Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fuhrer durch Glogau und Umgebung
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-01-16, 09:05   Fuhrer durch Glogau und Umgebung

Niby nic nowego ale i tak swego rodzaju ciekawostka
Wydany w 1892 r przez von Leo Woerl'a jako cykl mini książeczek-przewodników z mapami
Napisał go w telegraficznym skrócie Georg Ostertag


Wycieczka

Dworzec kolejowy jest bardzo wygodnym i przestronnym budynkiem. Podobnie okazały jest, leżący nieopodal Odry, duży lokal rozrywkowy Schutzenhaus z wspaniałym ogrodem. Miejsce to cieszy się dużym powodzeniem, z powodu częstych granych tam koncertów. Ulicą Bahnhofstrasse idziemy w kierunku miasta. Mijamy Bahnhofsthor, przechodzimy obok wydawnictwa Flemminga oraz starostwa – budynku z ładnym frontem, po czym skręcamy w Bailstrasse. Tu po prawej znajduje się stara synagoga, wybudowana w 1850r. Docieramy do Schlossplatz (placu zamkowego) z zamkiem królewskim [!], wolnostojącym ale okazałym budynkiem. W czasach księcia Jana II, gwałtownego i brutalnego władcy zwanego także Okrutnym, okrągła wieża pozostała po dawniejszych książęcych zamkach – zdobyła smutną sławę. Książę Jan w roku 1488 nakazał zamknąć siedmiu racjów miejskich rzekomo za wywrotowe działania, w tej wieży gdzie zostali bezlitośnie zagłodzeni. Odtąd wieża zamkowa nazywana jest „Wieżą Głodową”.

Za zamkiem położone są wspaniałe ogrody zamkowe z pięknym parkiem. Na lewo od wejścia do ogrodów położony jest dom urzędnika zamkowego z ładnym, prywatnym ogrodem. Plac zamkowy kończy Oderthor prowadząca bezpośrednio na most łączący ruch pomiędzy miastem a tak zwanym Ostrowem Tumskim.

Otoczony on jest z trzech stron Odrą, Starą Odrą oraz Sonnengraben i Wallgraben. Poniżej mostu odrzańskiego znajduje się most kolejowy kolei Głogów-Leszno, która prowadzi jeszcze dalej przez Ostrów i następnym mostem przekracza Starą Odrę. Z mostu wchodzimy w ulicę Steinweg, po czym od razu skręcamy w lewo w ulicę Domkirchestrasse która prowadzi do Domfreiheit, pięknego placu mijanego w drodze do kolegiaty zawierającej prawdziwy obraz Lucasa Cranacha, godnego niewątpliwie zobaczenia. Kolegiata znajduje się na placu kolegiackim, na którego końcu znajduje się miejski sierociniec z dużym, cienistym ogrodem oraz areszt wojskowy. Wracając na Domfreiheit dojść można ulicą Steinweg do Hinterdom z olbrzymimi ogrodami warzywnymi. Hinterdom od północy odgrodzony jest Sonnengraben, przez który przebiega most.

Zawracamy jednak ulicą Steinweg do mostu odrzańskiego z powrotem do miasta. Po lewej mała uliczka Pfefferstrasse prowadzi do Franziskanerplatz, na którym znajduje się miejski browar. Po prawej na ulicy Kasernestrasse wznosi się budynek gimnazjum ewangelickiego. Powstałe jako seminarium w 1708 zostało później przekształcone w gimnazjum. Po drugiej stronie ulicy znajdują się duże koszary oraz budynek komendantury z mieszkaniem komendanta miejskiego. Za nimi znajduje się nowy wspaniały budynek szkoły wojskowej. Do jego terenu przylega cmentarz katolicki za którym znajduje się szpital garnizonowy z dużym ogrodem.

Na ulicy Wilhemstrasse skręcamy do terenu nowej części miasta, powstałej w wyniku poszerzenia wałów twierdzy, na której trwają ruchliwe prace budowlane. Tam też znajduje się nowy budynek poczty razem ze stacją telegrafu. Budynek poczty stanowi jeden z rogów Wilhelmsplatz, zakończonym okazałymi drzewami oraz pięknym „ogrodowym dywanem”. W pobliżu poczty znajduje się budynek Reichsbanku. Pośród grupy drzew znajduje się pamiątka poległych w 1866 oraz 1870, w postaci wzniesionego pomnika wojowników miasta oraz okręgu Głogów. W prawo na ulicy Magazinstrasse znajduje się nowa synagoga.

Z Wilhelmsplatz idziemy ulicą Breslauerstrasse po prawej mijając urząd zaopatrzenia a po lewej katolickie gimnazjum do którego przylega piękny kościół jezuicki. Na ulicy Jesuitenstrasse znajduje się kościół garnizonowy. Przez Schulstrasse idziemy do katolickiego kościoła parafialnego. Powstał on pomiędzy 10 i 12 wiekiem, ale w 1758 spalił się. Odbudowany został w 1771r. Wzniesiony w stylu gotyckim z wieżą ozdobioną pozłacany krzyżem, na której znajdują się okazałe dzwony. Jeden z nich waży 750kg. W kościele zwraca uwagę pięknie rzeźbiony i zdobiony ołtarz główny.

W pobliżu niego na ulicy Wallstrasse znajduje się stara poczta. Następnie mijamy inkwizytoriat oraz kościół ewangelicki. Cofamy się Schulstrasse i ulicą Poststrasse dochodzimy do rynku, gdzie w każdy wtorek i piątek odbywają się targi. Główną jego ozdobą jest renesansowy ratusz z dużą wieżą. W tym miejscu, stare budynki ratusza wielokrotnie ulegały pożarom i zniszczeniom. Obecny wybudowano w 1849. Salę rajców zdobią portrety osób szczególnie zasłużonych dla miasta. W tzw. Białej Sali odbywają się duże koncerty oraz uroczystości. Biblioteka jest bardzo bogato wyposażona i zawiera interesujące stare prace oraz dokumenty.

Na wschodniej części rynku znajduje się teatr miejski, znacznie przebudowany w 1857, szczególnie odnośnie pięknych schodów zewnętrznych oraz zdobionego kolumnami wejścia. W teatrze znajduje się przestrzenny parter oraz 3 piętra nad sobą z wystającym balkonem. Wyposażenie wnętrza jest stosownie nowoczesne do czasów. Podczas zim odbywają się tu regularne przedstawienia. [czyli chodzi o wyposażenie grzewcze? Czyli kiedyś na okres zimy kończono sezon teatralny?] W teatrze znajduje się stosowna statua Andreasa Gryphiusa, najzdolniejszego poety z pierwszej szkoły śląskich poetów. Urodził się 11 października 1611 w Głogowie jako syn archidiakona. Tu też przebywał długi czas (od 1650 do swojej śmierci w 1664r) pracując jako radca/syndyk.

Z rynku skręcamy w Muhlstrasse na której znajduje się kasyno oficerskie (…). Zdążając Preussische Strasse w stronę Bramy Pruskiej idziemy Taubenstrasse do Dominikanerplatz, na którym znajduje się kościół oraz klasztor dominikanów, obecnie przebudowane na koszary saperów. Przechodząc przez Bramę Pruską wchodzimy na teren zacieniony przez drzewa, rozciągający się aż do Bramy Wrocławskiej. Jest to teren niewątpliwie ozdobny dla miasta. Przylega do niego gimnazjalny plac ćwiczeń, żydowski cmentarz, ogrody cesarskie oraz – przy Bramie Wrocławskiej – piękny lokal rozrywkowy Friedensthal z plantacją, gdzie w niedzielne dni odbywają się koncerty wojskowe, cieszące dużym powodzeniem.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-01-16, 10:30   

Interesujace, pierwszy raz widze takie opracowanie. Co ciekawe zamieszczona jest nazwa Glogau, a nie Gross Glogau.
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-01-16, 14:25   

Do opracowania dołączona jest mapa
Jej fragmenty

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-28, 10:23   

Ciekawe bo dopiero teraz udało mi się namierzyć zdjęcie sklepu G. Ostertaga.
Ciekawe, bo aż niesamowite! Głogów przecież był dobrze obfotografowany z każdej strony. A
A jednak. Południowa część rynku ma wiele zdjęć ale wykonywanych najczęściej od wschodniej strony, ewentualnie od strony wlotu od Preussischesstr (Grodzka) ale tak że sklepu nie widać.
A tu jest
:-)

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła