Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wehikuł czasu z podstawy pomnika Wilhelma
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-04-12, 10:28   Wehikuł czasu z podstawy pomnika Wilhelma

Przeszłość do nas przemówi :-)
Czekamy na otwarcie puszki
http://miedziowe.pl/content/view/83182/189/
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-04-12, 13:21   

A ja wklejam newsa ze strony głogowskiego muzeum ( http://www.muzeum.glogow.pl/ )
Cytat:

Podczas prac oceniających stan konstrukcji cokołu na placu Umińskiego, na którym przed wojną stał pomnik cesarza Wilhelma, odnaleziono pamiątkową tubę. Znalezisko trafiło do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie.

Tuba wmurowana została w podstawę pomnika prawdopodobnie w dniu jego odsłonięcia, czyli 19 października 1900 roku. Nie wiadomo jeszcze co znajduje się w znalezisku. O jego dalszych losach zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jego decyzją tuba została zabezpieczona i będzie przechowywana w MAH. To kiedy zostanie ona otwarta, również zależy od decyzji konserwatora zabytków.

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-04-12, 14:20   

Ja mam tylko takie pytanie
Gdzie ona była wmurowana? W którym miejscu?
Bo jeśli w centralnym punkcie w jakim stał później Wilhelm na cokole - to w dniu otwarcia raczej ona tam była już od pewnego czasu wmurowana
Chyba że wykopali ją gdzieś z boku cokołu.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-04-13, 07:29   

Mnie sie wydaje, ze przed pominikem - tam gdzie ukladano kraweznik do ulicy. Poza tym na samym cokole w srodkowej czesci jest jakby dziura przykryta fragmentami gruzu - taka ciekawostka.
Interesujace jest, czy przy fontannie Reutera jest podobna pamiatka zakopana.
_________________

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-04-15, 11:53   

Mam nowe przeklenstwo miejskie: "tuba mać!" :D
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-04-16, 21:20   

Dziwne, że do tej pory nikt tam tego nie znalazł.
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-04-17, 12:09   

Bo nikt tam nie szukal...
_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-04-21, 14:53   

Tubę otwarto ale nie można jej na razie przeglądnąć.
Informacja ze strony muzeum:

Cytat:
Tuba otwarta w blasku fleszy i pod nadzorem komisji

Wielkie emocje towarzyszyły otwarciu ołowianej tuby wyciągniętej z postumentu, na którym przed wojną stał pomnik cesarza Wilhelma. Z jej wnętrza wyciągnięto uszkodzony słoik zawinięty w gazetę wydaną 13 września 1900 roku. Stan znaleziska nie pozwolił jednak na otworzenie słoja.
Tubę znaleziono podczas prac oceniających stan konstrukcji cokołu na placu Umińskiego, na którym przed wojną stał pomnik cesarza Wilhelma. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków znalezisko trafiło do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie.
Wydobyta z cokołu ołowiana tuba, a przede wszystkim jej zawartość, wzbudziła wielkie emocje wśród miłośników historii Głogowa. W czwartek, 20 kwietnia, pod nadzorem komisji, w której skład weszli – prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, szef legnickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Leszek Dobrzyniecki oraz Waldemar Hass, wicedyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie, kapsuła czasu została otwarta.
Otwieranie tuby nadzorowała Katarzyna Bernaciak, konserwator zabytków z MAH. Po rozcięciu ołowianej puszki okazało się, że jej wnętrze kryje porcelanowy słoik zawinięty w papier i gazetę na której widnieje data wydania 13 września 1900 roku. Niestety zarówno papier, jak i gazeta, były wilgotne. Uniemożliwiło to odwinięcie słoika. Wieczko słoika było rozbite. Wewnątrz było widać zwój papieru. Zarówno muzealny konserwator zabytków, jak i szef legnickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków uznali, że dalsze czynności należy przeprowadzić już w zaciszu pracowni konserwatorskiej. Na to by dowiedzieć się co skrywa wydobyty z kapsuły pamięci słój, trzeba więc jeszcze trochę poczekać.


Link do tekstu oraz galerii zdjęć z otwarcia tuby:
http://www.muzeum.glogow....=article&id=240
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-04-23, 21:02   

A ja "polecam" wszelkiego rodzaju transmisje na żywo jakie były podczas tego faktu :mrgreen:
Pamiętaj Yedyny następnym razem na jakąkolwiek akcję GROTu zrobić transmisję
Tak teraz wygląda "regionalizm historyczny" :mrgreen:
Parafrazując klasyka - "teraz jest lans na live transmisje" :mrgreen:
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-04-23, 21:15   

Wartka akcja była. Szczególnie jak zaczynali się pchać wszyscy transmitujący/nagrywający :-P
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-05-09, 10:36   

Jak na zawołanie pojawiły się na jednej z aukcji zdjęcia-cudo z uroczystości z 1900r

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-20, 15:27   

Powoli zagadka się wyjaśnia
http://glogow.naszemiasto...al,t,id,tm.html
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-21, 12:33   

Wklejam informację zamieszczoną na stronie głogowskiego muzeum:
http://www.muzeum.glogow....=article&id=270

Cytat:
Wiosną, w świetle fleszy, otwarta została w głogowskim muzeum ołowiana tuba wyciągnięta z postumentu, na którym przed wojną stał pomnik cesarza Wilhelma. Znalezione wewnątrz dokumenty i zdjęcia trafiły w ręce konserwatora z Archiwum Narodowego w Krakowie. Wnętrze tuby zaczęło odkrywać swoje tajemnice.
Tubę znaleziono podczas prac oceniających stan konstrukcji cokołu na placu Umińskiego, na którym przed wojną stał pomnik cesarza Wilhelma. Znalezisko trafiło do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie. Otwarcia tuby w muzeum nadzorowała Katarzyna Bernaciak, konserwator zabytków z MAH. Wewnątrz znajdował się porcelanowy słoik zawinięty w papier i w gazetę, na której widniała data 13 września 1900. Niestety zarówno papier, jak i gazeta były mocno zawilgocone. Wieczko słoika było rozbite. Zarówno muzealny konserwator zabytków, jak i szef legnickiej delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków uznali, że dalsze czynności powinny zostać przeprowadzone w pracowni konserwatorskiej.
Wewnątrz słoja znajdował się zwitek dokumentów i fotografii. Podobnie jak papier i gazeta, którą słój był owinięty, były one mocno zawilgocone. Zapadła więc decyzja, że znaleziskiem zajmą się specjaliści od konserwacji papieru i fotografii. Tuba trafiła do Archiwum Narodowego w Krakowie.
- Najpierw usunięto ceramiczny pojemnik z otoczki stworzonej przez skonsolidowane obecnie gazety. Następnie, ze środka pojemnika delikatnie wyciągnięto zwitek dokumentów i przystąpiono do ich rozdzielania. Najbardziej zewnętrzna warstwa okazała się kryć dokument pergaminowy, ręcznie napisany, którego stan, biorąc pod uwagę skomplikowaną historię obiektu, można uznać za dość dobry. Mimo dużego zawilgocenia, tekst nadal pozostaje czytelny – opowiada Anna Seweryn, konserwator z Archiwum Narodowego.
W kapsule odnaleziono także fotografie. Niestety są one w bardzo złym stanie. Obraz na nich zachował się tylko częściowo. - Żelatyna będąca składową warstwy obrazu fotograficznego rozpuściła się pod wpływem długotrwałego przebywania w wodzie, doszło także do przemieszczenia się zachowanych fragmentów obrazu, jego wklejenia w odwrocie fotografii sąsiedniej oraz rozpuszczenia warstwy barytowej. Po zachowanych fragmentach obrazów można stwierdzić, że na fotografiach znajdowały się widoki miasta – informuje Anna Seweryn.
Obecnie trwają prace nad stabilizacją dokumentów oraz próby utrwalenia zachowanych fragmentów na zniszczonych przez wilgoć fotografiach. Jak zapewniają konserwatorzy, wszystkie elementy odnalezionej wiosną kapsuły czasu, zostaną przygotowane do przechowywania oraz do ewentualnego eksponowania. Proces ten jest niezwykle pracochłonny. Zakończenie prac konserwatorskich zaplanowano na koniec października.


Widok wnętrza kapsuły czasu przed przystąpieniem do prac konserwatorskich (Fot. Anna Seweryn).


Usuwanie ceramicznego pojemnika z tuby utworzonej z gazet. Widoczne rozległe zniszczenia obiektu w tym całościowe uszkodzenie górnej partii gazet spowodowane obecnością rdzy (Fot. Anna Seweryn).


Dyslokacja dokumentów z wnętrza ceramicznego słoja (Fot. Anna Seweryn).


Widok ogólny ceramicznego słoja wraz z napisami i destrukcją spowodowaną obecnością rdzy (Fot. Anna Seweryn).


Widok ogólny ceramicznego słoja wraz z napisami i destrukcją spowodowaną obecnością rdzy (Fot. Anna Seweryn).


Widoczny proces rozwijania i oddzielania od siebie mokrych dokumentów (Fot. Anna Seweryn).


Jednym z dokumentów odnalezionym w kapsule czasu jest rękopis wykonany na pergaminie. Stan obiektu można uznać za dobry-tekst jest czytelny. (Fot. Anna Seweryn).


Widoczny fragment zwiniętych ze sobą i mokrych fotografii żelatynowo-srebrowych. Obiekty zachowały się w formie destruktów-ze względu na długotrwałą działalność wody doszło do rozpuszczenia się żelatynowej warstwy obrazu fotograficznego oraz warstwy


Stan zachowania jednej z odbitek fotograficznych. W pozostałościach obrazu fotograficznego można zaobserwować widok ulic Głogowa (Fot. Anna Seweryn).


Proces konserwacji jednej z odbitek żelatynowo-srebrowych (Fot. Anna Seweryn).


Oczyszczanie odwrocia jednej z odbitek fotograficznych z zabrudzeń. Na obiekcie widoczna pieczęć tuszowa z oznaczeniem papieru fotograficznego (Fot. Anna Seweryn).


Oczyszczanie chemiczne słoja ceramicznego z zabrudzeń i rdzy (Fot. Anna Seweryn).
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-09-21, 13:08   

Jestem niezmiernie ciekaw co jest w tych tekstach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła