Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie są szczątki zmarłych ?
Autor Wiadomość
skrzypu 


Wiek: 37
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 10
Skąd: Głogów
Wysłany: 2006-01-30, 22:09   Gdzie są szczątki zmarłych ?

Czy w podziemiach kościoła Bożego Ciała w Głogowie można trafić na ślad przechowywanych tam szczątków zmarłych?


artykuł na ten temat
 
 
 
Micha?
Gość
Wysłany: 2006-02-24, 17:26   

Nie tylko w kościele Bożego Ciała można odnaleźć ślady chowania zmarłych. Podobnie jest w kolegiacie, czy w Św. Mikołaju.
Gdyby dokładnie spenetrować podziemia i przewiercić zamurowane krypty, to nie jedna tajemnica zostałaby wyjaśniona.
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2009-05-28, 22:53   

z dawnych opowieści wujka mojego ojca Adama Królaka który w 1958 roku byl Przewodniczącym Komitetu Odbudowy Kościoła Bożego Ciała - slyszalem ze faktycznie jest pewne zamurowane przejscie w podziemiach Bożego Ciała , gdzie prawdopodobnie w czasie działań wojennych przeniesiono trumny zakonników z wiekszych pomieszczen gdzie urządzono szpital .. ale gdzie jest to pomieszczenie - tego niestety wujek Adam nie zdążył juz wyjawić
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Czesław 

Wiek: 77
Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 9
Skąd: Berest
Wysłany: 2010-01-19, 19:21   

Ponieważ zamieszkiwałem w pobliżu Kolegiaty na Ostrowie Tumskim tam też najwięcej mogłem penetrować podziemia i w trakcie ich natrafiłem na dużą ilość ludzkich szczątków w pomieszczeniu podziemnym do którego wejście znajdowało się idąc od wieży w kierunku głównego ołtarza na wysokości wejścia do lewej nawy. Po przeciwnej stronie zakrystii.
Wchodziło się tam dość głęboko schodami i było tam dość duże pomieszczenie sklepione typowymi łukami gotyckimi. Po stukaniu w ściany kamieniem , ściana od strony ulicy która wtedy nazywała się Kamienna odgłos był wyrażnie głuchy.
Po wykuciu otworu okazało sie że było tam zamurowane niewielkie pomieszczenie w którym znajdowały się szczątki co najmniej kilkunastu ludzi, jednak układ kości wskazywał na to że były to jakby bezładnie porzucane zwłoki a nie pochowane z szacunkiem osoby.
Ilość zwłok jaka musiała tam być ukryta można było określić po ilości czaszek. Natomiast pochowani w trumnach byli w kryptach znajdujących się w różnych miejscach kościoła poprzykrywanych najczęściej kamiennymi płytami. Widziałem to kiedy jednemu z mieszkńców z sąsiedztwa zlecono odgruzowanie wnętrza Kolegiaty. Człowiek ten posiadał konia i wóz i przy pomocy tego sprzętu ręczną łopatą dokonywał załadunku gruzu który wywoził z wnętrza kościoła.
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła