilka lat temu w Towarzystwie Ziemii Głogowskiej.
Zrodził z potrzeby ocalenia od zapomnienia świadectwa heroizmu pierwszych osadników oraz uczczenia pamięci ludzi którzy na przekór wszystkiemu, z nadzieją opuszczali swe domy by wyruszyć do Głogowa by tu na tej pustyni gruzów na nowo budować życie. Swoje życie musieli zaczynać od nowa.
Pionierom nie sprzyjało ani masto ani rosyjskie władze, jednak zostali w mieście i choć Głogowscy pionierzy nie uważają się za bohaterów to z pewnościa nimi są.

Punktem wyjścia Projektu, pierwszą priorytetową sprawą od której zaczęliśmy było odnalezienie grobów pierwszych osadników. Ponieważ tak naprawdę oprócz kilkunastu przypadków nie wiedzieliśmy gdzie są oni pochowani. Chcielibyśmy podziękować im za ich pracę i zapalić na ich grobach znicz.

Obecnie Projekt to ponad 200 odnalezionych miejsc pochówku, kilkaset zdjęć i materiałów, dokumentów oraz filmy z samymi pionierami.

Zarys tła historycznego

Już drugiego maja 1945 roku do miasta przybyła pierwsza tzw. Grupa Kielecka – pracownicy administracji powiatowej z Pełnomocnikiem na Obwód III Głogów Władysławem Marcem na czele w liczbie 23 osób. Z uwagi na zniszczenia miasta urządzili swoje biura w Krzepowie.
26 maja 1945 roku przybywa do Głogowa druga grupa tzw. Grupa Jarocińska – na czele z pierwszym powojennym burmistrzem Eugeniuszem Hoinką oraz jego zastępcą, kronikarzem miasta Adamem Królakiem. Z członków tej 22 osobowej grupy utworzono później pierwszy powojenny Zarząd Miasta Głogowa.

„Pierwsza grupa osadników przybyła pieszo. Kilka kilkometrów podwiózł nas samochód Wojska Polskiego. Nareszcie Głogów. Wypalone budynki patrzyły na nas oczodołami okien wypalonych. Reszta miasta stanowiła pustynię zaległą gruzami. Poprzez dwa zawalone mosty na Odrze dobrnęliśmy do miasta. Miasta którego nie było. Co teraz począć?” Adam Królak

Początek roku 2017 przyniosł Projektowi nowe możliwości.
Z pozyskanych do tej pory informacji – kontakty z rodzinami pionierów, zdjęcia oraz dokumenty, powstaje pomysł utworzenia pierwszej w Głogowie, wielkiej interaktywnej bazy danych poświęconej pierwszym polskim osadnikom.

Tworzona strona internetowa zawierać będzie wszystkie dostępne obecnie oraz nowo zebrane i uzupelnione wspomnienia pierwszych osadników, dokumenty oraz wszelkie materiały pozyskane w ramach działań Projektu, wraz z Działem Historii Mówionej – filmami wspomnieniowymi z pierwszymi osadnikami. Minęły 72 lata a jednak nierzadko płyneły łzy.

Na stronie znajdzie się także wiele wiele innych ciekawych rzeczy: m.in. interaktywna mapa miasta z wyznaczonymi najwazniejszymi punktami oraz wydarzeniami z okresu pierwszych lat osadnictwa wraz z mapami cmentarzy oraz zaznaczonymi na nich miejscami pochówków osadników. Oraz duży dział ciekawostek.
Strona będzie rozwijana przy współpracy rodzin pionierów.

Projektowi również miło jest poinformować iż powstaje Encyklopedia Pionierów Ziemi Głogowskiej. (internetowa,być może kiedyś w formie książkowej) Na tworzonej właśnie stronie Projektu, w swoim zamierzeniu ma być wielką bazą danych poświęconą naszemu miastu oraz okolicom w latach 1945-50, i przede wszystkim ma zawierać biogramy osadników,nowo utworzone poprzez zebrane informacje oraz wszystkie obecnie rozproszone w szeregu powojennych publikacji. Obecnie w zbiorach mamy ponad 600 biogramów, a kolejnych kilkaset jest w trakcie opracowania i uzupełnienia. Uzupełnione będą informacjami oraz zdjęciami pozyskanymi dzięki kontaktom z rodzinami.
(Chcemy zebrać jak najwięcej nazwisk osadników).

Dział Biografii zawierać będzie możliwość własnej edycji oraz dodawania nowych biogramów. Tak abyśmy my wszyscy mieli szansę tworzenia tej strony.

Ponieważ Projekt to właśnie ludzie i pamięć o ich. Nie tylko tych „najważniejszych”, urzędnikach tworzących ówczesną władzę lecz także o tych o których już dawno zapomniano, o ludziach tworzących całe zaplecze na nowo odradzającego się miasta. Robotnicy, hotelarze, handlowcy i wielu innych. Ponieważ to właśnie bez tych ludzi, bez ich pracy i poświęcenia miasto w najtrudniejszym dla siebie okresie roku 1945 nie mogłoby normalnie funkcjonować.

Chcemy tych ludzi na nowo przypomnieć światu. Na nowo dać im twarze oraz pokazać jak wyglądali Ci dzięki którym mieszkamy w tak pięknym miejscu. Postaramy się odnależć ich jak najwięcej. Zadanie jak widać na wiele następnych lat.

Zebrane dane dają nam jednak przede wszystkim obraz miasta i jego pierwszych mieszkanców z różnych perpektyw – dziecka dla którego gruzy były miejscem zabaw, urzędnika tworzącego uwczesną władzę , robotnika który w pocie czoła odbudowywał to co dało się odbudować.
Wszyscy oni byli tu w tym samym czasie, jednak wspaniałe jest poznawanie historii tego miejsca z ich perspektywy, tak bardzo różnej.

Z nadzieją iż powstanie niedługo strony internetowej oraz zainicjowanie Encyklopedii Pionierów Ziemi Głogowskiej będzie kolejnym ważnym elementem w upamiętnieniu wiedzy na ten temat następnym pokoleniom głogowian.

Mateusz Zielinski
Koordynator Projektu


Zapowiedź wywiadu z Panią Ireną Zawieją
Pani Irena Zawieja przybyła do zniszczonego Głogowa w Grupie Jarocińskiej wraz z jego pierwszym Burmistrzem Eugeniuszem Hoinką 26 maja 1945 roku i rozpoczęła pracę w Pierwszym powojennym Zarządzie Miasta.
https://youtu.be/DTNKE43oJd8Zdjęcia Głogowa z lat 50. i 60. ze zbiorów Tomasza Szerszanowicza
Link do galerii na FB
https://www.facebook.com/...124420008209992

Zdjęcia prezentujące Głogów w 1958 roku
pochodzą ze zbiorów p. Grzegorza Łozińskiego
Link do galerii na FB:
https://www.facebook.com/...124424834876176
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 54
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1127
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-18, 15:53   

Czy wiedzieliście, że w powojennym Głogowie istniała ul.Niecała ?
Była jedną z pierwszych ulic zamieszkanych przez osadników. To w kamienicy, jedynej która tam stała, w 1945r. Adam Królak spisywał swoje wspomnienia z podróży, a komendant MO Walenty Łukaszczyk organizował plany utworzenia posterunku Milicji z prawdziwego zdarzenia, to w tej kamienicy spotykali sie członkowie pierwszego Zarządu Miasta, bywał tu Burmistrz Hoinka, a mieszkańcy tej obecnie nieistniejącej kamienicy wspominają o pozostawionym przez uciekających Niemców dobytku ,wiszących na ścianach obrazach z pieczęciami muzeum w Berlinie, o porcelanie i pięknym koncertowym fortepianie który niestety został porąbany na opał.
Czy potraficie powiedzieć gdzie była ul.Niecała, co teraz jest na miejscu tej kamienicy i dlaczego choć stała tam tylko jedna, miała numer 2? (ul. Armii Krajowej od strony ul. Obrońców Pokoju)
Na zdjęciu wiceburmistrz Adam Królak w 1945r. przed wspomnianą kamienicą, ze zbiorów Projektu
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 54
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1127
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-18, 15:53   

Projekt Pionierzy w trakcie swojego istnienia pozyskał kilkaset pięknych a i nierzadko nigdy niepublikowanych zdjęć miasta w latach 1945-50.
Czasami nie same zdjęcia ale ich fragmenty, gdy bliżej sie przyjrzymy stają się bardzo cenne dla poznania naszego miasta oraz jego historii. Czy wiedzieliście więc o tym, że zaraz po wojnie, w Parku miejskim, na obecnych Wałach Chrobrego, przedwojenne Neue Promenade, stały jeszcze pozostałości jednego z najpiękniejszych miejskich budynków?
Przedszkole oraz żłobek miejski. Glogauer Kinderkrippe & Sauglingsheim Grafin Poninskasche Stiftung E.V.
Wybudowany przed 1924 rokiem, projektu architekta miejskiego Wilhelma Wagnera.
Czy tego budynku naprawdę nie dało sie uratować? Jak widać, gdyby włożyć w to troche pracy dałoby się go odbudować. Dlaczego więc zaniechano tego przedsięwzięcia pozbawiając Głogów kolejnej pamiątki dawnej świetności?

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 54
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1127
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-18, 15:54   

Skarbem naszego Projektu oprócz wspomnień samych osadników są przede wszystkim zdjęcia oraz materiały pozyskane w ramach jego działania.
Pozwalają nam one zobrazować oraz lepiej zrozumieć jak wyglądało nasze miasto w pierwszych powojennych latach.
Znów dziś przyjrzyjmy się ich fragmentom w przybliżeniu.
Wydaje mi się, iż przedstawione miejsce jest dla ogółu raczej znane. Widzimy tu most łączący Park Miejski ze Starym Miastem, widzimy wejście do kazamaty w fosie, widzimy zniszczone, połamane w trakcie działań wojennych drzewa.

W oddali za nimi wyłaniają się także pozostałości niegdyś pięknego budynku, Arcybiskupiego Konwiktu dla chłopców.
Budynek ten zbudowany w 1906 roku, w trakcie II wojny światowej pod opieką siostr elżbietanek zamieszkiwało ponad 100 chłopców. Od 1941 do 1945 roku zamieniony na szpital, spłonął w marcu, niedługo przed zdobyciem miasta przez wojska radzieckie.
Dzis znany jest bardziej jako 2 Liceum Ogólnokształcące w Głogowie.

Na zdjęciu tym, w lewej jego części, zaraz obok Pani w bieli z dziećmi widzimy także dwa, ponad dwumetrowej wielkości obiekty .. No właśnie, co my tam widzimy?
Czy są to jakieś dwa nieznane nam pomniki ? Przyglądając się po wielokroć i głowiąc nad tym Projekt nie znalazł odpowiedzi.
Jeśli były to dwa ozdobne pomniki-figury których w Parku Miejskim, przedwojenne Neue Promenade było dużo, w takim razie gdzie są one teraz? Może wraz z Wami uda znaleźć się odpowiedz na to pytanie.

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 54
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1127
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-18, 15:55   

Dziękujemy bardzo za sto polubień naszego profilu!
Zostańcie z nami, zachęcajcie znajomych do odwiedzania naszej strony na Facebooku i Youtube! Strona się dopiero rozwija lecz mogę zapewnić, że czeka Was cała masa ciekawostek, zdjęć oraz innych interesujących materiałów dot. naszego miasta w latach 1945-50!

Serdecznie zapraszamy już w poniedziałek na nasze konto YouTube gdzie znajdziecie Państwo kolejny zwiastun rozmowy wspomnieniowej - tym razem bohaterką naszego materiału będzie Pani Ewa Zajączkowska z domu Unger, urodzona w 1934r w Głogowie, córka Josefa Ungera, właściciela sklepu kolonialnego przy ówczesnej Goetheweg 44, oraz Praksedy Unger, w 1945 roku pierwszej sprzedawczyni na prowizorycznym stoisku ustawionym naprzeciwko Zarządu Miejskiego.
O dzieciństwie w pięknym, przedwojennym Glogau, o jeńcach francuskich i włoskich przychodzących do ich sklepu, ucieczce z oblężonego przez wojska radzieckie miasta, oraz o powrocie do miasta którego już nie było, by znów na nowo budować tu swoje życie. Cały materiał już wkrótce dostępny rownież na naszym kanale.
Na zdjęciu Pani Ewa Zajączkowska Unger wraz z pierwszym polskim Burmistrzem Głogowa Eugeniuszem Hoinką. (Zdjęcie pozyskane w ramach Projektu)
Zostańcie z nami!

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 54
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1127
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-10-03, 17:54   

Ukazał się pierwszy film w ramach projektu "Pionierzy" przedstawiający Irenę Zawiję, sekretarkę pierwszego burmistrza powojennego Głogowa. Wklejam tekst z FaceBooka oraz link do filmu.

Cytat:
Szanowni Państwo!

Choć wywiad ten miał znaleźć się dopiero na naszej nowej stronie internetowej, nie mogliśmy się powstrzymać ażeby się nim z Państwem nie podzielić!

Projekt Pionierzy ma zaszczyt zaprosić Państwa na podróż w czasie.
Podróż do ciężkiego i trudnego roku 1945, gdy pierwsi osadnicy zaczęli przybywać na tereny Głogowa by budować tu na nowo życie!

Pani Irena Zawieja przybyła do zniszczonego Głogowa w Grupie Jarocińskiej wraz z jego pierwszym Burmistrzem Eugeniuszem Hoinką 26 maja 1945 roku i rozpoczęła pracę w Pierwszym powojennym Zarządzie Miasta.

Dziękujemy Pani Irenie za jej bezcenny wkład w budowanie powojennego życia w zniszczonym Głogowie oraz za to, że podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami z tamtych pierwszych trudnych chwil. Jej pogodne usposobienie do świata, życzliwy, szeroki uśmiech którym za każdym razem witała nas już od progu, na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Koordynator


https://youtu.be/mN3c4uor9Xs
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2201
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-10-03, 19:57   

Czolowka dobra, ale montowac film i nie potrafic zmienic formatu obrazu z 4:3 na 16:9....
_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 54
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1127
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-10-03, 20:19   

Yedyny napisał/a:
Czolowka dobra, ale montowac film i nie potrafic zmienic formatu obrazu z 4:3 na 16:9....

To prawda, montaż nie bardzo wyszedł. Nie wiem jakiego użyto programu do obróbki filmu ale zmiana formatu i zmiany kadru czy przejścia mogły być robione jako przenikanie.
Ważne, że filmowanie wyszło ;-)
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2201
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-10-03, 21:12   

Dokument byl wczesniej dopracowany, posiadal czolowke, material, zakonczenie - wiem, bo sam to wszystko robilem.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła