Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: TadeuszFantom
2017-02-13, 18:07
Zima w Twierdzy 2017
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-13, 18:15   

Ekstra fotki. Dzięki
A ja się cieszę że "nasza" skrzynia jest już w koszarowcu :-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-14, 18:03   

Otwarcie Zimy w Twierdzy
Domin dzięki za wypowiedź od 6:42 :)
https://www.youtube.com/watch?v=EKVX3l74Ivs
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-15, 19:19   

Kolejne dni akcji.

14 luty:
Zwiedzanie z wierszami o miłości:
-rejon kościoła św. Mikołaja
-mury obronne
-rejon zewnętrzny kościoła pw. Bożego Ciała
-lapidarium synagogi
-rejon zewnętrzny szkoły ekonomicznej
-zewnętrzny rejon teatru
na zakończenie koncert w sali rajców głogowskiego ratusza

15 luty:
-ogólnie zwiedzanie części Górkowa a konkretnie rejonu poligonu (mostek, elementy infrastruktury).
Na zakończenie kiełbasa z goryla ... up z grilla ;-)
Wszystko dodaję do zdjęć tej samej galerii:
https://photos.google.com/share/AF1QipOlSoX8zueSAO7F14Nko46XtEnO0n5nDzYrHPd7pZFktUrrL1LIXnoSR6pYbdZGuA?key=QmhWdlNKQkg3dXpONWtwLUlHMWVubm4xQUV4VGZ3
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-17, 07:25   

16 luty

Tematem wiodącym były głogowskie szkoły, zwiedzaliśmy:
-ZSP (Mechanik) w środku również
-LO1, w środku oraz nawet strych z wejściem na wieżyczkę zegara
-SP1 w środku z wieloma ciekawostkami
-Ekonomiczną przy Jedności Robotniczej a konkretnie piwnicę, która moim zdaniem została w roku 1944 przystosowana jako schron przeciwlotniczy
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-17, 10:06   

Tadek a robiłeś zdjęcia?
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-17, 15:27   

demiane napisał/a:
Tadek a robiłeś zdjęcia?

Tak, robiłem i cały czas dodaję do albumu co link do niego podałem wcześniej, podam dla przypomnienia:
https://photos.google.com/share/AF1QipOlSoX8zueSAO7F14Nko46XtEnO0n5nDzYrHPd7pZFktUrrL1LIXnoSR6pYbdZGuA?key=QmhWdlNKQkg3dXpONWtwLUlHMWVubm4xQUV4VGZ3

Dzisiaj zaś byliśmy w Grodowcu, zwiedzaliśmy sanktuarium, muzeum przy sanktuarium, oczywiście wnętrza kościoła św. Jana Chrzciciela oraz kaplicy Góry Oliwnej.
Przy tym też uraczono nas bardzo smaczną zupą fasolową, kiełbaskami z grilla i kawą. Ksiądz Proboszcz przedstawił nam historię zwiedzanych obiektów oraz znaczenie poszczególnych elementów i detali a muszę przyznać bardzo dobrze zna historię i potrafi ciekawie ją przedstawić. Oczywiście zdjęcia z Grodowca też już wgrałem do tej samej galerii.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-18, 13:12   

TadeuszFantom napisał/a:
Ksiądz Proboszcz przedstawił nam historię zwiedzanych obiektów oraz znaczenie poszczególnych elementów i detali a muszę przyznać bardzo dobrze zna historię i potrafi ciekawie ją przedstawić.

To nie mój pierwszy wyjazd do księdza z grupą, zawsze świetnie dociera do ludzi i jest gościnny stąd pomysł wycieczki właśnie do Grodowca. Wiedzę rzeczywiście ma sporą, Yedyny dyskutował z nim pół godziny a w tym czasie Tadek trzaskał foty.

P.S. Jak Napoleonki w Zamku Tadziu, smakowały ? :)
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-18, 16:03   

Domin napisał/a:
P.S. Jak Napoleonki w Zamku Tadziu, smakowały ? :)

Ha, ha, ha, ja o niebie a Ty o chlebie ;-)
Dzisiaj oczywiście poza Ciastkami z kremem były:
-wykład/prelekcja na temat czasów napoleońskich w Głogowie autorstwa Macieja Goździewicza (właściwie przedstawił cały okres napoleoński w Europie, sytuację polityczną, rewolucję we Francji, konsekwencje polityczne tej rewolucji, dojście Napoleona do władzy, Głogów w tych czasach, zakończenie okupacji francuskiej w twierdzy Głogów oraz sytuację po tym okresie, odszkodowania za które wybudowano nowy most na Starej Odrze oraz przebudowano zachodnią cześć ratusza.
Następnie wyżer i picie w sali obok (Napoleonki, sok, kawa).
Na zakończenie zwiedzanie muzeum (ekspozycje bez zmian), szykowana jest nowa ekspozycja "Odra w życiu Głogowa" czy coś o podobnym tytule, w każdym razie o Odrze w naszym rejonie, na razie stoi łódź wyłowiona z Odry.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-21, 21:42   

Dalsza część relacji,
drugi tydzień umieściłem w nowej galerii bo już się zrobiło za dużo zdjęć i źle się ładuje, nowa galeria z drugiego tygodnia jest pod linkiem:
https://photos.google.com/share/AF1QipONp2g1x2KWNgRFdcBehehv81QFKasfeCrxcFft-UIm3D5mXqwnz30KYx0N_mbTkg?key=WV85VTVYanhiMWRGOS02WW9jQ3p2QjhZaDVsdE1n

20 lutego
Zwiedzanie:
-zewnętrzny rejon fortu Stern
-park przy forcie Stern (umocnienia ziemne, zwierzynieć)
-schron OS 417
-rejon tradytora kolejowego przy forcie Stern (ciekawostka, poterna biegnąca od rejonu fortu w kierunku torów (tradytora) ktoś trochę odgrzebał i zrobił dziurę dzięki czemu można było włożyć aparat i zrobić zdjęcie środka:
miejsce wejścia do poterny


wnętrze poterny (moim zdaniem w okresie 1944-1945 zostało przystosowane do roli schronu)


21 lutego
Benefis Irka Dominiaka

Zamieszczam tylko zdjęcia:

-osoba bardzo nieśmiała


-celebryta ;-)


GROTowcy i ich "wybuchowy bukiet ;-)
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-22, 18:11   

Dzisiaj zaś 22 lutego odbyła się wycieczka do Lubiąża ze zwiedzaniem zespołu klasztornego cystersów (właściwie po klasztornego).
Okazało się przy tym, że nie wolno fotografować wnętrz (zakaz fotografowania) więc... zrobiłem trochę fotografii i wrzuciłem do galerii (około 115 zdjęć) ;-)
Link ten sam co drugi tydzień akcji Lato w Twierdzy 2017 czyli:
https://photos.google.com/share/AF1QipONp2g1x2KWNgRFdcBehehv81QFKasfeCrxcFft-UIm3D5mXqwnz30KYx0N_mbTkg?key=WV85VTVYanhiMWRGOS02WW9jQ3p2QjhZaDVsdE1n

Ciekawostki:

W muzeum jest pomieszczenie gdzie na podłodze namalowano zarys rzeki Odry z umieszczonymi chorągiewkami z nazwami miast a na ścianie krótka charakterystyka ze zdjęciami.




Poniżej w sali książęcej jest bogato zdobiony balkon z dwoma symetrycznie rozmieszczonymi drzwiami:


Ale ciekawostka, lewe drzwi są autentyczne


prawe zaś są tylko namalowane



Inna ciekawostka z tej sali to na suficie jest namalowany obraz na płótnie stanowiący ozdobę ogromnego sufitu, czyli właściwie mamy obraz olejny na suficie gigantycznych rozmiarów. Jak się dobrze przyjrzeć poniższemu fragmentowi:



to zauważymy, że namalowana postać w dolnej części jest już rzeźbą.



A tak ogólnie musiałem wyłączyć lampę błyskową i robić zdjęcia z ukrycia, było co fotografować. Przykładowo dwie najpiękniejsze sale:



_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-24, 15:07   

No i mamy koniec Zimy w Twierdzy Głogów 2017.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy kalendarz.


W ostatnie dwa dni zwiedzaliśmy:

-23 luty
Wieczorne zwiedzanie iluminacji głogowskich obiektów połączone z włączeniem nowego oświetlenia wieży ratuszowej o godzinie 18:30. Oglądaliśmy przy tym iluminację kolegiaty, pomnika sapera, wieży ratuszowej i kazamaty bramy pruskiej.
Ja sobie zapaliłem papierosa a dzieci na ochotnika zapaliły oświetlenie wieży.
Przed zapaleniem


Po zapaleniu


Kolejny, ostatni dzień, 24 lutego, zwiedzanie:
-kazamaty w fosie
-rejon kościoła pw. Bożego Ciała z podziemiami
-prezentacja o akcji i zakończenie akcji w sali rajców w ratuszu
-zwiedzanie piwnic ratusza

Jako ciekawostka, pod portalem ozdobnym z kamienicy dawnej Rynek 26 a wmurowanej w kolegium jezuickie (wschodnią część kościoła pw. Bożego Ciała mozna zauważyć ślady jakiegoś wejścia do podziemi, zdjęcia poniżej to przedstawiają.








Jeszcze w tym temacie w ramach reminiscencji opiszę i zobrazuję inne ciekawostki które spostrzegłem lub inni spostrzegli.
Jutro wyjazd rekreacyjny do Świeradowa godz. 6:00 spod MOK (ja nie jadę) oraz w klubie garnizonowym Irek będzie omawiał zagadnienia twierdzy w ramach spotkania Głogów Jakiego Nie Znamy o godz. 11:00.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-25, 14:42   

Reminiscencje.

1) W poternie, tej wyremontowanej i przystosowanej do zwiedzania oprócz macew są też pozostałości nagrobków innych wyznań, chrześcijańskich:




W szpitalu podziemnym żelbetowe ściany do pewnej wysokości są pokryte płytami paździerzowymi pomalowanymi na biało przez co są niemal niezauważalne:





Na bokach schodków prowadzących do szkoły (na taras) ZSP czyli dawniej nazywanego "mechanika" stały kiedyś latarnie ozdobne, kratownicowe z elementami zdobień symbolizujących elementy techniczne na szczytach. O czym już tutaj rozprawiano. Są pozostałości tych latarni w postaci okrągłych rurek w betonowych bokach oraz instalacji doprowadzającej gaz do latarni (wniosek z tego że były latarniami gazowymi).





Zrobiłem zdjęcie pokoju nauczycielskiego w LO1 chociaż drzwi do niego były zamknięte a ja nie miałem możliwości wejścia do niego, ciekawe czy ktoś zgadnie jak udało mi się zrobić to zdjęcie?



CDN
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-26, 11:09   

CD Reminiscencji

-Blaszane postacie na balustradach szkoły Gimnazjum nr 1 są z okresu początków szkoły czyli początków XX wieku.


Inne zdobienia, zwłaszcza na jednym wodnym punktem ufundowanym przez byłego ucznia innego gimnazjum uległy uszkodzeniu ze względu na obramowania z półszlachetnych kamieni, oryginalne odwzorowanie postaci zostało tylko jedno.


W okresie I Wojny Światowej jeden nauczyciel, prawie wszyscy słuchacze studium, a także 27 uczniów wyższych klas zaciągnęło się ochotniczo do wojska. W wyniku działań wojennych 63 spośród nich zginęło. Ich nazwiska zostały uwiecznione na umieszczonej w auli kamiennej tablicy, odsłoniętej 17 maja 1923 r. Tablica została usunięta w okresie po II Wojnie Światowej. Przypuszcza się, że może być gdzieś w piwnicach szkoły. To samo spotkało studnię - punk wodny na dziedzińcu szkoły, z tego co się dowiedziałem, że rozmontowana gdzieś leży, być może w piwnicach szkoły.

Teraz warsztaty Szkoły Ekonomicznej przy ul. Jedności Robotniczej.
W mojej ocenie część piwnic które zwiedzaliśmy zostały dostosowane do zadania schronu przeciwlotniczego.
Świadczą o tym:

-Wzmocnienia stropu drewnianymi belkami wspartymi na szynach stalowych (dwuteownikach)


-Drzwi (troje o specyficznym zamknięciu, drewniane, co prawda wymieniono większość desek, były kiedyś chyba pokryte blachą lub innym materiałem i charakterystyczne zasuwy.


-Zamurowane wyjście wyglądające na typowe wyjście awaryjne schronu, same zaś zamknięcie blaszane oraz haki zasuwy pozostały w obrębie tego zamurowanego wyjścia (blacha - drzwi oparta o ścianę poniżej zamurowanego wyjścia.


-Ubikacja, stanowiska z murowanymi ścianami oraz punkt zasłonięty ale z informacji od oprowadzającego nas dyrektora dowiedziałem się, że był tam kiedyś podstawiany baniak



Teraz czas na Grodowiec i kaplicę Góry Oliwnej, która cały czas jest zamknięta przez co brak jest zdjęć z jej wnętrza (prawie ich nie ma w internecie). Malowidła figuralne po bokach ołtarza mają jakieś napisy (Yedyny je wypatrzył). Co ciekawe nawet KS Proboszcz nie wiedział o tych napisach.

-widok na ołtarz kaplicy z malowidłami po bokach figur


-Na prawej figurze wyraźnie widoczne napisy



To na tyle.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-27, 21:00   

Bardzo fajne relacje. Dzięki Tadek
Ja niestety nie mogłem z racji ferii i pracy w nich uczestniczyć.
Mam prośbę. Masz Tadek więcej zdjęć z Gimnazjum nr1? Zbliżenia etc itp.? Wiem że tam jest więcej tych figurek na schodach. A także zależało by mi na zbliżeniach tego "wodopoju".

TadeuszFantom napisał/a:
[b] To samo spotkało studnię - punk wodny na dziedzińcu szkoły, z tego co się dowiedziałem, że rozmontowana gdzieś leży, być może w piwnicach szkoły.

Ja wiem dokładnie gdzie ten pawilon leży (lub tylko jego fragmenty) :-) Rozmawiałem z osobą która była obecna przy jej likwidacji. W sumie to poza misą z granitu i tą kulą to reszta byłaby niewarta chyba by się po nią schylać. Beton był łamany i kruszony także chyba nie można by złożyć tego pawilonu na nowo.

A co do wydobycia tych resztek to może zadanie na przyszłość dla GROTu :-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-03-01, 14:53   

demiane napisał/a:

Mam prośbę. Masz Tadek więcej zdjęć z Gimnazjum nr1? Zbliżenia etc itp.? Wiem że tam jest więcej tych figurek na schodach. A także zależało by mi na zbliżeniach tego "wodopoju"

Mam oczywiście i trochę więcej zdjęć. W najbliższych dniach postaram się poszukać miejsca na ich wgranie i zlinkować je tutaj.
Już skończył mi się urlop i nie mam za dużo czasu...
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła