Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Festiwal kultury Żydowskiej
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-02, 13:03   Festiwal kultury Żydowskiej



W dniach 8-9.09 w MOKu odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej, a jednym z jego elementów będzie trwająca znaczniej dłużej bo do 30.09 wystawa "W historię Głogowa wpisane".
Jak widać po zamieszczonych pod datą logach palce swoje macza również GFH i GROT. :-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-09-06, 19:25   

Jak dla mnie to lepiej już tę kasę dać na Patriotyczny Głogów
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-11, 21:19   

To szkoda że tak myślisz. Chodzi Ci o samą wystawę czy o to kto ją wymyślił?
Ja na prośbę Domina napisałem trochę rzeczy w oparciu o to forum oraz materiały otrzymane od Omri.
Jakoś nie żałuję tego i cieszę się że mogłem Dominowi pomóc. On też nigdy nie odmawia pomocy. Zacny człek
Aha. I nie wziąłem ni złamanego grosza za to. Żeby to było jasne!
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-11, 21:21   

Tu info z miedziowych
http://miedziowe.pl/index...0&limitstart=30
 
 
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-12, 13:54   

Demiane odwalił kawał porządnej roboty, za co mu bardzo dziękuje. Pomocy udzieliła też Tamara Włodarczyk i jeszcze jedna osoba, która właściwie spięła to wszystko razem i czuwała mimo niechęci i wielu uwag nad tym jak wystawa finalnie wygląda. Czas był tu na wagę złota a całość przypadała na okres mojego urlopu i żeniaczki co było dodatkowym utrudnieniem. Wg mnie wystawa patrząc na powyższe "kryteria" świetnie ukazuje Żydów głogowskich głównie w kontekście prawdziwych wspomnień członków tej społeczności. Radni będący w większości w radzie przyznali te pieniądze na ten cel stąd wziął się cały ten festiwal. Jeszcze raz powtórzę - wystawa to głównie zasługa Damiana i jeszcze jednej osoby. Miałem z nią sporo pracy ale to oni włożyli największy wkład za co im niezmiernie dziękuję.
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-09-12, 21:09   

demiane, ja Ci już kiedyś pisałam o tym, że ludzie nie znają i nie rozumieją historii Głogowa. Doświadczyłeś tego, gdy wokół żydowskich nagrobków rozpętała się medialna burza. Że jednak zrobiło się coś na wzór Pokłosia... Szanuję żydowską historię i wkład Żydów w kulturę zachodnią, jednak to nie nasza brocha. Tym bardziej że my, współcześni Głogowianie nie mamy nic wspólnego z Żydami, którzy tu mieszkali przed wojną, tak samo zresztą jak z Niemcami. Nie dbamy o swoją własną historię, za to oni robią to doskonale. Stąd mamy np nieporozumienia w postaci polskich obozów koncentracyjnych i współwinę za holokaust przeciwko czemu stanowczo protestuję. Mam pytanie w związku z tym festiwalem, czy pojawili się jacyś przedstawiciele gminy żydowskiej tudzież przedstawiciele Żydów mieszkający przed wojną w Głogowie?
_________________
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-09-12, 21:10   

demiane napisał/a:
Tu info z miedziowych
http://miedziowe.pl/index...0&limitstart=30


link nie działa
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-09-12, 21:12   

demiane napisał/a:
Aha. I nie wziąłem ni złamanego grosza za to. Żeby to było jasne!

Ty może nie, ale coś kojarzę, że na cały festiwal miasto wyłożyło coś koło 30 tys zł, przynajmniej na taką kwotę był wniosek. Info oczywiście do sprawdzenia, bo nie jestem pewna.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-13, 00:36   

Alicja napisał/a:
link nie działa

A ten? http://miedziowe.pl/content/view/84815/189/

Alicja napisał/a:
Ty może nie,

Nie "może", lecz "na pewno".

Alicja napisał/a:
jednak to nie nasza brocha. Tym bardziej że my, współcześni Głogowianie nie mamy nic wspólnego z Żydami, którzy tu mieszkali przed wojną, tak samo zresztą jak z Niemcami. Nie dbamy o swoją własną historię, za to oni robią to doskonale. Stąd mamy np nieporozumienia w postaci polskich obozów koncentracyjnych i współwinę za holokaust przeciwko czemu stanowczo protestuję


Nie wiem o co Ci za bardzo chodzi. Mnie interesuje wszystko co związane jest z historią tego miasta. A samo odkrywanie tej historii jest niezwykle pasjonujące. I nie ma dla mnie znaczenia czy odkrywam i czytam o pozostałościach po kulturze niemieckiej, francuskiej, żydowskiej czy jakiejkolwiek innej.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-13, 13:14   

Alicja napisał/a:
demiane, ja Ci już kiedyś pisałam o tym, że ludzie nie znają i nie rozumieją historii Głogowa. Doświadczyłeś tego, gdy wokół żydowskich nagrobków rozpętała się medialna burza. Że jednak zrobiło się coś na wzór Pokłosia... Szanuję żydowską historię i wkład Żydów w kulturę zachodnią, jednak to nie nasza brocha. Tym bardziej że my, współcześni Głogowianie nie mamy nic wspólnego z Żydami, którzy tu mieszkali przed wojną, tak samo zresztą jak z Niemcami. Nie dbamy o swoją własną historię, za to oni robią to doskonale. Stąd mamy np nieporozumienia w postaci polskich obozów koncentracyjnych i współwinę za holokaust przeciwko czemu stanowczo protestuję. Mam pytanie w związku z tym festiwalem, czy pojawili się jacyś przedstawiciele gminy żydowskiej tudzież przedstawiciele Żydów mieszkający przed wojną w Głogowie?


Nie ma pojęcia "nasza" i "nie nasza" historia.
Żydzi w Głogowie są wpisani w historię naszego regionu już od czasów księcia Konrada I (II), gdzie jest wzmianka w dokumentach o przywileju nadanym Żydom regulującym ich zamieszkiwanie i możliwości działania w Głogowie. Społeczność niemiecka i nie tylko tworzyła w pewnym okresie nasze miasto, całkiem spory kawał historii związany jest z Niemcami, nie sądzę aby rozsądnym działaniem było pomijanie tej nacji w badaniu dziejów.
Dbałość o własną historię to dbałość o wszystkie jej aspekty a nie tylko tendencyjne wykorzystywanie historii do celów aktualnej polityki. Już mieliśmy czas kiedy wydarzenia dotyczące naszego powiatu sprowadzały się do dwóch dat: 1109 oraz 1 kwietnia 1945.
To co prezentują media i używanie z różnych powodów (celowo lub nie celowo) określeń "polskie obozy koncentracyjne" nie wynika wcale z działalności współczesnych żydów ani też polityki państwa Izrael, raczej z niewiedzy lub propagandy ideologicznej.
Demiane, dobra robota z tą wystawą. Wiem, że niektóre osoby były zaskoczone skąd takie materiały udało się pozyskać na tą wystawę.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-13, 14:02   

Zgadzam się z Tobą w pełni Tadeuszu.
A tak jeszcze dodam że nie do końca jak mówi Alicja, nie mamy jako współcześni Głogowianie czegoś wspólnego z historią Żydów.
Chociażby taki przykład
Ja niewiele jeszcze jakiś czas temu o tym wszystkim wiedziałem. Zaczęło się od mojego emaila do Omri jakieś kilka lat temu. Na chwilę obecną posiadam niesamowicie bogatym zbiorem pewnej historii o Żydach dzięki temu że mi wszystko praktycznie udostępnił. Pewną część można obejrzeć na wystawie. Na dodatek dzięki znajomości z Omri mamy przekłady na j.polski znalezionych i uratowanych przez GROT macew i tabliczki "Stowarzyszenia Bożego". Niedługo również (jak przetłumaczy Omri i Jego znajomy naukowiec) opublikuję pewną ciekawostkę dotyczącą Głogowa, a która na pewno nie jest znana szerszej publiczności (o ile w ogóle jest komuś znana).
Dodam jeszcze że Omri przyjechał do Głogowa a emaile wysyłamy sobie średnio kilka na tydzień
Taka to historia. Dopadała mnie współczesnego Głogowianina czy tego chciałem czy nie. Wszak moje korzenie pochodzą z woj. tarnopolskiego i Mazowsza. Nic wspólnego z Żydowską kulturą i światem nie mam. A jednak uważam że trzeba o niej mówić i pamiętać.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-13, 14:05   

TadeuszFantom napisał/a:
Demiane, dobra robota z tą wystawą. Wiem, że niektóre osoby były zaskoczone skąd takie materiały udało się pozyskać na tą wystawę.


Dzięki wielkie. Mam nadzieję że się podoba.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-14, 10:44   

CZYTAJ ARTYKUL
_________________

 
 
JoannaBR 
JoannaBR

Dołączyła: 03 Gru 2016
Posty: 53
Skąd: Gł/Wa-wa
Wysłany: 2017-09-15, 23:40   

Zacnie, czapki z głów (mówię o samej inicjatywie i zaangażowaniu, bo wystawy niestety nie będę miała okazji zobaczyć)

Gdzie mieści się wystawa, w MOK-u?


I jeszcze takie bardzo spod stołu i cichcem pytanie (wiem, że nikt nadmiarowo czasem nie dysponuje) - jest szansa na zamieszczenie na forum zdjęć z wystawy?
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-16, 00:31   

Tak. W MOKu
Część tablic wrzuciłem dziś (a raczej wczoraj) na FB GFH.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła